Dünyanın dört bir yanından hayvanseverler, onları doğal ortamlarında görmek ve bu muhteşem deneyimi yaşamak için seyahat rotalarını hayvanların doğal yaşam alanlarının yoğun olduğu destinasyonlara çeviriyorlar. Keyifli ve macera dolu bir tatilin yanı sıra dünyada türünün tek örneği canlıları da görme fırsatı yakalıyorlar. Hayvanseverler için aslında dünya üzerindeki tüm canlılara saygı ve sevgi duyan herkes için bu muhteşem lokasyonlardan en popüler 5 yeri listeledik! “Hayvanseverler için büyüleyici 5 gezi rotası” yazımıza en çok bilinen yer Serengeti Milli Parkı ile başlıyoruz.

1. SERENGETİ MİLLİ PARKI, TANZANYA

Serengeti Milli Parkı, Tanzanya’da bulunan 14,762 km²’lik savan alanını kapsayan dünyanın en önemli milli parklarından biridir. Afrika’daki yaban hayatını görmek ve unutulmaz anları fotoğraflamak isteyen dünyanın her yerinden yabancı turiste ev sahipliği yapan bu milli park, Tanzanya’daki ulusal parklardan biridir. Güney Yarım Küre’de bulunan Tanzaya biz yazı yaşarken kışı yaşar. Ancak kış ayları tabi bizdeki gibi yağmur kar ve soğuklarla geçmez. Bu yüzden hayvanları doğal ortamında görmek ve fotoğraflamak isteyen herkes yılın belli zamanları seyahat edebilir. Büyük göçü görmek içinse en iyi zamanlama Haziran ayında Serengeti tarafında bulunan Grumeti Nehri ve Ağustos ayında ise Kenya tarafında bulunan Mara Nehri yakınlarında olmaktdır.

Yağış ve kuraklık dönemleri dikkate alınırsa Nisan, Mayıs ve Haziran ayları hayvanların en yoğun olduğu ve yağışın da fazla olmadığı ideal aylardır. Serengeti’de çıkacağınız safaride çadır konaklaması yapmadan dönmeyin deriz. Gündüzü kadar gecesi de ayrı büyüleyici bu milli parkta, neredeyse her hayvana rastlamak mümkün. Bazıları Afrika bazıları ise yalnızca bu bölgeye has pek çok türde hayvan bulunuyor. Aslan, Leopar, Çita, Fil, Gnu, Antilop, Ceylan, Manda, Sırtlan, Zürafa, Zebra, Çakal, Tilki, Hipopatam, İmpala, Babun, Yaban Domuzu, Devekuşu, Sekreter Kuşu, Kartal, Boynuzgaga, Flamingo, Superb Starling, Turna, Uzunbacak, Kızkuşu ve daha adını sayamadığımız onlarca tür daha…

ALABANDAÖneriyor! “Ruhumuza İyi Gelecek 5 Seyahat Trendi!”

2. PIAUI, BREZİLYA

Como falamos por telefone, seguem as fotos de 2019, quando o Sertões passou pelo Canion do Viano (PI), que acredito que seriam ideais para a matéria. O nome no arquivo é o autor da foto para crédito. Favor creditar como “Fotógrafo/Fotop-Sertões”.

Hayvanseverlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Güney Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya, yağmur ormanları ve tropik kumsalları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Brezilya’nın her bölgesi kendine has endemik hayvan türleri ile dolu. Piaui ise şirin mi şirin aslan maymunları ile popüperlik kazanmış bir bölge. Yüzlerinin aslana benzemesi ile bu ismi alan maymunlar küçük aileler şeklinde yaşarlar ve ziyaretçilerin yoğun ilgisi çekerler. Xenathra’lar yani tembel hayvan-karıncayiyen-armadillolar nesli koruma altına alınması ve insan desteğine ihtiyaç duyan hayvanlar arasındadır.

Brezilya da bu konuda çok önemli bir görevi üstlenmiş bu tür için Piaui eyaletinde bu hayvanları korumak için eyaletin bir bölümünü ulusal bir plan oluşturarak park haline getirmiş. Armadilloların yaşamlarının korunması ve doğal ortamlarını nesillerini sürdürebilmeleri için gerekli her şey düşünülmüş. Hayvanseverler için en güzel bölgelerden biri olarak Piaui, eyalet olarak da tüm canlıların yaşam hakkına ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

3. KRUGER ULUSAL PARKI, GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

Dünyaca üne sahip Güney Afrika’nın ulusal parkı olan Kruger National Park, yaşam çeşitliliği, tarihi ve arkeolojik varlıkları ile içerisinde birçok önemli değeri bir araya getirir. Afrika Kıtası’ndaki vahşi hayvanların büyük bir bölümüne yaşam alanı sunar. Dokuz ana kapıya sahip Kruger National Park, UNESCO tarafından ‘Uluslararası İnsan ve Biyosfer Rezervi’ statüsüne layık görülmüştür. Park yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmakla birlikte kültürel mirasın yüzyıllar öncesine ait izlerini de taşımaktadır. Bilinen 254 adet kültürel miras yer almaktadır.

