Alabanda Turizm, 28 ülkeden gelen 5000 Doğa Dostunu Antalya’da buluşturdu!

Türkiye Çevre ve Doğa Dostları Federasyonu ve Alabanda Turizm’in emekleri ile Türkiye’ye kazandırılmış olan, 12. Doğa ve Halk Sporları (IVV) Olimpiyatı Antalya’da yapıldı.

Merkezi Almanya’da bulunan Uluslararası Halk Sporları Birliği’nin (IVV – Internationaler Volkssport Verband) toplam 3 milyon üyesi bulunuyor. Geleneksel olarak en büyük organizasyon olan ve her iki senede bir farklı bir ülkede düzenlenen “Doğa ve Halk Sporları Olimpiyatı” çok ilgi çekmektedir.

Tüm dünyadan binlerce doğa dostu Antalya’da bir araya gelerek, önceden belirlenmiş çeşitli parkurlarda yürüyüş, bisiklet, yüzme sporlarını yaparken çevreye faydalı faaliyetlerde bulundular. Antalya Cam Piramit ve Kemer Mustafa Ertuğrul Parkı’nda kurulan iki ana olimpiyat köyünün yanı sıra Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı ve Lara Plajında da başlangıç ve bitiş noktaları kuruldu. Olimpiyat köylerinden yola çıkan binlerce yabancı, çoğu Türk vatandaşının dahi bilmediği hatta daha önce ayak basılmamış yerlerde yürüyerek doğa ile baş başa kaldılar. Spor dallarının gerçekleştiği ana parkurlar Antalya-Kaleiçi-Fener Mah, Lara Kent Ormanı, Kurşunlu Milli Parkı, Kemer-Gedelme-İkiz Karataşlar bölgeleri oldu.

       

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 52 üye ülkeden oluşan Birliğin her iki yılda bir düzenlediği IVV Olimpiyatı’na 1989 yılından başlamak üzere Hollanda, Fransa, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Japonya ev sahipliği yapmıştır. 2011 yılında yapılan olan 12. Doğa ve Halk Sporları (IVV) Olimpiyatı’na, Antalya aday olmuş ve yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda Türkiye’de yapılması, uluslararası komite tarafından oy birliği ile kabul edilmiştir.

2009 yılında Japonya’da gerçekleştirilen organizasyonun kapanış seremonisinde, Türk Bayrağı göndere çekilmiş, İstiklal Marşımız çalınmış ve Türkiye’ye bayrak teslimi yapılarak 2011 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı duyurulmuştur. Yediden yetmişe tüm milletlerden gelen binlerce kişinin taşıdığı Türk bayrakları gurur kaynağımız olmuştur.

OLİMPİYAT ATEŞİ İLK KEZ ANADOLU’DAN YANDI!

Olimpiyat meşalesinin ilk kez Antalya Olympos (Yanartaş) tan yakılması, Alabanda Turizm Genel Müdürü Refik Kutluer’in girişimleri sayesinde, IVV merkezi tarafından kabul edildi. Efsanelere göre Antalya’daki Olympos, ilk olimpiyatların başlangıç ateşinin yakıldığı yerdir. Refik Kutluer açılış seremonisinde yaptığı sunumda Anadolu’nun mitolojik geçmişi ile ilgili ilginç örnekleri verirken Antik Olimpik Oyunların ilk kez Anadolu’da yapıldığını destekleyen delilleri anlattı. Zeus’tan Herkül’e, Yanartaş Efsanesinden Antalya bölgesinde bulunan Antik Tiyatrolara birçok ilginç konu ile dolu sunum sırasında; IVV Olimpiyat meşalesi Antalya Olympos (Yanartaş) tan alevlendi ve sporcular tarafından elden ele önce Kemer’e sonra Antalya Cam Piramit’te kurulan olimpiyat köyüne getirilerek Antalya Valisi ile birlikte meşaleler yakıldı. Böylece ilk olimpiyatların Anadolu’da yapıldığı gerçeği binlerce yabancı katılımcı ve dünya medyası önünde kabul edilmiş oldu.

             

ALABANDA TURİZM’DEN TÜRK EKONOMİSİNE ve TÜRK TURİZMİNE BÜYÜK KATKI!

Ülke turizmine ve ekonomisine katkı sağlayan bu organizasyonda, katılımcılara ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek servisleri, turlar ve alışveriş imkânları sağlandı.

Söz konusu sporların yapılacağı önceden belirlenmiş parkurlarda Antalya’nın muhteşem deniz, kum, güneş üçlüsünün yanı sıra tarihi güzellikleri de gözler önüne serildi.

Organizasyon öncesi ve sonrasında sunulan tur programları ile sadece Antalya’nın değil, diğer bölge ve şehirlerimizin de gezilmesi, görülmesi sağlandı.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye ve Türk misafirperverliği tüm uluslararası çevre ve doğa dostlarına tanıtıldı ve geri dönüşümleri için bağlantılar kuruldu.

Hazırlanan parkurlar kalıcı olarak düşünülmüş, sadece 2011 olimpiyatı için ülkemize getirilen katılımcılara değil, önümüzdeki yıllarda da sürekli gelebilecek 3 milyon kişilik potansiyel bir gruba hitap etmektedir.