Merkezi A.B.D’de bulunan Preimplantasyon Genetik Tanı Derneği’nin (PGDIS), Londra’da gerçekleştirdiği “6. Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Sempozyumu” organizasyonunu 1100’ün üzerinde katılımla bir Türk şirketi, Alabanda Turizm yaptı.

Alabanda Turizm, sempozyum ile eş zamanlı yapılan 2 Milyonuncu Tüp Bebek kutlamasını da Londra’da Queen Elizabeth II Kongre merkezinde büyük bir başarı ile organize etmiştir.

       

“Dünya gazeteleri “63 Yaşındaki Kadın Anne Oluyor”
“Lezbiyen Çift Sağır Çocuk İstiyor”
“Ölü Babanın Sperminden Bebek Doğdu”
“Kardeşinin Hayatını Kurtarmak İçin Doğmuş Kız”
gibi manşetleri bizlere çıkarmadan neredeyse gün geçmiyor veya “Yakında Gelecek İlk İnsan Klonu”.
Hiç şüphe yok ki, insan genetiğinin ve yardımlı üremenin nefes kesen gelişmeleri, güçlü duygular uyandırıyor ve çoğumuzun hazırlıklı olmadığı kafa karıştırıcı ahlaki sorunları gündeme getiriyor.”
Prof. Robert G. Edwards

Üreme özgürlüğü nedir? Devlet, vatandaşlarının üreme tercihlerine ne zaman müdahale etme hakkına sahip olacak? Çocukların refahını garanti altına almak için yardımcı üreme uygulaması nasıl düzenlenmelidir? Üreme klonlaması, genetik geliştirme veya önyargılı cinsiyet seçimi gibi bazı üreme teknolojileri insan onuru ilkesini ihlal ediyor mu? Ve: Bizi Cesur Yeni Dünya’ya doğru kaygan bir yokuştan aşağı mı götürüyorlar?

Dünyada ilk kez düzenlenen ve tüm organizasyonu Alabanda Turizm tarafından Londra’da Royal Society konferans salonunda gerçekleştirilen, başkanlığını tüp bebeğin babası Prof. Dr. Robert Edwards’ın yaptığı konferansta preimplantasyon genetik tanı, embriyo bağışı, taşıyıcı anne, menopoz sonrası anneler, lezbiyen çiftler ve diğerleri için kurulan gebelikler, kök hücreler, prekonsepsiyonel cinsiyet seçimi ve klonlama gibi konuların derin ahlaki analizleri tartışıldı.

Yeni üreme teknolojilerinin etik, yasal ve sosyal etkileri üzerine kamuoyundaki tartışmayı ilerletmek için, dünyanın önde gelen genetik, etik ve hukuk uzmanlarından oluşan 150 davetli üreme tıbbındaki temel konulardaki görüşlerini paylaşmaya ve tartışmaya katılmıştır. 

Londra Royal Society’deki çok başarılı açılış konferansının ardından, ikinci konferans tüp bebek tedavilerinin (yardımcı üreme teknikleri) günümüzdeki durumunu bilimsel ve ahlaki açıdan incelemek üzere tasarlanmış ve yine tüm organizasyonu Alabanda Turizm, İstanbul’da devam ettirmiştir.

Kongrede yardımcı üreme tekniklerinin ortaya çıkışı, ülkemizde ve dünyada yürütülen politikalar ile yasal düzenlemeler, ısmarlama bebekler, embriyo hakları, gebelik öncesi cinsiyet tayini, preimplantasyon genetik tanı yöntemleri ve tedavi amaçlı kullanımı, yumurta ve embriyo bağışı, taşıyıcı annelik, menopoz sonrası annelik, homoseksüel çiftlerin çocuk sahibi olma hakkı, istemli kürtaj, kök hücre, tedavi ve üreme amaçlı klonlama gibi konular detaylı olarak tartışılmıştır.

Konferansta ayrıca, yardımcı üreme tekniklerinin farklı kültürlerdeki hukuki, ahlaki ve felsefi yönlerini ele alan ve oldukça ilgi gören genel bir oturum da gerçekleştirilmiştir.

     

Hibrit Format ile Gerçekleştirilen Üst Düzey Toplantı!

