Tarihe tanıklık etmiş oteller denilince hepimizin aklına görkemli şatolar, benzersiz mimari yapılar gelir öyle değil mi? Evet çoğunluğu için bu tanım geçerli olsa da bazı otellerin mütevazi yapılarıyla günümüze kadar ulaşmış olması sizi bir hayli şaşırtacak!

İnsanlığın var oluşan itibaren şartlar zor olsa da seyahat etmek her zaman hayatımızda olan bir aktiviteydi. Ticaret, tatil veya dini ibadetler gibi nedenlerle insanlar şartlar ne kadar zor olsa da yolculuklara çıkıyor, bir yerden başka bir yere seyahat ediyordu. Tabii ki yola çıkanların kalacak güvenli bir yer, iyi bir yemek ve sıcak bir yatak gibi ihtiyaçları da vardı.

Tarihe tanıklık etmiş otellerin bazıları, geçmişin çalkantılı dönemlerinden geçmiş olsa da günümüze kadar ayakta kalmayı başardılar. Hatta varlıklarını sürdürürken sadece konaklayacak bir yer ve sıcak bir yemek gibi ihtiyaçları karşılamakla kalmayıp, modern bir konfor sunmayı da ihmal etmediler.

Bir sonraki seyahatinizi bu tarihi otellerden birinde konaklayacak şekilde planlamak isterseniz, tarihsel bir deneyim yaşama fırsatı bulacağınız otelleri yazımızda bulabilirsiniz.

Hotel Balzac – Paris, Fransa

19. yüzyıla dek uzanan tarihi dokusuyla, Fransa,Paris’teki Hotel Balzac adeta romanlardan fırlamış bir yer diyebiliriz. İçerisine girdiğiniz andan itibaren kendinizi zamanda yolculuk yapmış büyülü bir dünyanın içerisinde buluyorsunuz.

Otelin binasını Fransız bir banker kendisi için inşa ettirmiş. Bankerin ölümüyle birkaç kez el değiştiren mülk, bu süreçte Paris’in en popüler toplantı salonlarından biri haline gelmiştir. Otelin hiç kuşkusuz en ünlü konuğu, 1850’deki ölümüne kadar burada yaşayan Fransız yazar Honoré de Balzac’tır. Bina tüm görkemiyle 1875’te otele dönüştürülmüş ve turizme kazandırılan ülkenin önemli ikonlarından biri olmuştur.

Yakın zamanda yapılan yenileme çalışmalarının ardından, otel 19. yüzyıldaki ihtişamını yansıtmaya halen devam etmektedir. Otelin 13 süiti ve 56 odası, şarap rengi, gül kurusu, lacivert gibi göz alıcı renklerle kombine edilmiş neoklasik tarzda döşenmiş büyüleyici bir tarzı vardır. Otel ayrıca üç Michelin yıldızlı harika lezzetlere sahip Pierre Gagnaire Restaurant’ı da bünyesinde barındırmaktadır.

Paris’in ünlü gezilecek yerlerinden Louvre Müzesi’ne (2, 9 km) ve Montmartre’ye (3, 2 km) yakın olan Hotel Balzac, ülkeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için harika bir seçim diyebiliriz.

Herkes için uygun, konforlu ve elverişli konumuyla Paris’in popüler otellerinden olan Hotel Balzac, romantik bir ortam arayanlar ve aynı zamanda gezgin bir ruhla seyahat edenler için ilk sıralarda yer alabilecek tercihlerdendir.

Otele en yakın havalimanı: Paris Orly Havalimanı, 24km

ALABANDA Öneriyor! “Dünyada Yaşanılası En Güzel 10 Turistik Köy!”

Hōshi Ryokan – Komatsu, Japonya

Tarihe tanıklık etmiş otellerden biri olan yaklaşık 1300 yıldır hizmet veren Hōshi Ryokan, dünyanın en eski otellerinden biridir. “Ryokan”, Japon yolcularına hizmet veren geleneksel Japon hanlarıdır. Ryokan’larda genellikle “tatami” kilimleriyle döşenmiş odalar ve müşterek kullanımlı banyolar bulunur.

