Yurt dışına seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürlerle tanışmak hepimizin hayallerini süsler.  Ancak bazı ülkeler için özellikle de Avrupa ülkeleri için vize işlemleri önümüze engeller çıkarabilir. Bazen seyahat planlarımızı son anda yaparız, ancak vize prosedürlerine takılı kalıp istediğimiz tarihe seyahatimizi yetiştiremeyebiliriz. İşte tam da bu sebeple kolay vize alabileceğimiz, zamandan ve evraktan kazanıp işlemlerimizi hızlıca tamamlayabileceğimiz ülkelere yönümüzü çevirmekte fayda var. Sizler için vize alması kolay ülkeler ve bu ülkelerin vize prosedürlerini kısaca listeledik. İlk sırada yaz mevsimiyle hayallerimizi süsleyen deniz, kum, güneş üçlüsüne ait harika bir destinasyonla başlamaya ne dersiniz? Yazımızın devamında bizim de favorimiz olan bir ülkeden bahsedeceğiz, ki bizce herkes bu ülkeyi hayatında bir kere de olsa mutlaka görmeli!

MEKSİKA

Meksika kolay ve hızlı vize veren ülkeler arasında yer alır. Bazı pasaport türleri için kişinin şahsen başvuruya gelmesine gerek olmadan, işlemler vize danışmanlarımız tarafından A’dan Z’ye takip edilebilmektedir. Öncelikle Meksika vize işlemleri ile ilgili kısaca bilgiler aktaralım. Vize departmanımız size bu konuda çok daha detaylı şekilde yardımcı olacak, sorularınızı eksiksiz bir şekilde yanıtlayacaklardır.

1 günde Meksika vizesi için tıklayınız.

Meksika’ ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaport yani bordo pasaport hamilleri ile Hususi(Yeşil) ve Hizmet(Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaf tutulmuşlardır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek umuma mahsus bordo pasaport hamili Türk vatandaşları, hava yoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün süreyle geçerli tek girişli vizelerini ilgili internet sitesinden e-vize olarak alabilmektedirler. E-vize imkânından sadece Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız yararlanabilmekte olup, buna karşın Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımızın ülkemizde bulunan Meksika Diplomatik Temsilcilikleri’ne şahsen müracaatla pasaporta tatbik edilen etiket (sticker) tipi vize almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Schengen Bölgesi ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık (İngiltere ve Kuzey İrlanda) geçerli çok girişli vizesine sahip olmaları ya da bu ülkelerde daimi oturma iznine sahip olmaları halinde Meksika’ya vize almadan seyahat etmeleri mümkündür.

Meksika hem vize işlemlerinin kolaylığı hem de ülkenin tam bir tatil cenneti olması sebebiyle ülkemize uzak olsa da yolcularımız tarafından sıklıkla tercih edilen ülkeler arasındadır. Siz biletinizi satın alırken neredeyse aynı süre içerisinde vize departmanımız e-vizenizi tarafınıza iletir. “Siz yalnızca bavulunuzu hazırlayın, gerisi Alabanda ile çok kolay!” sloganı sanıyoruz ki tam olarak Meksika için yazılmış olmalı. Uygun fiyatlı Meksika uçak bileti ve sınırsız konaklama seçeneğinden, araç kiralama hizmetlerine kadar tüm seyahat sürecini birlikte yürütmek için hizmetinizdeyiz!

İkinci olarak bir Avrupa ülkesi ile devam edelim, çünkü yurt dışı seyahati denilince çoğumuzun aklına Avrupa ülkeleri gelir. Gelin birlikte göz atalım! Schengen vizesi kolay nasıl alınır?

FRANSA

Yabancı uyruklu, vizeye tabi ülke vatandaşları için Avrupa ülkeleri kendi aralarında yapmış oldukları anlaşma ile Schengen toprakları arasında serbest dolaşım hakkı yasası getirmişlerdir. Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesi için dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki iş birliğini kapsamaktadır.

Schengen’e üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:

  • Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.
  • AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Yukarıda bahsi geçen ülkelerden birinden vize almış kişiler ilgili kurallara bağlı kalarak schengen toprakları arasında seyahat edebilme hakkına sahip olacaklardır. Biz de sizler için schengen ülkeleri arasında Fransa’yı seçtik. Fransa vizesi hakkında kısaca bilgi verecek olursak; Schengen vizesi için çoğu ülke hemen hemen aynı belgeleri talep eder. Ancak burada önemli olan nokta sonuçlanma süresi, randevu yoğunluğu ve tabii ki ülkenin vizeyi onaylama kriterleridir.