Etkinlik, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından, Suriyeli Mülteci Müdahale Programı (SRRP) kapsamında kendi kaynaklarıyla finanse edilen, Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için Tarımsal Geçim Kaynaklarının Teşvik Edilmesi ve Sosyal Korumanın Geliştirilmesine Yönelik Üst Düzey Toplantı olarak düzenlendi.

Proje, daha iyi istihdam fırsatları bulmak ve yaşamlarını sürdürmek için tarım sektöründeki kapasitelerini artırarak Suriyeli mültecilerin ve savunmasız ev sahibi toplulukların yaşam kalitelerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Proje, Kilis ve Şanlıurfa illerindeki mültecilerin ve ev sahibi toplulukların güçlendirilmesini desteklemekte, ayrıca tarımsal beceriler konusunda teorik ve mesleki eğitim vermektedir. Aynı zamanda mülteciler ve ev sahibi topluluklar arasındaki sosyal uyumu teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Organizasyonunu Alabanda Turizm’in Ankara’da üstlendiği üst düzey toplantının pandemi döneminde de etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi tüm katılımcılar tarafından takdir edildi. Toplantının hibrit olarak yapılması sebebiyle, dünyanın çeşitli ülkelerinden değerli konuşmacı ve katılımcılar eş zamanlı olarak toplantıyı anbean takip edip, etkin bir şekilde katılım gösterdi.

Hibrit toplantılar, toplantıya çevrimiçi olarak katılan misafirlerin olduğu ve günün tartışma konularının bir parçası olabilecekleri ve sorularını ile yorumlarını eş zamanlı olarak aktarabilecekleri anlamına gelmektedir.

Başkanlığını Prof. Dr. Saffet Mutluer’in yaptığı ve tüm organizasyonun ev sahipliğini Alabanda Turizm’in üstlendiği 28. Uluslararası Pediatrik Nöroşirürji Kongresi, 2000 yılında yaklaşık 350 katılımcı ile İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Yeni ve eski milenyumun ilk ve tek kongresi olan ISPN 28. Kongresi, Pediatrik Nöroşirürjinin geçmişini ve geleceğini yaşama ve tartışma fırsatını sunan, coğrafi ve ekonomik farklılıkların sonucu olarak ortaya çıkan uygulama farklılıklarının keşfedildiği, saygın akademik bilgilerin ve unutulmaz sosyal programların yer aldığı çok heyecan verici bir organizasyon olarak hatırlanmaktadır.

“İstanbul Swissotel The Bosphorus’da düzenlemiş olduğumuz “28. Uluslararası Pediatrik Nöroşirürji Kongresi” sırasında ve sonrasında aldığımız tepkiler ve mesajlar doğrultusunda olağanüstü başarılı olmuştur. Kongre sonrasında aldığımız bildirimlerde bugüne kadar yapılmış olan ISPN kongrelerinin sosyal, bilimsel ve teknik açılardan en başarılısı olduğunun belirtilmesi ayrıca gurur ve onur kaynağı olmuştur. Bu kongrenin gerek iki yıl öncesinde başlayan hazırlık döneminde düzenli ve disiplinli çalışmaları ile, gerekse kongre döneminde gösterdikleri özverili ve inanılmaz çabaları dolayısıyla tüm ALABANDA çalışanlarına teşekkürlerimi ve kutlamalarımı iletmek istiyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılarınızı sürdüreceğinize yürekten inanıyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.”
Profesör Saffet Mutluer, 28. ISPN Kongre Başkanı

Ege Üniversitesi Nöroşirürji ve Pediatrik Nöroşirürji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Mutluer, ABD’de geliştirdiği ve bugün hala geçerliliğini koruyan “Premature Disjunction” teorisi ile “1981 Anne Addigton” (NWU en iyi bilimsel çalışma) ödülünü kazanmış, 2009-2010 yıllarında Dünya Pediatrik Nöroşirürji Derneği (ISPN) Başkanlığı yapmıştır.

 

Alabanda Turizm tarafından Antalya’da yapılan 2. uluslararası sempozyumun büyük başarısı, 3. sempozyumun da Türkiye’de yapılmasını uygun kılmış ve yine Alabanda Turizm ev sahipliğinde Antalya’da düzenlemiştir.