718’de kapısını açan Japon Denizi kıyısında yer alan otel, o günden beri 46 nesildir aynı aile tarafından işletilmektedir. Efsaneye göre, Budist bir rahip olan otelin kurucusu, köyün yakınlarındaki bir sıcak su kaynağını ortaya çıkarması için tanrıdan bir vahiy almış. Kaynağı bulan rahip, yerel halktan birinin yardımıyla çevresine bir kaplıca inşa etmiş ve bu hancı hanedanı bu şekilde doğmuş.

Günümüzde hala varlığını sürdüren otelin kapasitesi oldukça tatmin edici, 450 konuğa kadar ağırlayabiliyor. Otelin en rağbet gören yönlerinden biri ise tabii ki söylentiye göre iyileştirici özellikleri de bulunan kaplıcalarıdır.

Komatsu seyahatindeyken bölgenin ünlü gezilecek yerlerini görmek isteyenler için çok uygun olan Houshi, Nichiyo Shrine’ye (2, 2 km) ve Natadera Temple’ye (3, 2 km) yalnızca kısa bir mesafede.

En yakın havalimanı: Komatsu Havalimanı, 14km

Zum Roten Bären – Freiburg im Breisgau, Almanya

Geçmişi 12. yüzyıla dek uzanan Zum Roten Bären’i (Kırmızı Ayıya Doğru) Kara Orman’ın batı ucuna kurulmuş Freiburg im Breisgau şehrinde bulabilirsiniz.

Şehrin tarihi bölümünde yer alan otel, 51. ‘ayı’ olarak adlandırılan hancı tarafından işletilmektedir. Hancılar, otelin tarihi boyunca çok çeşitli politik ve sosyal değişikliklerle yüzleşmek zorunda kalmış: yabancı ülke kuşatmaları, loncaların yükselişi ve düşüşü, bir yönetimden başka bir yönetimin buyruğu altına girme ve Orta Çağ’a damga vuran pek çok yaygın hastalık gibi olaylara tanıklık etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bina kısmen yok olmuş olsa da, binanın pembe zemin üzerinde orijinal armasının yer aldığı tarihi cephesi bugüne kadar sağlam bir şekilde kalmayı başarmıştır.

Hotel Zum Roten Baeren’de kalan konuklar, yakın mesafede bulunan Freiburg im Breisgau’nun en ünlü gezilecek yerlerinden olan Augustinerplatz’a (0, 2 km) ve Wentzingerhaus’a (0, 2 km) uğrayabilir.  Freiburg Cathedral’a (0, 3 km), Münsterplatz’a (0, 3 km) ve Augustinermuseum’u (0, 1 km) ziyaret ederek oldukça güzel vakit geçirebilirler. Üstelik hepsi de Hotel Zum Roten Baeren’e yürüme mesafesinde yer alır.

En yakın havalimanı: EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, 76km

ALABANDA Öneriyor! “Dünyanın En İlginç Sınırları!”

Omni Parker House – Boston, Massachusetts, ABD

Omni Parker House’un geçmişi aslında klasik bir fakirlikten zenginliğe geçiş hikâyesidir. 1825’te Harvey Parker adında genç bir adam Boston’a gelir. O zamanlarda ABD’de otel bulunmaz ve yolcular basit, çoğunlukla erkekler tarafından ziyaret edilen hanlarda konaklar. Harvey’nin tek kuruşu olmadığından bir faytoncu olarak iş bulur. Birikimleriyle bir restoran satın alır ve burayı uzun yıllar başarıyla işlettikten sonra günümüzde Omni Parker House olarak bilinen mülkü satın alır. İlk başlarda Parker House Hotel olarak adlandırılan bu yer kapılarını ilk kez 1855’te açar.

Zaman içinde otel önemli politikacıları, yazarları ve aktörleri de ağırladı. Charles Dickens, Amerika’daki ilk kitap okuma gününü burada düzenledi. John F. Kennedy kongre adaylığını buradan ilan etti. Hatta Massachusetts’in resmi tatlısı Boston Cream Pie (Boston Kremalı Turtası) bile otel tarafından yaratıldı.

Günümüzde otelde 551 oda ve süit ile birlikte üç restoran da bulunuyor.