Fransa, schengen ülkeleri arasında sonuçlanma süresi kısa olan, randevu konusunda diğer ülkelere göre daha hızlı geri dönüş yapan ve istenilen tüm belgeleri doğru ve eksiksiz hazırlamanız halinde size olumlu geri dönüş yapma ihtimalinin yüksek olduğu AB ülkelerinden biridir. Alanında uzman vize departmanımız işte tam da bu noktada size profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti sunarak, korkulan schengen vizesini dahi 3 işlem günü içerisinde sonuçlandırabilir. Vize prosedürlerine hakim olmak, ilgili elçilik/konsolosluğun talep ettiği belgeleri eksiksiz bir şekilde sunabiliyor olmak ve gidiş amacını net bir şekilde ifade edip bunu dosyanız ile desteklemek elbette ki çok önemlidir. Vize işlemlerinin genel geçer kuralları olsa da, her başvuru sahibi hazırlamış olduğu vize dosyasına ve şahsi durumuna bağlı olarak değerlendirilir. Burada önemli olan doğru ve tam bir başvuru için gerekli bilgiye ve kriterlere sahip olmaktır.

  • Eksiksiz bir vize başvuru dosyasına sahip olun!
  • Maddi durumunuzu belirten resmi evraklarınızı güncel hali ile dosyanıza ekleyin!
  • Seyahat geçmişlerinizi gösteren tüm pasaport ve belgelerinizi sunun! Bu sizin geri dönüş kanıtınız için ikna edici olacaktır.
  • Birlikte seyahat edeceğiniz kişi ya da kişiler hakkında gerekli belgeleri mutlaka dosyanıza ekleyin. Güven duygusu için önemli bir kriterdir.
  • Mülakat gerektiren durumlar için sakinliğinizi koruyun ve dosyanızdaki bilgiler ile sözlü ifadelerinizin tutarlı olmasına dikkat edin. Açık ve net ifadelerle seyahat planınızı anlatmak her zaman daha ikna edici olacaktır.

ALABANDAÖneriyor! “Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Güney Amerika Ülkeleri!”

Listelediğimiz bilgiler tüm vize başvuruları için geçerli önemli kriterlerdir. Belirtmiş olduğumuz “kolay vize veren ülkeler” başlığının bu ve daha fazla resmi prosedürü yerine getirmekle mümkün olabileceğini hatırlatmak isteriz 

Fransa’nın Türk pasaportlarına uyguladığı muafiyet durumu; umuma mahsus(Bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik(Siyah), Hizmet(Gri) ve Hususi(Yeşil) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

KÜBA

Vize alması kolay ülkeler arasında yer alan diğer bir ülke Küba!

Küba hem seyahat rotası olarak hem de kolay vize veren ülkeler için tavsiye ettiğimiz muhteşem tatil ve kültür destinasyonlarından biri. Unutulmaz bir tatil deneyimini seyahat öncesi zahmetsiz bir vize süreci ile birleştirmek, sanıyoruz ki hepimizin kulağına çok hoş geliyordur.

Kısaca Küba vize rejiminden bahsedecek olursak; umumi (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları, ülkeye girebilmek için mutlaka Küba vizesi almak durumundalar. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz seyahat edebilirler. Turistik Küba vizesi için işlem süresi ve gerekli evrak listesi schengen ülkeleri kadar yoğun değildir. Alabanda vize departmanı ile Küba vizesini aynı gün teslim alabilirsiniz. Gerekli belgeler, güncel ücret bilgisi ve Küba’ya uçak-otel satın alma işlemleri için bize günün her saati kesintisiz ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi hattımız +90 850 33 33 252

BULGARİSTAN

Ülkemize komşu Bulgaristan henüz schengen topraklarına dahil olmasa da Avrupa ülkeleri arasında ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüğümüz önemli ülkelerden biri. Tarihi ve kültürü ile bize yakınlığı sayesinde hem başka bir ülkeyi ziyaret edip hem de kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz harika bir yer. Bulgaristan vizesi için öncelikle Türk vatandaşlarının vize muafiyet durumuna kısaca bir göz atalım.