Dünyanın dört bir yanından gelen çok önemli beyin cerrahisi liderlerinin ve 400’ün üzerinde cerrahın katıldığı 4 günlük sempozyumda kafa tabanı, beyin, beyincik, ventriküler sistem, posterior fossa, omurga, yörünge, sella ve periferik sinirlere anatomi ve cerrahi yaklaşımlar hakkında kapsamlı tartışmalar yapılmıştır.

“It was a wonderful meeting at a great meeting site. You did a world class outstanding job of organizing the Symposium. It was a great honor to serve as Co-President. I wanted to let you know how much I appreciate your wonderful hospitality and the great Symposium in Antalya. It was one of the best meeting I have ever attended. Congratulations on an outstanding meeting…” Albert L. Rhoton, Jr., M.D.

“First of all, I want to congratulate you to the great success of the 3rd International Symposium on Microsurgical Anatomy. I also thank you from the bottom of my heart for your wonderful hospitality.” Isao Yamamoto, M.D.

“My wife and I both thoroughly loved your country and its rich culture, and getting to see you and meet many of your countrymen greatly amplified our pleasure and understanding. It was also terrific to see how successful you have become, and what a leader you are in your country. You did a great job with the meeting, and I was truly honored to be a participant.” Arthur L. Day, M.D, FACS

“The symposium in Antalya, was most perfectly organized and attended with remarkable discipline. We wish to congratulate you for your efficient chairmanship.” M. Gazi Yaşargil, M.D.

“Congratulations to the great success of the 3rd International Symposium on the Microsurgical Anatomy. I am impressed by the way you organized this meeting and the success of this meeting was the result of all the efforts by you and your wonderful colleagues.” Toshio Matsushima, M.D.

Beyin cerrahisindeki yenilikler Ruh hastalıklarının tedavisinde yeni boyutlar Beyne pil takmak Parkinson hastalığının ve akıl hastalıklarının tedavisinde yeni ufuklar!

Alabanda Turizm, Avrupa Beyin Cerrahları Birliği ile Antalya’da 10 günde üç enternasyonal toplantıya ardı ardına ev sahipliği yapmıştır.

Organizasyon komitesi, evrensel bilim liginde çok seçkin bir yer tutan Türk nöroşirurjisini Türkiye’ye özgü konukseverlik ve kaliteli servis anlayışı ile Avrupalı cerrahlara bu toplantı ile sunmuştur. Katılımcıların ve düzenleme komitesinin organizasyon esnasındaki en önemli izlenimleri bu toplantıdaki yüksek kalite ve hizmet standartlarının Avrupa’da tekrarının zor olduğunu ifade etmeleri olmuştur.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden seçilmiş beyin cerrahisi doktorları yıllık eğitim toplantısında özellikle hareket bozukluklarının cerrahi tedavisini, ağrının cerrahi tedavisini, kazaların oluşturduğu beyin, omurilik ve sinir yuvarlanmalarının cerrahi tedavisini tartıştılar.

Avrupa Sinir Cerrahları Birliği’nin kış toplantısında sinir sisteminde rejenerasyon, kök hücre uygulamaları, istem dışı hareketlerin ve ruh hastalıklarının bir bölümünün beyin pili adı verilen (stimülatör) araçlarla tedavi edilmesi, ağrı cerrahisi tedavisi gibi son yıllarda kamuoyunda çok tartışılan konular alanın dünyaca ünlü Avrupalı uzmanları ve beyin ve sinir cerrahları tarafından ele alınmıştır.  

          

Alabanda Turizm ile Türk, Yunan ve İsrail Dernekleri ilk ortak toplantısı!

Türk, Yunan ve İsrail Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Dernekleri 1. Bilimsel Kongresi, Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği 17. Bilimsel Kongresi ile birlikte, İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde 2010 yılında gerçekleşmiştir. Ağız kanseri, lazer uygulamaları, ağız hastalıkları ve patoloji, maksillofasiyal travma, distraksiyon osteogenezisi, temporomandibuler eklem ve ortognatik cerrahi gibi Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi’nin tüm yönlerini içeren konuların tartışıldığı kongrede, İsrail, Yunanistan, Türkiye ve Dünyanın, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi alanında seçkin konuşmacıları çok önemli ve değerli bilgi ve deneyimlerini aktarmışlardır.

Alabanda Turizm, çok önemli beyin cerrahlarını ağırladı!

