Bulunduğu ülkenin vatandaşı olmayan kişilerin gün sayısını geçirme, suç işleme vb. gibi nedenlerle kendi ülkesine veya başka bir ülkeye hava yolu ile iade edilmesi durumuna deporte edilme ya da sınır dışı edilme denir. Deporte edilmiş yolcu, suç durumuna bağlı olarak bir güvenlik görevlisi(eskort) eşliğinde veya yalnız olarak havaalanından ayrılır ve uçağa biniş yapar.

Deporte Yolcu Türleri

Deporte edilen yolcular, deporte nedenlerine bağlı olarak depa ve depu yolcu şeklinde 2’ye ayrılırlar.

Depa yolcu; sınır dışı edilirken güvenlik güçleri ile birlikte uçağa bindirilen yolculardır. Daha çok uçuş sırasında uçak içi güvenliği tehlikeye sokabilecek kişilere depa yolcu denir. Bu nedenle güvenlik güçleri ile uçağa bindirilmesi daha uygun görülür. Hatta bazı özel durumlarda yolcuların uçağa kelepçeli bir şekilde de bindirilmesi gerekebilir. Tüm bu önlemler, uçağın güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşması ve diğer yolcuların can güvenliğinin riske atılmaması için alınmaktadır.

Depu yolcu ise; uçağa güvenlik güçleri olmadan bindirilen sınır dışı edilmiş yolculardır. Uçaktaki diğer kişiler ve uçuş ekibi için tehlikeli bir durum oluşturmayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle yalnız seyahat etmesine izin verilir.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

Deporte Yolcu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vize süresi dolan ya da bulunduğu ülkenin yasalarına karşı gelip suç işlemiş kişiler, deporte edilme durumu ile karşı karşıya kalabilirler. Deporte edilmiş yolcu, yaşadığı bu durum nedeniyle ilerde gerçekleştireceği yurt dışı seyahatlerinde problem yaşayabilir. Bu yüzden seyahat edilen ülkenin yasalarına uymaya dikkat edilmeli ve vize süresi aşılmamaya özen göstermelidir.

Ayrıca, vize süresi dolmasına rağmen gittiği ülkenin sınırları dahilinde bulunmaya devam eden yolcuya overstay adı verilir. Yolcunun overstay olduğunun tespit edilmesi, deporte yolcu olmanın ilk aşamasıdır. Bu durumlar dışında politik sebeplerden ötürü de yolcuların sınır dışı edilebileceklerini hatırlatmak isteriz. Yolcular bu gibi durumlarda deporte avukatlarına danışmalı ve profesyonel destek almalıdır.

ALABANDAÖneriyor! “İyi Bir Uçuş için Yapılması Gerekenler!”

Vize süresi dolduğundan dolayı deporte edilen yolculara ise; çoğu ülkede aynı şekilde uygulanan ceza ile 5 yıl süre içerisinde deporte edildiği ülkeye giriş yasağı verilmektedir. Şayet deporte edilen yolcu, haksız yere ‘deporte yolcu’ unvanını aldığını düşünüyor ise bu tür davalar ile ilgilenen avukatlar yardımı ile cezalarını kaldırma yoluna gitmeyi deneyebilirler.

Vizenin izin verdiği kalış süresinden fazla kalmak (vize ihlali yapmış olmak), ilgili ülkenin yasalarına karşı gelmek, geçerli seyahat evrakının hileli yollarla edinildiğinin tespit edilmesi gibi nedenlerden ülke makamları sınır dışı kararı alabilir. Sınır dışı nedenine göre bulunduğunuz ülkenin resmi makamları tarafından değişen sürelerde ülkeye giriş yasağı alabilirsiniz.

Deporte yolcuların ülkeye dönerken kullandıkları uçak masrafları sınır dışı eden devlet tarafından karşılanır. Deporte yolcularının; deporte edilme nedenlerine göre, deporte edildiği ülkeye bir daha alınmama ya da belirli süre içerisinde o ülke sınırlarına alınmasına izin verilmeme durumları bulunmaktadır. Bu nedenle sonraki seyahatinizi riske atmamak için kurallara uygun olarak hareket etmeniz ve resmi prosedürlere bağlı kalmanız tüm seyahatlerinizde tavsiye edilir.