Boston seyahatindeyken, Omni Boston’a kısa bir yürüyüş mesafesindeki restoranlara uğramak iyi bir fikir olabilir, örneğin La Galleria 33 (0, 9 km), Giacomo’s Restaurant (0, 9 km) ve Legal Sea Foods (0, 8 km).

Yürüme mesafesindeki ünlü gezilecek yerlerden olan Freedom Trail’e, Newbury Street’e ve Boston Tea Party Ships & Museum’a da uğramanızı tavsiye ederiz.

En yakın havalimanı: Boston Logan International Airport, 5.5km

The Olde Bell – Hurley, Birleşik Krallık

İngiliz kırsalında bulunan ve Londra’dan bir saatlik araba yolculuğuyla ulaşılabilen The Olde Bell, bildiğin konaklama imkânlarından biraz farklı bir yer. 1135’te kurulan bu otel, tıpkı bir kasaba gibi işlev gören çeşitli tarihi binalardan oluşuyor. Ana konaklama bölümü gece kalan müşteriler ve yerel halk için ayrılırken, bitişikteki binalar da özel toplantılar için kullanılıyor.

Açık havada yenilen yemekler de burada oldukça sevilir. Summer Kitchen’da (Yaz Mutfağı) rostonun tadını çıkarabilir, yanına piknik sepetinizi alarak meyve bahçesinin yolunu tutabilir veya yabani bahçelerde beyaz şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Kırsal bölgelerde yapılan tatillerin olmazsa olmazlarından biri de yürüyüşlerdir. Meyve ve sebzelerin yetiştirildiği Kitchen Gardens veya 10 dakikalık yürüyüşle ulaşılabilen Thames kıyısındaki hoş bir alan keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Ayrıca Pinewood Studios’a yakınlığı nedeniyle ünlülerle de sıkça karşılaşılabilen bu mekân, daha önce film seti olarak da kullanılmış.

En yakın havalimanı: Londra Heathrow Havalimanı, 30km

ALABANDA Öneriyor! “Turizm Konaklama Sözlüğü”

Hotel Interlaken – Interlaken, İsviçre

İki gölün ortasındaki bir ovanın üzerine inşa edilmiş Interlaken, 1800’lerde popülarite kazanmış ve ünlü sanatçıları, bestecileri ve yazarları ağırlamış bir İsviçre tatil otelidir. Otelin ağırladığı ünlülerden ikisi, İngiliz şair Lord Byron ve Alman besteci Felix Mendelsohn, Interlaken’i ziyaretlerinde, şehrin en eski otellerinden Hotel Interlaken’de önemli izler bıraktı.

Eskiden bir manastır olan Hotel Interlaken’den bir konukevi olarak ilk 1323’te bahsedilir. Yapı 1491’de kapsamlı bir restorasyondan geçer ve o zamanlarda üzerine işlenen arma günümüzde de binanın cephesinde görülebilir.

Yakın zamanlarda yapılan restorasyonlarda otelin standartları yükseltildi ve binanın orijinal görünümünün korunmasına da dikkat edildi.

Otele yakın Interlaken’in en ünlü gezilecek yerlerinden olan Rom. -Katholische Kirchgemeinde’ye (0, 1 km) ve Schlosskirche’ye (0, 2 km) uğrayabilir, eğer Fransız restoranı seviyorsanız, yörenin bu sevilen mutfağını tadabileceğiniz Restaurant The Verandah, La Terrasse ve Cafe de Paris, Hotel Interlaken’e oldukça yakındır.

En yakın havalimanı: Bern Havalimanı, 51km

Pera Palace Hotel Jumeirah – İstanbul, Türkiye

Eski dünyanın zenginliklerine dalmaya hazır olun! Pera Palace Hotel, Şark Ekspresi’nin Avrupalı zengin yolcularına hizmet vermek üzere 1892’te açılmıştır. Yapının mimarı aslında Paris mimarisinden esinlenmiş olsa da, birkaç yerel dokunuş katmayı unutmamış ve bu sayede otelin müşterileri tamamen yepyeni bir dünyayı keşfederken, kendilerini aynı zamanda evlerinde gibi hissetme imkanı bulmuşlardır.