Üniversite Nöroşirurjiyenleri Birliği’nin 45. Toplantısı, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Yücel Kanpolat ve Alabanda Turizm ev sahipliğinde, 23-27 Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

Dünya Nöroşirurji Dernekleri Başkanı Dr. Peter Black, Dr. Michael L. J. Apuzzo, Dr. Jon H. Robertson gibi birçok önemli beyin cerrahlarının katıldığı toplantıda mikro-nöroşirurji anatomisi, kafatası anatomisi, beyin tümörleri, anevrizmalar gibi konularda sunumlar ve tartışmalar yapıldı.

Bilimsel toplantıların yanı sıra İstanbul, İstanbul’un arkeolojisi, jeolojik yapısı ve medeniyetlere etkisi, Sofu Üçlüsü; Henri Nouwen ve Adanmış Hayat, Yakındaki Köprü: Meryemana ve Doğu-Batı Diyalogları gibi özel konferanslar da yer almış ve büyük ilgi görmüştür.

Üniversite Nöroşirurjiyenleri Birliği Başkanı Dr. Anil Nanda, bir yıllık araştırma ve çalışma sonunda hazırladığı Atatürk’ü anlatan konuşmasıyla büyük ilgi çekti. Atatürk’ün özellikle Gelibolu’da sergilediği askeri başarısına, devrimleri ile ülkeyi çok yüksek refaha kavuşturduğuna, hoşgörüsü ve barışseverliğine değinen Dr. Nanda, savaşta hayatını kaybeden yabancı asker ailelerinin evlatları için söylediği “dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz” sözlerine de yer verdi. Atatürk, Churchill ve Gandi’nin ortak noktalarının mükemmeli yakalama arzuları, üstün yeteneğe sahip olmaları, alçak gönüllülükleri ve şiddete karşı farklı yaklaşımlar benimsemeleri olduğundan bahseden Dr. Nanda konuşmasının sonunda büyük alkış aldı.

Çırağan Sarayı’nda yapılan açılış resepsiyonu, The Istanbul teknesinde verilen akşam yemeği ile İstanbul’a, Boğaz’a ve Türk yemeklerine hayran kalan cerrahlar, Arkeoloji Müzesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii gezilerinde ve toplantı bitimi düzenlenen Efes turunda da zengin tarihimizi tanıma fırsatı buldular.

Alabanda Turizm, 28 ülkeden gelen 5000 Doğa Dostunu Antalya’da buluşturdu!

Türkiye Çevre ve Doğa Dostları Federasyonu ve Alabanda Turizm’in emekleri ile Türkiye’ye kazandırılmış olan, 12. Doğa ve Halk Sporları (IVV) Olimpiyatı Antalya’da yapıldı.

Merkezi Almanya’da bulunan Uluslararası Halk Sporları Birliği’nin (IVV – Internationaler Volkssport Verband) toplam 3 milyon üyesi bulunuyor. Geleneksel olarak en büyük organizasyon olan ve her iki senede bir farklı bir ülkede düzenlenen “Doğa ve Halk Sporları Olimpiyatı” çok ilgi çekmektedir.

Tüm dünyadan binlerce doğa dostu Antalya’da bir araya gelerek, önceden belirlenmiş çeşitli parkurlarda yürüyüş, bisiklet, yüzme sporlarını yaparken çevreye faydalı faaliyetlerde bulundular. Antalya Cam Piramit ve Kemer Mustafa Ertuğrul Parkı’nda kurulan iki ana olimpiyat köyünün yanı sıra Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı ve Lara Plajında da başlangıç ve bitiş noktaları kuruldu. Olimpiyat köylerinden yola çıkan binlerce yabancı, çoğu Türk vatandaşının dahi bilmediği hatta daha önce ayak basılmamış yerlerde yürüyerek doğa ile baş başa kaldılar. Spor dallarının gerçekleştiği ana parkurlar Antalya-Kaleiçi-Fener Mah, Lara Kent Ormanı, Kurşunlu Milli Parkı, Kemer-Gedelme-İkiz Karataşlar bölgeleri oldu.

