Uçak ile yolculuğa çıkmak, günümüzde en çok tercih edilen seyahat yöntemlerinin başında gelir. Konforu, zamandan tasarruf sağlaması ve en güvenli yolculuk aracı olmasıyla tatil ve iş seyahatlerimizde sıklıkla tercih ederiz. Kısa parkurlu uçuşlar yolcular için genellikle çok daha kolay ve zahmetsiz geçiyor olsa da uzun parkurlu uçuşlarda zamanı doğru değerlendirme, iyi bir uçuş geçirme, uçuşu konforlu ve keyifli bir hale getirme gibi konular bir hayli önemlidir. Bu nedenle sizlere iyi bir uçuş için yapılması gerekenleri kısaca derlemek istedik. Hem fiziksel hem de mental olarak iyi bir uçak yolculuğu yapmanın püf noktalarından kısaca bahsedeceğiz.

Koltuk Seçimi

Uçuş esnasında zorluk yaşamamak için ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta koltuk seçimidir. Ne de olsa tüm yolculuk esnasında size eşlik edeceğini düşünürsek, en çok önem vermemiz gereken yol arkadaşı olarak görebiliriz 🙂 Uçaklarda koltuk seçiminin genel geçer kriterleri olsa da kişiye göre değişen bir durumdur.

Yolculuğu nasıl geçirmek istediğiniz, kişisel beklentileriniz, kaç kişi seyahat ettiğiniz gibi konular koltuk seçiminizi etkileyen faktörlerdendir. Uçuş boyunca uyumak mı istiyorsunuz, yoksa arada hareket etmek mi istiyorsunuz ya da geniş bir alan mı ihtiyacınız var gibi soruların cevabı sizi en doğru koltuk seçimine yönlendirecektir. Örneğin; kimse sizi rahatsız etmesin ve yolculuk boyunca kendimle baş başa kalıp rahatça uyuyabileyim diyorsanız size cam kenarı koltukları tercih etmenizi öneririz. Böylelikle kimseye yer vermek için uykunuzu bölmek zorunda kalmaz, yolculuk boyunca rahatsız edilmeden uçuşunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Diğer bir açıdan bakacak olursak, bazı özel durumlar nedeniyle sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız olabilir. Bu durumda beklentiniz rahat bir uyku yerine istediğiniz zaman kimseyi rahatsız etmeden tuvalete gidebilmekse, tavsiyemiz koltuk seçimizi uçağın arka taraflarında koridordan yana kullanmanız olacaktır. Ayrıca koridor bölümünde koltuk seçimiyle ara ara küçük yürüyüşler de yapabilir, kimseyi rahatsız etmeden ihtiyaçlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

ALABANDAÖneriyor! “Jet Lag Nedir, Ne Zaman Yaşanır?

Koridor Tarafında Seyahat Etmenin Avantajları

Koridor tarafında bulunan koltuklarda oturmanın bir diğer avantajı, basık bölümlerde oturmak istemeyenler içindir. Koridor bölümünde uçağın basık havasından bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra eğer daha geniş bir alanda oturmak istiyorsanız uçağın acil çıkış kapısının bulunduğu bölmeyi tercih etmenizi öneririz. Bu alanlara oturduğunuz takdirde hareket alanınız daha da genişleyecektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta uçağın tuvalet bölümünün yakınında koltukları almamaya dikkat edin. Lavabonun önünde insanların sürekli gelip geçmesi ve oluşabilecek her türlü tuvalet sorununa karşı uzakta bulunmanız sizin yararınıza olacaktır.

Peki tüm bu kriterlere göre koltuk seçimimizi yapmak nasıl mümkün olacak? Tabi ki erkenden online check-in yaparak ya da kontuara erken giderek diğer yolculardan önce seçim yaparak istediğiniz alanda koltuk seçmeyi mümkün hale getirebilirsiniz. Böylece erken zamanda alana vararak kontuar personelinden size en çok uyan koltuğu seçmesini rica edebilirsiniz.

En uygun uçak bileti fiyatları için tıklayınız.