Otel 2010’da büyük çaplı bir restorasyondan geçmiş olsa da orijinal tasarımının önemli bir bölümü korunmuştur. Kubbeli Çay Salonu, Belle Époque döneminin aynası gibidir: siyah, altın ve şarap renklerinin tonlarıyla krallara layık bir atmosfer sunar. Altı küçük kubbeye sahip tavanı izlerken hayranlığınızı gizleyemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Otelin hizmet verdiği süre boyunca, başta roman yazarı Agatha Christie olmak üzere pek çok ünlü sima Pera Palace’ın konuğu olmuştur. İddialara göre yazar, “Şark Ekspresinde Cinayet” adlı ünlü romanını da burada kaldığı bir dönemde yazmış.

İstanbul’a seyahat edenlerin görmesi gerektiğini düşündüğümüz çok fazla tarihi ve turistik yer vardır. Ancak otele yakın bir bölgede yapacak bir şeyler arıyorsanız, Taksim Meydanı’na (1, 3 km), Galata Kulesi’ne (0, 6 km) ve Istiklal Caddesi’ne (0, 2 km) uğrayarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Üstelik hepsi de Pera Palas’a yürüme mesafesinde.

En yakın havalimanı: İstanbul Havalimanı, 33.4 km

Fleischer’s Hotel – Voss, Norveç

Norveç’in harikalar diyarı Voss’ta inşa edilmiş İsviçre tarzında bir yapı olan Fleischer’s Hotel, tarihi boyunca kralları, kraliçeleri ve prensleri ağırlamış bir aile işletmesidir. Tam anlamıyla tarihe tanıklık etmiş bir otel!

Ailesine ait Voss Kilisesi’nin satışından elde ettiği parayı kullanan otelin kurucusu Fredrik Lyth Ørum Fleischer, oteli 1864 yılında açmıştır. Karla örtülü dağlar, gür ormanlar ve doğa harikası göllerle çevrili konumunu misafirperverliğe odaklanmış bir hizmet anlayışıyla birleştiren Fleischer’s Hotel, kısa bir süre içinde hem aristokratların hem de sıradan turistlerin popüler konaklama yerlerinden biri haline gelmiştir.

Geçirdiği pek çok yenileme çalışmasının ardından, günümüzde otelde 110 oda, iki restoran, bir bar, yaz terası ve çeşitli sağlık tesisleri bulunmaktadır.

En yakın havalimanı: Bergen Havalimanı, 100km

Belmond Grand Hotel Europe – Saint Petersburg, Rusya

Ünlü Belmond Grand Hotel Europe’u dev şehir Saint Petersburg’un tam kalbinde bulabilirsiniz.

Başta üç ayrı bina olarak inşa edilen bu yer, İtalyan mimar Carlo Rossi’nin üç yapıyı zarif bir dış görünüm altında harikulade bir şekilde birleştirmesiyle, 1830’da bir otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Zaman içinde pek çok yenileme çalışması geçiren otel, savaş zamanlarında bir yetimhane ve hastane olarak bile kullanılmış.

Günümüzde, otelin geniş iç alanı Art Nouveau tarzında bir tasarıma sahiptir ve içinde üç restoran, bir kafe ve bir bar yer almaktadır. Zevklere hitap eden türden bir yemek tarzına sahip otelde, Asya mutfağını veya havyar ve şampanya eşliğinde akşam yemeğini tercih edebileceğiniz gibi, ikindi çayında otelin çikolata fabrikasında üretilen çikolatalarla mutluluğa ulaşabilirsiniz 🙂

Tahmin edilebileceği gibi, Belmond pek çok ünlü konuğu ağırlamış ve içlerinden birkaçını onurlandırmayı da ihmal etmemiştir. Otelde her biri burada düzenli olarak konaklamış ünlü kişilere adanmış Dostoyevski Suiti, Romanov Suiti ve Pavarotti Suiti gibi 10 tarihi suit bulunmaktadır.

St. Petersburg’a seyahat eden yerli ve yabancı turistler, Belmond Grand Hotel Europe’de konaklayarak Nevsky Prospekt (0, 5 km) ve The General Staff Building (1, 0 km) gibi yakınlardaki ünlü yerleri kolayca gezebilir, şehrin göz alıcı sokaklarında yürüyüş yapabilirler.