 

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 52 üye ülkeden oluşan Birliğin her iki yılda bir düzenlediği IVV Olimpiyatı’na 1989 yılından başlamak üzere Hollanda, Fransa, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Japonya ev sahipliği yapmıştır. 2011 yılında yapılan olan 12. Doğa ve Halk Sporları (IVV) Olimpiyatı’na, Antalya aday olmuş ve yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda Türkiye’de yapılması, uluslararası komite tarafından oy birliği ile kabul edilmiştir.

2009 yılında Japonya’da gerçekleştirilen organizasyonun kapanış seremonisinde, Türk Bayrağı göndere çekilmiş, İstiklal Marşımız çalınmış ve Türkiye’ye bayrak teslimi yapılarak 2011 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı duyurulmuştur. Yediden yetmişe tüm milletlerden gelen binlerce kişinin taşıdığı Türk bayrakları gurur kaynağımız olmuştur.

OLİMPİYAT ATEŞİ İLK KEZ ANADOLU’DAN YANDI!

Olimpiyat meşalesinin ilk kez Antalya Olympos (Yanartaş) tan yakılması, Alabanda Turizm Genel Müdürü Refik Kutluer’in girişimleri sayesinde, IVV merkezi tarafından kabul edildi. Efsanelere göre Antalya’daki Olympos, ilk olimpiyatların başlangıç ateşinin yakıldığı yerdir. Refik Kutluer açılış seremonisinde yaptığı sunumda Anadolu’nun mitolojik geçmişi ile ilgili ilginç örnekleri verirken Antik Olimpik Oyunların ilk kez Anadolu’da yapıldığını destekleyen delilleri anlattı. Zeus’tan Herkül’e, Yanartaş Efsanesinden Antalya bölgesinde bulunan Antik Tiyatrolara birçok ilginç konu ile dolu sunum sırasında; IVV Olimpiyat meşalesi Antalya Olympos (Yanartaş) tan alevlendi ve sporcular tarafından elden ele önce Kemer’e sonra Antalya Cam Piramit’te kurulan olimpiyat köyüne getirilerek Antalya Valisi ile birlikte meşaleler yakıldı. Böylece ilk olimpiyatların Anadolu’da yapıldığı gerçeği binlerce yabancı katılımcı ve dünya medyası önünde kabul edilmiş oldu.

 

ALABANDA TURİZM’DEN TÜRK EKONOMİSİNE ve TÜRK TURİZMİNE BÜYÜK KATKI!

Ülke turizmine ve ekonomisine katkı sağlayan bu organizasyonda, katılımcılara ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek servisleri, turlar ve alışveriş imkânları sağlandı.

Söz konusu sporların yapılacağı önceden belirlenmiş parkurlarda Antalya’nın muhteşem deniz, kum, güneş üçlüsünün yanı sıra tarihi güzellikleri de gözler önüne serildi.

Organizasyon öncesi ve sonrasında sunulan tur programları ile sadece Antalya’nın değil, diğer bölge ve şehirlerimizin de gezilmesi, görülmesi sağlandı.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye ve Türk misafirperverliği tüm uluslararası çevre ve doğa dostlarına tanıtıldı ve geri dönüşümleri için bağlantılar kuruldu.

Hazırlanan parkurlar kalıcı olarak düşünülmüş, sadece 2011 olimpiyatı için ülkemize getirilen katılımcılara değil, önümüzdeki yıllarda da sürekli gelebilecek 3 milyon kişilik potansiyel bir gruba hitap etmektedir.

Türkiye ve Avrupa Birliği üye devletleri ve parlamentolarında temsil edilen siyasi partiler ve parlamenterler arası diyaloğu destekleyerek Avrupa Birliği üyelik müzakereleri sürecinde TBMM’nin rolünü arttırmayı amaçlayan ve yaklaşık iki yıllık bir sürece yayılan bu önemli projenin organizasyonu Alabanda Turizm tarafından başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin entegrasyonu ile ilgilenen ve bu süreçte etkili olan siyasi grupları ve örgütleri hedef alan ilk proje olma özelliğine sahip olan bu projenin gerçekleştirilmesine büyük bir özveri ile katkıda bulunan Alabanda Turizm’in düzenlediği toplantılar;