Uçakta Yeme-İçme

Özellikle uzun süren uçuşlarda rahat bir mide ile seyahat etmek size her anlamda kolaylık sağlayacaktır. İyi bir uçuş deneyimi için yolculuk süresince midenizle ilgili problemler yaşamak istemiyorsanız, uçuş öncesi ve uçuş sırasında mümkün olduğunca ağır yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çay ve kahve gibi kafini bol içecekler sık sık tuvalete gitme ihtiyacı doğuracağı için eğer konumuzda uygun değilse daha az tüketmeniz faydanıza olacaktır. Ancak sıvı kaybı yaşamamak için yeterli miktarda sıvı da tüketmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Uçuş esnasında basınç değişikliklerinden kaynaklı vücudunuz su kaybı yaşayabilmektedir. Bu da yolculuğunuzun yorgun sona ermesine neden olmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için yanınızda su bulundurmalı ve su tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında uçuş esnasında gazlı içeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmanızı, çok sık tüketmemenizi tavsiye ederiz. Vücuttaki suyu tükettiği ve mideyi rahatsız edebildiği için alkollü içecekleri de abartmamanız konusunda küçük bir uyarıda bulunmak isteriz 🙂

ALABANDAÖneriyor! “Pnr Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?”

Aktiviteler

Koltuk seçimi ve yeme-içme gibi konulardan sonra uçak seyahatini konforlu bir hale getirmek için önem verilmesi gereken diğer bir konu ise uçak içinde yapılacak aktivitelerdir. Mini egzersizler, sizi oyalayıp yolcuğu keyifli hale getirecek kitap okuma, dizi-film izleme gibi aktiviteler özellikle uzun uçuşlar için oldukça yararlıdır. Uzun uçuşlardan birine katılacaksanız tabletinize, bilgisayarınıza filmler, diziler indirerek zamanınızı keyifli hale getirebilir aynı zamanda yeni bir şeyler öğrenerek daha verimli geçirebilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız yanınıza sevdiğiniz bir kitabı alabilirsiniz ya da e-kitap seçeneğinden yararlanarak kitap indirebilirsiniz. Ayrıca tabletinize veya bilgisayarınıza oyun indirerek uçuş esnasında kafanızı boşaltacak eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak aktiviteler de yapabilirsiniz. Bunun yanında hava yolu şirketinin sunduğu hizmetler arasında yer alan koltuk arkası ekranlardan da faydalanabilirsiniz.

İyi Bir Uyku

Tüm bunların yanında uzun uçak seyahatlerinde hatta bazen kısa süren uçuşlarda bile günün yorgunluğunu yolculuk süresince uyuyarak da atmak isteyebilirsiniz. Sık sık seyahat eden kişiler için bu durum çok sıradan bir hal almış olsa da, “Uçakta iyi bir uyku nasıl çekilir?” biraz ondan bahsedelim. Uzun uçak yolculuğunda en rahat uyku pozisyonu için koltuğunuzu (arkanızdaki koltuktaki yolcunun küçük serzenişlerine uğramayı göze alarak) yaklaşık 130 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ayarlayın. Battaniyenizi rulo yapıp dizlerinizin altına yerleştirin. Sırt ağrısı çekerseniz, yana dönmeniz ve battaniyeyi kalçanızla koltuk kolu arasına koymanız iyi sonuç verecektir. Rahat bir pozisyon almak için boyun yastıklarını da tercih edebilirsiniz. Bu tür yastıkları yanınızda getirmeniz uygun olacaktır.

Varış noktasına ulaştığınızda günü yorgun geçirmemek için kısa süreli de olsa uyumaya özen göstermenizi önemle tavsiye ederiz. Ancak uzun yolculukların kâbusu olan jet lag durumuna dikkat etmelisiniz. Bunun yanında uçağa binmeden önce rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeye dikkat edin. Uçak korkunuzu fazla hissetmemek için yanınıza bir küçük yastık ve uyku hızlandırıcı ilaçlar alabilirsiniz. Rahatsız bir ayakkabı ve rahatsız bir kıyafet tercihi uçuş esnasında rahat etmemenize neden olabilir. Bu nedenle rahat bir kıyafet ve ayakkabı, yolculuk boyunca sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Basınç Faktörü ve Kabin Egzersizleri

Uçak seyahatlerinde basınç değişikliklerinden kaynaklı baş ağrısı, kulak çınlaması ve ağrısı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu problemleri en aza indirgemek için yanınızda sakız veya şeker bulundurmanızı tavsiye ederiz. Uçak alçalırken basıncı eşitlemek amacıyla esneyebilmeniz, yutkunabilmeniz için uçuşunuzun son saatinde uyumamanız gerekir. Uzun uçuşların en önemli sorunlarından biri de şüphesiz yolculuk boyunca hareketsiz kalmaktır. Hareketsiz bir şekilde oturduğumuz yerde uzun süreler geçirmek, herhangi bir harekette bulunmamak vücudumuzun birçok bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Bu duruma engel olabilmek için oturduğunuz yerden yapabileceğiniz birkaç kabin egzersiz hareketlerini öğrenmeli ve bunu uçuş yolculuğunuzun daha iyi geçebilmesi için arada sırada uygulamalısınız.

