Türk vatandaşları için yurt dışına çıkmak demek, pek çok resmi prosedürü yerine getirmek ve uygun koşullara sahip olmak demektir. Vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelerden, en kolay vize veren ülkelerden daha önce bahsetmiştik. Peki pasaportsuz kimlikle seyahat edebileceğimiz ülkeler hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

Pasaport harç masrafı ödemeden, randevu işlemleri, başvuruda bulunma ve pasaportun hazır hale gelmesi için gerekli olan süreyi beklemeden sadece uçak biletinizi alıp kimlikle yurt dışına seyahat etmek kulağa yeterince hoş geliyor değil mi? Gelin bu listeye birlikte göz atıp, bu yaz size en uygun tatil rotasını yurt dışında bir destinasyondan seçelim.
Uygun fiyatlı uçak bileti, konaklama ve tur hizmetlerimiz için bize buradan 7/24/”365 gün” kesintisiz ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru Vatan KKTC, ziyaretine gelecek Türk vatandaşlarına pasaport ile seyahati zorunlu kılmıyor. Yeni tip çipli kimlik belgesi olmak koşulu ile Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kolaylıkla nüfus cüzdanları ile giriş yapabilirler. Burada önemli olan detay vatandaşlarımızın mutlaka kimliklerini yenileyerek seyahat planlarını yapmalarıdır. Aksi halde eski kimlik ile seyahat etmek isteyen yolcular, uçak biletleri olsa dahi havaalanından geri çevrilmektedirler.

COVID-19 seyahat tedbirleri kapsamında KKTC için belirlenen kurallara kısaca değinecek olursak; Türkiye’nin de dahil olduğu turuncu ülkelerden gelen aşı sertifikalı veya hastalığı geçirmiş olduğunu kanıtlayan yolcular negatif PCR test ile karantinaya girmeden seyahat edebilir. KKTC’ye gelecek diğer misafirlerin numune veriliş tarihi 0-3 gün (0-72 saat) içerisinde olan negatif PCR testi olması gerekmektedir. Testlerin çıktı alınarak fiziki çıktının ibraz edilmesi gerekir. İngilizce, Fransızca veya Türkçe dil zorunluluğu bulunmaktadır. İstisnai durumlar ve anlık değişiklikler için mutlaka seyahatiniz öncesi elçilik/konsolosluktan teyit almayı unutmayınız.

KKTC’de Gezilecek Yerler

Ercan Havaalanı varışlı uçuşlar ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya seyahat edebilir, dilerseniz buradan Girne, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt gibi adanın turistlik noktalarına geçiş yaparak tatilinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Yaz aylarında tatilinizi geçirecek güzel bir rota arıyorsanız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni mutlaka listeye eklemenizi öneririz.

ALABANDAÖneriyor! “İyi Bir Uçuş için Yapılması Gerekenler!”

Özellikle daha önce hiç ziyaret etme fırsatı olmamış yolcularımız için bir ada olan Kıbrıs’ın deniz girilebilecek harika noktalarını olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs Altın Kumsal’ı Gazimağusa’da yer alıyor ve incecik kumuyla dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Gazimağusa plajları arasında Kıbrıs Glapsides Plajı gibi hem doğa, hem de eğlence sunan daha birçok seçenek var.

Mavi bayraklı Konnos Koyu, gizli mağaralarıyla tam bir doğal vaha. Bunun yanı sıra, Kıbrıs Escape Plajı daha hareketli bir “beach” isteyenlerin buluşma noktası. Kıbrıs Escape Plajı ücreti her sene güncelleniyor. Girne plaj ücretleri ve diğer bölgeler her sene değişikliğe uğradığından gitmeden önce kontrol etmenizde fayda var.
Caretta carettaların ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama bölgesi olan Alagadi Plajı ise yine Girne’ye yaklaşık on beş kilometre uzaklıktaki bir doğa harikası olarak biliniyor. Tüm bunların yanı sıra Lefkoşa’da bulunan Yeşilırmak Plajı da Kıbrıs severlerin tutkun olduğu şirin ve sakin bir koy…

Ukrayna

90 güne kadar kısa süreli oturum gerektirmeyen kalışlar için Türk vatandaşları artık Ukrayna’ya seyahat ederken vize başvurusuda bulunmak zorunda değil! Ütelik yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgesi ile pasaporta da ihtiyaç olmadan kolaylıkla yolculuğa çıkabilirler.