En yakın havalimanı: Pulkovo Havalimanı Saint Petersburg, 20km

ALABANDA Öneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

Parador de Santiago (Hostal dos Reis Católicos) – Santiago de Compostela, İspanya

Parador de Santiago (diğer adıyla Hostal dos Reis Católicos) ünlü hac yolu Santiago de Compostela’nın en ucunda yer alır.

15. yüzyılın sonlarında, krallığın Katolik hükümdarları Ferdinand ve Isabel hac ziyaretine gittiler ve vazifelerini tamamlamalarının ardından altyapıyı geliştirmeye karar vermişlerdir. Böylece, hac yolunu tamamlayan hacıların dinlenme yeri olarak tasarlanan Hostal, kapılarını ilk kez 1499’da misafirlerine açmıştır. Doktorları, hemşireleri ve rahipleriyle eksiksiz bir yerdir ve sunulan tüm hizmetler de ücretsizdir. Tarihe tanıklık etmiş oteller arasında yerini alan Hostal, günümüzde beş yıldızlı bir otel olarak hizmet vermektedir.

Bina işlek Obradoiro meydanına bakan gösterişli bir cepheye sahiptir ve iç tasarımında da İspanyol Rönesansı ve Barok etkiler göze çarpar: kubbeli tavanlar, antika mobilyalar ve 17. ile 18. yüzyıldan kalma orijinal sanat eserleri.

Uzun bir geçmişe dayanan bir geleneğin devamı olarak, her gün Parador’un kapısından geçen ilk 10 hacıya ücretsiz öğle yemeği verilir.

En yakın havalimanı: Santiago de Compostela Havalimanı, 14km

Nørre Vissing Kro – Skanderborg, Danimarka

Tarihe tanıklık etmiş oteller arasında yer alan Hotel Nørre Vissing Kro, Danimarka’nın “kro” hanlarının tarihi, yol üzerinde her 40 km’de bir han olması gerektiğini söyleyen kraliyet fermanının verildiği 13. yüzyıla dayanır. Pek çoğunun günümüze kadar ulaştığı bu hanlar genellikle tenha bölgelerde yer alır ve kırsal bölgelerde geçirilecek sessiz ve huzurlu tatiller için ideal bir yerlerdir.

Parlak mavi bir renge boyanmış Nørre Vissing Kro, Jutland’ın doğu kıyısındaki tepelerin ve ormanların arasına gizlenmiştir. 1801’de açılan bu kro, kısa bir zaman içinde krallar tarafından verilen bir ayrıcalık olan kraliyet onuruna layık görüldü.

Kısa bir süre önce geçirdiği yenilemenin ardından, bu kro hanı geçmişe dair köklerini modern Danimarka iç tasarımıyla buluşturmayı başarıyor. Lavantalarla çevrili bahçe odası ise şömineden gelen çıtırtıların yarattığı huzur verici atmosferin eşliğinde yemyeşil bir manzara sunuyor.

Bu otelin en dikkat çekici yönlerinden biri de, yerel olarak üretilen malzemelerden hazırladığı enfes füzyon yemekleriyle öne çıkan şef Morten Mygind’in liderliğindeki restoranıdır. Bu eşsiz lezzetleri tatmadan şehirden dönmeyin 🙂

Seyahatiniz sırasında, otele yürüme mesafesindeki ünlü Ejer Bavnehoj’a (1, 1 km) uğramayı unutmayın.

Skanderborg’un popüler ziyaret edilecek yerlerinden bir diğeri olan Sophiendal Gods’a (2, 3 km) ve Veng Klosterkirke’ye (2, 3 km) yakınlığı sayesinde Norre Vissing Kro’da kalan konuklar ünlü destinasyonları kolayca gezebilir.

En yakın havalimanı: Aarhus Havalimanı, 69km

Tarihe tanıklık etmiş oteller çok daha uzun bir listeyi hak ediyor. Yurt içi ve yurt dışı tüm seyahat, konaklama, transfer, vize ve etkinlik organizasyonlarınız için bizi her zaman arayabilirsiniz. Alabanda Turizm her zaman bir telefon uzağınızda!

Detaylı bilgi ve hızlı rezervasyon işlemleri için lütfen tıklayınız.