ALABANDAÖneriyor! “10 Ülke Hakkında İlginizi Çekecek 10 İlginç Bilgi!”

Tarihin izini sürmek, geçmişe yolculuk yapmak ve canlıları doğal ortamlarında gözlemlemek için muhteşem gezi rotalarından biri olan Kruger Ulusal Parkı için hayvanseverleri ve bilim insanlarını bir araya getiren nadir ilgi çekici bölgelerden biridir diyebiliriz.

Kruger National Park uygun konaklama imkanları ile geniş alternatiflere sahiptir. Sizler de gezi rotanıza bu bölgeyi eklemek isterseniz seyahat danışmanlarımızdan detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

4. SIDNEY, AVUSTRALYA

Avustralya, hayvan çeşitliliği konusunda en verimli ülkelerden biri. Öyle ki bazı yaban hayvanları için sınırları zorluyor bile diyebiliriz. Özellikle Sidney Bölgesi için keyifli ve sakin bir gezi rotası oluştururken aynı zamanda canlı türlerini de doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilir, muhteşem manzaraları fotoğraflayabilirsiniz. Dünyanın her yerinden turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Sidney özellikle kendine has kanguruları ile ün kazanmıştır. Hayvan hakları konusunda da oldukça gelişmiş olan Sidney hayvanseverler için bu konuda da tam not alan bölgelerden biri. Kangurularının yanı sıra şirin koalaları ile de turistlerin yoğun ilgisi üzerine çeker. Aynı zamanda Avustralya tehlikeli hayvanları ile de sıkça adından söz ettirir. Bu sebeple Avustralya için yapılan canlıların doğal yaşam alanı ziyaretlerinde oldukça dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizmek isteriz.

Devasa böcekleri, yılanları, keseli sıçanları, zehirli örümcekleri, dünyanın en zehirli türlerinden biri olan mini denizanaları gibi pek çok zehir türe de ev sahipliği yapan ülke için ziyaretçilerin her an dikkatli olması gerekir. Siz yine de büyüleyici manzarası ile hayvanları doğal ortamında görmek için Avustralya’yı listenize ekleyin, sonuçta tehlike her yerde peşimizde!

ALABANDAÖneriyor! “Turistik Seyahate Çıkanlar için 10 Harika Mobil Uygulama!”

5. GALAPAGOS ADALARI, EKVADOR

Ekvador Cumhuriyeti’nin takımadalarından olan Galapagos Adaları, doğa ile iç içe olmayı isteyen hayvanseverler için popüler ziyaret merkezlerinden biridir. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken, gözden uzak ve büyüleyici manzaralara sahip bölge endemik ispinoz kuşu, geveze siyah beyaz alaycı kuşları, gül pembesi flamingoları, deniz canlıları ve sürüngen hayvanlara ev sahipliği yapar. Guayas Nehri Deltası’ndan Pasifik Okyanusu’na açılan Guayaquil’in açıklarında bulunan ve Charles Darwin’in 1835’te bölgeyi ziyaret etmesi ile ün kazanan Galapagos Adaları, ‘Canlı müze ve evrim teorisinin yaşayan kanıtı’ olarak kabul edilir. Bu Güney Amerika’nın en imtiyazlı ülkesi Ekvador için şüphesiz ki en önemli özelliklerinden biridir.

Çeşitlilik konusunda oldukça zengin olan bölge, olağandışı sualtı ve su üstü canlılarını, oynak penguenleri ve deniz aslanlarının yanı sıra farklı balık türleri ile de yüzebilmek, şnorkel yapabilmek gibi eşsiz maceraları da içinde barındırır. Doğası ve keşfedilmeyi bekleyen daha bir çok canlı türü ile Galapagos Adaları, hayvanseverleri ziyaretlerine davet ediyor.

Sizler için kısaca listelediğimiz doğası, canlı türleri ve eşsiz deneyimleri ile dünyanın en güzel bölgeleri ziyaretinizi bekliyor.

Gezi rotanızı oluşturmak için bize 7/24/”365 gün”  ulaşabilirsiniz.