Kısa uçak yolculuğu geçirecekler için bu durum pek de önemsenmeyebilir. Ancak uzun uçak yolculuklarında hareketsiz kalmak sizleri epey yıpratacak ve bunun ardından uçaktan indikten sonra bile bir sürü ağrıyla baş etmeye çalışacaksınız. Bu durumlardan kurtulmak için ve uçak yolculuğunuzu sıkıntılı dakikalarla doldurmamak için bahsettiğimiz noktalara dikkat etmelisiniz.

ALABANDAÖneriyor! “Turistik Seyahate Çıkanlar için 10 Harika Mobil Uygulama!”

Temel Kabin Egzersizleri

  • Ayak daireleri: Ayağınızı kaldırın ve ayak parmaklarınızı daire şeklinde hareket ettirin. Ayak çevirme yönünüzü her defasında değiştirin.
  • Ayak kaldırma: Topuklarınızı yerde tutarak, ayak parmaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırın. Daha sonra parmaklarınızı yerde tutarak topuklarınızı kaldırın.
  • Diz kaldırma: Dizinizi bükülü tutarak bacağınızı kaldırın ve aynı zamanda uyluk kaslarınızı gerin.
  • Kol esnetme: Ellerinizi birleştirip kollarınızı öne doğru uzatın ve gerin. Birkaç saniye bekleyip, hareketi tekrarlayın.
  • Dizleri göğse çekme: Hafifçe önce eğilin. Ellerinizi dizinizin etrafında birleştirin ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Birkaç saniye bu şekilde tutun, daha sonra bırakın.
  • Eğilme: İki ayağınızı da yere basın ve karnınızı içinize çekin. Yavaşça öne doğru eğilin ve parmaklarınızı kaval kemiğinizden bileklerinize doğru yürütün. Biraz bu şekilde tutun ve daha sonra yavaşça doğrulun.
  • Üst beden esnetme: İki kolunuzu da başınızın üzerine kaldırarak esnetin ve sol kolunuzu yavaşça sağ omuzunuza doğru çekin. Biraz bu şekilde tutun ve sonra diğer kolunuza aynı işlemi uygulayın.
  • Boyun döndürme: Gevşeyip omuzlarınızı rahat bırakın ve başınızı sağ omuzunuza doğru eğin. Boynunuzu sağdan sola doğru yuvarlayarak birkaç kez tekrarlayın.
  • Omuz çevirme: Omuzlarınızı yukarı aşağı indirip kaldırın ve yavaşça önce birini sonra diğerini öne, aşağı ve geriye doğru yuvarlayın.
  • Omuz esnetme: Sağ elinizle sol dirseğinizi tutun ve sol kolunuzu yavaşça sağ omuzunuza doğru çekin. 15 birkaç saniye tutun ve diğer kolunuza aynısını uygulayın.

Hamilelerin Uçak Seyahati

İyi bir uçuş için yapılması gerekenler listemizin önemli bir konusu da hamilelerin uçak seyahatidir. Hamilelik döneminde hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından dolaşım çok önemlidir. Dolaşımı artırmak için hamile yolculara varis çorabı giymeleri tavsiye edilir. Ayrıca bol sıvı tüketimi de dolaşım için oldukça önemli bir husustur. Koltuk seçiminde bahsettiğimiz üzere her yolcu için koltuk seçimi farklılık gösterir. Hamile yolcular koridor tarafından yer talep etmelidir, çünkü mümkün oldukça ayağa kalkıp yürümeleri, kan dolaşımlarını hızlandırmaları gerekir. Otururken ise yine sabit durmaktan kaçınmalı ve alt bacaktaki kas gruplarını çalıştıracak bilek çevirme, bacak ve kol esnetme gibi egzersizler yapılmaları gerekir. Hamile yolcuların iyi bir uçuş deneyimi yaşamaları diğer yolculara nazaran sağlık açısından daha büyük önem taşır. Bu nedenle doktorunuzdan ve hava yolu şirketinizden uçuş önce gerekli tavsiyeleri almayı unutmayınız!