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları Bulgaristan seyahatleri için vizeye tabidir. Hususi pasaport hamilleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport ile Hizmet pasaportu hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Bulgaristan, zahmetsiz kolay vize veren ülkeler arasında yer alır diyebiliriz. Çünkü kişinin şahsen başvuruya gelmesine, parmak izi taramasına girmesine ve vize sonucu çıktığında pasaportunu bizzat gelip başvuru merkezinden almasına gerek yoktur. Tüm bu işlemleri vize departmanız sizlerin yerine kolaylıkla yürütebilmektedir. Alabanda vize işlemleri konusunda tüm elçilik/konsolosluk ve atanan resmi başvuru merkezlerine kayıtlı tam yetkili acente olup, resmi makamlar tarafından izin verilen tüm konularda kişi yerine işlemleri sorunsuz bir şekilde yürütebilmektedir. Bulgaristan vizesi için de kurumumuz tam yetkilidir. Tüm işlemleriniz, siz yorulmadan eksiksiz bir şekilde sizin adınıza tamamlanır ve pasaport sonucunuz çıktığında sizin adınıza teslim alınıp adresinize iletilir. Alabanda vize departmanı ile yolcularına sınırsız hizmet sunar!

Vize işlemleri konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ABD (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ)

Vize alması kolay ülkeler denilince hayaller ülkesi Amerika’yı es geçmek olmazdı  Evet yanlış okumadınız, Amerika vizesi almak da listelediğimiz diğer ülkeler kadar kolay olabilir! Süreç konusunda yeterli bilgiye sahip olmak, iyi bir vize sunum dosyası hazırlamak ve sözlü mülakata kendimizi önceden profesyonel bir şekilde hazırlamış olmak Amerika’nın kapılarını aralamaya yeter!

Amerika vizesi için tamamlanması gereken önemli adımlar vardır. Özellikle ilk kez vize alacak, sürece ve gerekli prosedürlere hakim olmayan kişilere tavsiyemiz profesyonel danışmanlık hizmetinden yararlanmalarıdır. Konusunda uzman kişilerin yönlendirmelerini takip ederek siz de Amerika’ya seyahat yolunda emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Elçilik/konsolosluğun belirlemiş olduğu resmi başvuru evraklarına sahip olmak, önceki seyahat geçmişlerinizde herhangi bir negatif durum yaşamamış olmak ve yaşadığınız ülkeye geri dönüşünüzü kanıtlayacak bağlayıcı sebeplerinizi yazılı ve sözlü ifade edebiliyor olmak Amerika vizesi için en önemli kriterlerdir.

ALABANDAÖneriyor! “Turistik Seyahate Çıkanlar için 10 Harika Mobil Uygulama!”

Amerika vize muafiyet durumuna kısaca bakacak olursak; Pasaport türü ayrımı olmaksızın tüm pasaport hamili Türk vatandaşları Amerika seyahatlerinde vizeye tabidir. Seyahat amacı ve pasaport türü dikkate alınarak, Amerika vizesi için yapılması gereken işlemler belirlenir. Vize uzmanlarımız sizin için doğru vize kategorisini seçer, güncel evrak listelerini sizinle paylaşır ve başarılı bir mülakat geçirmeniz için sizinle ön prova yaparak tüm süreç konusunda sizi detaylı olarak bilgilendirir.

Amerika vizesi uzaktan çok zor gibi görünse de aslında bazı önemli noktaları iyi analiz edilerek, kişiye özel durum değerlendirmesi ve pasaport cv si dikkate alınarak çok daha kolay hale getirilebilir.

Küçük Bir Hatırlatma(!)

Kişinin vize başvurusu sonucunda dosyasının olumlu değerlendirilmesi ve pasaportuna vize basılmış olması, ilgili ülkeye %100 seyahat edebileceği anlamına gelmez. Vize almaya hak kazanmış kişilerin, pasaport kontrol memurları tarafından görülen negatif bir durum olması halinde, ülkeye girişine izin verilmemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle seyahatinizde bir aksaklık olmaması için tüm kurallara harfiyen uymanız tavsiye edilmektedir.

10 yıllık Amerika vizesi için bize ulaşın!