 • Proje Açılış Konferansı, Ankara, 28 Mayıs 2012
 • Göç Yönetimi Sempozyumu, Hatay, 7-8 Haziran 2012
 • Uluslararası Yaz Kampı, İstanbul, Edirne, 10-12 Temmuz 2012
 • Kültürler Arası Diyalog Forumu, Şanlıurfa, Mardin, 25-26 Eylül 2012
 • Tolerans Sempozyumu, Viyana, 26-27 Kasım 2012
 • Terör Sempozyumu, Antalya, 16-17 Şubat 2013
 • İyi Yönetişim Sempozyumu, Berlin, 29-30 Nisan 2013
 • AB-Türkiye İlişkiler: Geleceğe Yönelik Beklentiler Sempozyumu, Van, 27-28 Mayıs 2013
 • Uluslararası Yaz Kampı, İzmir, 3-5 Temmuz 2013
 • 2.Diyalog Forumu, Nevşehir, 10-11 Eylül 2013
 • Cinsiyet Eşitliği Sempozyumu, Paris, 28-29 Ekim 2013
 • 3. Diyalog Forumu, Trabzon, 19-20 Aralık 2013
 • Proje Kapanış Konferansı, Ankara, 16 Ocak 2014

                 

Merkezi A.B.D’de bulunan Preimplantasyon Genetik Tanı Derneği’nin, Alabanda Turizm tarafından Londra ve Antalya’da gerçekleştirilen Preimplastasyon Genetik Tanı Konferansları büyük başarı sağlamış ve oldukça ses getirmiştir. 3. kez Alabanda Turizm ev sahipliğinde, 43 farklı ülkeden 400’ün üzerinde katılım ile İstanbul’da yapılan bu önemli 12. Uluslararası Konferansın amacı, PGD teknolojisindeki son ilerlemeleri, üreme tıbbı ve genetik uygulamalardaki genişleyen uygulamaları sadece Batı ülkelerinde değil, tüm dünyada gözden geçirmektir.

PGD’nin artan pratik uygulamaları göz önüne alındığında, İstanbul PGD Konferansı, PGD’nin klinik yönlerine ve oosit ve embriyoların test edilmesi için yakın zamanda genişletilmiş mikroarray tabanlı teknolojinin uygulamasının doğruluğuna odaklanmaktadır. PGD’nin yardımcı üreme teknolojisine (ART) uygulanmasını ve kötü prognozlu ART hastalarında üreme sonucunu iyileştirmek için PGD yaklaşımlarının artan uygulamasını içeren tartışmalı konulara özel vurgu yapılmaktadır.

                                                                          

2018 yılında tüm organizasyonu Alabanda Turizm’in üstlendiği konferansın, ev sahipliğini Türkiye Müteahhitler Birliği yaptı. Çeşme’de gerçekleştirilen konferansa Avrupa’da faaliyet gösteren 91 müteahhitlik firması ve finans kuruluşlarından üst düzey yöneticiler katıldı.

Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Dessoy, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, dünyada şu anda en önemli gündem maddelerinden birinin küresel altyapı projelerindeki finansman açığı olduğunu ifade etti. Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerin uluslararası inşaat sektöründe bir marka haline geldiğini ve 10 yıldır dünya ikincisi konumunda bulunduklarını söyledi.
Müteahhitlik firmalarının yanında Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Türk Eximbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası temsilcilerinin de sunum yaptığı konferansa 300’ün üzerinde katılım sağlanmıştır.

Etkinlik organizasyonunu Alabanda Turizm’in İzmir’de yaptığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş

Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve akademisyenler tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de Biyoçeşitlilik’ kitabının tanıtımı 700’ün üzerinde katılım ile gerçekleşti. Etkinliğin ardından fidan dikimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Dr. Viorel Gutu da katıldı. 

“BİYOÇEŞİTLİLİK BİTERSE HAYAT BİTER!”

Dünya çapında, biyolojik çeşitlilikte endişe verici bir düşüş gözlenmesine rağmen, Türkiye’nin Avrupa’nın en az kirletilmiş toprakları arasında yer aldığının altını çizen Bakan Pakdemirli, «Biyoçeşitliliğin yok olması hayatın yok olmasıdır. Bunun için düzenlediğimiz bu etkinlikte sloganımızı ‘Biyoçeşitlilik Hayattır’ olarak belirledik.» diye konuştu.