COVID-19 seyahat tedbirleri kapsamında Ukrayna için belirlenen kurallara kısaca değinecek olursak; tüm yolcular varış itibariyle 72 saati aşmayacak negatif PCR veya Antijen test sonucu ibraz etmek zorundadır. Tam aşılanmış aşı sertifikası sahibi yolcular (AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm or Sinovac). İstisnai durumlar ve anlık değişiklikler için mutlaka seyahatiniz öncesi elçilik/konsolosluktan teyit almayı unutmayınız.

Son dönemde turistik bölgeleri ve Türk Lirası’nın değerli oluşu ile dikkatleri üzerine çeken Ukrayna için yaz tatili döneminde tercih edilebilecek keyifli ve güzel tatil rotalarından biri diyebiliriz. Eğer siz de daha ucuza yeni yerler keşfetmek istiyorsanız yaklaşık 1,5 – 2 saatlik Ukrayna uçuşlarıyla gidebileceğiniz başkent Kyiv, Lviv, Kharkiv ve Zaporizhia’yı gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

ALABANDAÖneriyor! Uçaklarda Genel Bagaj Kural ve Hakları!

Ukrayna Turizmin Yeni Gözdelerinden!

Ukrayna’nın her bölgesi kendine has turistik alanlara sahiptir, gezip görülecek yerleri, sahilleri, doğası ve kültürel gezi turları oldukça iddialı ülkeler arasında yerini alır.

Kısa süren uçak yolculuğunun yanı sıra konforlu otelleri ile de yurt dışı tatilinde okları kendisine çevirmeyi başarır. Kiev, Odessa, Lviv ve Yalta gibi turistik şehirlerde, Avrupa standartlarında hizmet sunan çok sayıda otel seçeneği bulunur. Dört ve beş yıldızlı Ukrayna otelleri haricinde; kırsal çiftlikte konaklama, kamp alanında konaklama, ev kiralama ve pansiyon tipi konaklama gibi alternatifler de mevcuttur.

Tarzınıza ve tatil anlayışınıza en uygun oteli bulmak için seyahat danışmanlarımıza taleplerinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Sizin için en uygun olanı bulur, tatilinizi benzersiz bir deneyime çevirmek için en iyi seçenekleri sizlere sunacaklardır. Ayrıca Ukrayna turu ile ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, çok daha cazip konaklama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ukrayna otel fiyatları ise otelin konumu, hizmet kalitesi ve oda seçenekleri gibi detaylara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Her bütçeye uygun otel seçenekleri için Alabanda her zaman yanınızda!

Bize ulaşın!

Gürcistan

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşları, vize işlemlerinden muaf olup, turistik olarak 1 yıla kadar vizesiz Gürcistan’a seyahat edebilirler. Bunun yanı sıra yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgesi ile pasaporta ihtiyaç olmaksızın ülkeye giriş yapabilir, kimliklerini ibraz ederek ülkedeki turistik faaliyetlere katılabilirler.

COVID-19 seyahat tedbirleri kapsamında Gürcistan için belirlenen kurallara kısaca değinecek olursak; aşılarının tam olduğunu gösteren COVID-19 aşı sertifikasına sahip yolcular veya varıştan en fazla 72 saat önce düzenlenmiş negatif PCR test sonucuna sahip olan yolcular seyahat edebilirler. İstisnai durumlar ve anlık değişiklikler için mutlaka seyahatiniz öncesi elçilik/konsolosluktan teyit almayı unutmayınız.

Gürcistan, tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile gezgin ruhlu herkesin yolunun en az 1 defa düştüğü ülkelerden biri. Tiflis ve Batum Gürcistan’ın en büyük şehirlerin biri. Özellikle bu iki şehre yapılan turlar ile kendinizi benzersiz bir deneyimin içinde bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Azerbaycan

Türkiye ile Azerbaycan arasında 3 Haziran 2020 tarihi itibari ile yapılan anlaşmaya göre, Türk vatandaşları Azerbaycan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardır. Bunun yanı sıra pasaport ile seyahat zorunluluğu da kaldırılmıştır. Yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlerle ile kolay seyahat imkanı getirilmiştir. Bahsedilen vize muafiyetine bağlı olarak iki ülke vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz kimlik ile giriş-çıkış yapabilirler. 90 günü aşan durumlarda ise ikamet izni başvurusunda bulunulması zorunlu tutulmaktadır.