“KİTAP REHBER OLACAK”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Dr. Viorel Gutu, “Türkiye’nin iklimi, gıdası ve doğası da oldukça zengin. Göbeklitepe’deki son bulgular, 12 bin yıl önce başlayan insan uygarlığının ve tarımsal gelişmenin erken belirtilerini gösteriyor. Ayrıca, pek çok bilimsel makale Güneydoğu Anadolu’daki Karacadağ Dağı’nın bugün dünyayı besleyen buğday, mercimek ve nohut gibi temel bitkileri sunduğunu bildirmektedir. FAO ve Türkiye bu kaynakların sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek ve korumak için uzun zamandır el ele çalışıyor. Bu kitapla, bu çabalara yalnızca bilinçlendirme yoluyla değil, aynı zamanda biyoçeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilir yönetimi için karar vericiler, yetkililer ve eğitimciler için de bir rehber oluşturarak bir katkı sağlamayı umuyoruz” dedi. 

  

 

 

Avrupa’da 7’nci, dünyada 11’inci sırada bulunan Türk makine sektörü, Avrasya’nın en büyük iş makinaları fuarını Antalya’da düzenleyecek.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER)’in ana destekçisi olduğu fuara yerli ve yabancı yaklaşık 35.000 kişi beklenmektedir. Türk ekonomisi ve Türk turizmine destek olacak bu önemli fuarın tüm konaklama, ulaşım, transfer ve sosyal program hizmetlerini fuarın resmi acentesi olan Alabanda Turizm organize edecektir.

9-13 Mart 2022 tarihlerinde Antalya ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan KOMATEK 2022 Fuarı’na tüm seyahatinizi tek bir elden ve güvenli bir şekilde ayarlanması ve takip edilmesi için lütfen bize ulaşınız.

 

Beş Yıldan Beri İlk KOMATEK Fuarı

Son yıllardaki olağandışı gelişmelerin sonucunda 2017 yılından bu yana beklenen KOMATEK Fuarlarının 16. tekrarı 9-13 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir. İş ve İnşaat Makineleri sektörü yıllar sonra tekrar bir araya gelecek ve yaklaşık 31 yıldır yaratılmakta olan sıcak ortam hep birlikte yeniden yaşanacaktır.

 

YENİ TEKNOLOJİLERLE GEREKSİNİMLERİNİZİ FUARDAN KARŞILAYIN

9-13 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan fuar sizlere yeni teknolojilerden de faydalanarak gereksinimlerinizi ilk elden karşılayabilme imkanını sunmaktadır.

 

YILIN İLK ULUSLARARASI SEKTÖR FUARI

2022 yılının Türkiye’de düzenlenen yılın ilk ve en bilinen uluslararası fuarlarından biri olan KOMATEK İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’dır. Ayrıca uluslararası takvimde 2022 yılında düzenlenecek ilk sektör fuarı olarak da uluslararası ziyaretçilerin önceliği olma imkânı doğmuştur. Antalya’nın uluslararası destinasyon olarak avantajı ve şehrin zengin otel ve turizm altyapısı Antalya’nın bize sunduğu diğer olanaklardır.

 

FUARIN RESMİ SEYAHAT ACENTESİ

Fuarın resmi seyahat acentesi Alabanda Turizm’dir.

Alabanda; 1985’te Ankara’da kurulmuş, toplantı ve etkinlik yönetimi, uçak biletleri, tur, otel, taşıma ve vize departmanlarında çalışan 82 kişilik uzman kadrosu ile turizm ve organizasyon sektörlerindeki önemli işlevini, 36 yıldır aynı kalite anlayışı ile sürdüren Türkiye’nin en deneyimli seyahat acentelerinden biridir.

Fuar alanına yakın bazı otellerin tüm odaları rezerve edilmiş, özel olarak alınan kontenjanlar ve ücretlerle, farklı kategorilerde sunulacak otellerin anlaşmaları yapılmıştır. Özel transferlerin yanı sıra belli saatlerde ve noktalarda oteller ve fuar merkezi arasında hizmet verecek servis araçları da bilgilerinize sunulacaktır.

KOMATEK2022 katılımcısı olarak, stant kurulumunu yapacak personeliniz, stant görevlileriniz, üst düzey yetkililer ve davetli misafirleriniz için konaklama, ulaşım ve transfer rezervasyonlarınızı güvenle gerçekleştirmek için Alabanda ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.