COVID-19 seyahat tedbirleri kapsamında Azerbaycan için belirlenen kurallara kısaca değinecek olursak; yolcuların, Azerbaycan’a son doğrudan uçuşun kalkışından en fazla 0- 72 saat önce verilmiş basılı bir negatif COVID-19 PCR test sonucu olması gerekir. (1 yaşından küçük yolcular PCR testten muaftır.) İkinci bir alternatif ise yolcuların tam aşılanmış bir QR kodlu COVID-19 aşı sertifikası veya QR kodlu bir iyileşme sertifikası olması gerekmektedir. 1-18 yaş arasında olan yolcular aşı ve iyileşme sertifikasından muaftır.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

Yaz tatili döneminde seyahat etmek isteyen yolcularımız, uçak bileti konusunda erkenden satın alma işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Seyahat danışmanlarımıza buradan ulaşarak uygun fiyatlı uçak bileti tekliflerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanla konaklama ve araç kiralama hizmetleri için de her zaman hizmetinizdeyiz!
Bilgileri paylaştıktan sonra gelin biraz da Azerbaycan’daki gezilecek yerlerden bahsedelim. Zengin bir kültürel mirasa sahip kardeş ülkemiz Azerbaycan, yaklaşık 87.000 metrekare yüzölçümüne sahip dünyanın önemli ülkelerinden biridir.

Hangi Mevsimde Seyahat Etmeliyim?

Azerbaycan’ı gezmek için her mevsim ayrı bir doğa güzelliğine sahiptir. Bu nedenle yaz tatili döneminde olduğumuzu düşünecek olursak; sizlere en popüler gezi noktalarını listeleyebiliriz. Uçuşların en yoğun olduğu şehir başkent Bakü, şüphesiz Azerbaycan’a gitmeyi planlayan herkesin ziyaret noktaları arasında yer alır. Düzenli, sanat dolu bir şehir.

Komizm ve Rus etkisi ile etkileyici binaları, sanatın bütün şehre yayılmış olması, kocaman parkları ile insana yaşamak için ne kadar da güzel bir şehir dedirtir.

Ayrıca Hazar denizi kıyısında yapılmış çevre düzenlemesi ile, uzun yürüyüşler ya da kafa dinlemek için keyifli bir ortamın olduğunu da belirtmek isteriz. Tatil denilince hepimizin aklına eğlence ve yeni yerler keşfetmenin yanında kendimize keyifli bir dinlenme zamanı ayırmak da gelir çünkü!

Kaplıcaları, tarihi hamamları ve doğasıyla Lenkeren; şelaleler, vadileri, doğal güzellikleri ile Quba; müzeleri ve tarihi kalıntıları ile Gobustan Azerbaycan’da gezilip görülmesini tavsiye edeceğimiz diğer şehirler arasında yer alır. Dilediğiniz şehirde en uygun fiyatlara konaklamak için otel rezervasyon departmanımıza ulaşabilirsiniz.

Moldova

Türk vatandaşlarının yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartıyla pasaportsuz ve vize almadan seyahat edebileceği son ülke Moldova. 90 günü aşmayacak kısa süreli seyahatleriniz için vize muafiyetinden yararlanarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

COVID-19 seyahat tedbirleri kapsamında Azerbaycan için belirlenen kurallara kısaca değinecek olursak; Moldova’ya seyahat edecek bütün yolcuların ilk kalkış noktasından önce 0-72 saat içerisinde alınmış bir negatif PCR testi yaptırmış olmaları gerekir. Bunun yanı sıra COVID-19 aşı sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Her iki durum da yoksa 14 gün karantinaya tabi olacaklardır. Test sonucu ve aşı sertifikası İngilizce, Fransızca, Almanya, İtalyanca, Romence veya Rusça olmalıdır.

Ülke küçük olmasına rağmen ilk girişte ülkedeki düzeni hemen göze çarpıyor. Kare veya dikdörtgen, yeşil, sarı bazen kahverengi muntazam tarlalar sizi karşıla. Bu tarlaların boyutları da bildiklerimizden biraz farklıdır. Çok daha büyük ve düzenli tarlalar hayal edin uçsuz bucaksız… İşte tam da öyle! Kişinev ve Odessa ülkede görmenizi tavsiye ettiğimiz şehirler arasında. Kişinev’de gezmek ve önemli yerlerini ziyaret etmek için birkaç saat yeterli olacaktır. Alışık olduğumuz doğal güzellikleri bu ülkede de görmek mümkün. Yeşil konusunda oldukça cömert Moldova için dinlendirici gezi noktası demek çok da yanlış sayılmaz!