Vize işlemleri ülkeden ülkeye, seyahat amacınıza, mesleki durumunuza ve pasaport türünüze göre farklılıklar gösterir. Sürekli değişen başvuru koşulları ile güncel bilgilere ulaşmak oldukça ciddi bir mesai harcamayı gerektirir. Vize nedir, nasıl alınır? sorularınız için aradığınız tüm cevaplar yazımızın devamında mevcut. Lütfen tamamını okuyunuz.

Evrak hazırlık aşamasında başvuru formunun doldurulması, talep dilekçelerinin yazılması, seyahat amacınızı destekleyen evrakların tutarlı olması, gerekli bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gibi konular büyük dikkat ve ön hazırlık gerektirir. Yanlış veya eksik yapılan herhangi bir başvuru adımında sonuç olumsuz olabilir. Vize ret kararlarında gözden kaçan küçük ayrıntılar dahi etkilidir. Bu nedenle mevcut başvurunuzu riske atmamak ve gelecekte yapacağınız önemli seyahatlerinizin önünde vize engeli çıkmaması için vize işlemleriniz konusunda her zaman profesyonel bir hizmet almanızı tavsiye ederiz.

Almış olduğunuz profesyonel hizmet ile hem zamandan tasarruf etmiş olur hem de seyahatinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için ilgili elçilik/konsolosluktan gidiş amacınıza uygun doğru vizeyi almış olursunuz.

Vize Nedir?

Vize, yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye kısa veya uzun süreli olarak seyahat etmek isteyen kişilerin tamamlaması gereken resmi bir prosedürdür. Kişi, gideceği ülkenin belirlemiş olduğu vize işlemlerinden adım adım geçer, başvuru sonucunun olumlu olması halinde vize almaya hak kazanır ve seyahatini gerçekleştirir. Ancak bazı ülkeler için vize işlemleri sanıldığının aksine sadece evrak hazırlamak ile sınırlı değildir. Başvuru sahibinin vize görevlisi ile birebir mülakata katılması, elçilik/konsolosluk veya resmi başvuru merkezinde bizzat bulunarak işlemlerini şahsen tamamlanması gerekir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti ile seyahat etmek istediğiniz ülke arasında belirlenmiş olan vize muafiyeti anlaşmalarına göre, vize başvuru işlem prosedürlerini titizlikle yerine getirmeniz gerekmektedir. Vizeden muaf olunması halinde dahi ülkeye giriş yaparken veya öncesinde temin etmeniz gereken bazı evraklar vardır.

Vize başvurusu, elçilik veya konsolosluklar aracılığı ile yapılabileceği gibi atanmış resmi başvuru merkezleri üzerinden de yapılabilir. Resmi makamlar tarafından bildirilmiş belgelerin tam olarak hazırlanması, mülakatın gerekli olduğu ülkeler için şahsen başvuruya gidilmesi, sonuçlanma süresi dikkate alınarak en erken zamanda vize başvurusunun yapılması gibi konular vize işlemleri için oldukça önemlidir.

Vize Türleri

İlgili konsolosluk veya elçilik tarafından belirlenmiş vize türleri bulunur. Bu vize türleri; konaklama sürenizi, ülkede yapacağınız faaliyetlerin sınırlarını ve ne amaçla ülkede bulunduğunuzu belirler. Seyahat amacınız doğrultusunda belirlenen vize kategorilerinden birini seçmeniz ve buna uygun olarak evraklarınızı hazırlamanız, yurt dışı gezinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

 • Turistik
 • Ticari/İş
 • Transit Vize
 • Kısa Süreli Eğitim
 • Uzun Süreli Eğitim
 • Aile/Arkadaş Ziyareti
 • Kısa Süreli Tıbbı Tedavi
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik

Yukarıda belirtilen vize türleri; gidiş amacınız, kalış süreniz, davetiye belgeniz ve destekleyici evraklarınız dikkate alınarak, alanında uzman vize personellerimiz tarafından doğru bir şekilde tespit edilmektedir.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kişinin seyahat amacına, kalış süresine ve gideceği ülkeye bağlı olarak hazırlanması gereken vize başvuru evrakları değişkenlik gösterir. Ancak her başvuru sahibinin hazırlaması gereken genel geçer bazı temel evraklar vardır:

 • En az 6 ay geçerliliği olan yırtık veya deforme olmamış pasaport
 • 1 ay içerisinde çekilmiş, son görüntüsü ile benzer 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kişinin aile bilgilerini içeren aile toplum kağıdı
 • Seyahat süresince gelir yeterliliğinin olduğunu beyan eden banka hesap dökümü
 • Mesleki durumunu kanıtlayan resmi iş yeri evrakları
 • Bazı ülkeler için bölge ayrımı bulunması sebebi ile resmi ikamet yeri belgesi

(!) Yukarıda listelenmiş belgeler, her başvuru sahibinin dosyasında bulunması gereken temel vize başvuru evraklarıdır. Mesleki durumunuza ve gideceğiniz ülkeye uygun vize türü ve detaylı evrak listesi için bizi arayabilirsiniz. Alanında uzman vize görevlilerimiz ile işlemlerinizi çok daha hızlı ve sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

Alabanda Profesyonel Vize Danışmanlık Hizmetleri

Vize Ücreti

Vize nedir, nasıl alınır? sorusuna ek olarak en çok merak edilen diğer konu vize ücretidir. Ancak, bunun için verilecek genel geçer bir cevap yoktur. Vize ücreti kişinin seyahat etmek istediği ülkenin elçilik veya konsolosluğu tarafından belirlenmiş zorunlu vize masraf bedelidir. Ancak her ülke için vize masrafları aynı değildir. Vize ücreti, başvuru sahibinin gideceği ülkeye, vize türüne veya muafiyet durumuna göre değişir. Güncel “2022 Vize Ücretleri” için bize ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu

Vize randevusu almak için seyahat edeceğiniz ülkenin randevu zorunluluk kriterlerini bilmeniz gerekir. Bazı ülkeler için hafta sonu ve resmi tatiller hariç haftanın her günü başvuru yapılabiliyorken, bazı ülkeler için ise randevu alınması zorunlu tutulmuştur.

Vize randevusu ilgili elçilik/konsolosluk resmi web sitesinden online olarak alınabileceği gibi bazı ülkeler için çağrı merkezi üzerinden de alınabilir. Doğru zamanlama ve doğru vize türü ile randevu alınması vize başvurunuz için önemlidir. Yanlış vize türü ile randevu alınması başvurunuzun kabul edilmeyip ileri ki bir tarihe ertelenmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle vize işlemleri için konusunda uzman kişilerden profesyonel destek almanız tavsiye edilir.

Vize Başvuru Formu

Vize işlemleri için her başvuru sahibi adına ayrı ayrı vize başvuru formu doldurulur. Aile bireyleri birlikte seyahat edecek dahi olsa, her pasaport sahibi için ayrı dosya hazırlanmalı, ayrı vize başvuru formu doldurulmalı ve ayrı vize başvuru ücreti ödenmelidir.

Çoğu ülke için vize başvuru formu online ortamda İngilizce olarak doldurulur. Bu nedenle yapılacak hata, yanlış bilgi veya yanlış vize türü üzerinden vize başvuru formunun doldurulması başvuru sonucunun olumsuz olmasına neden olabilir. Bazı ülkeler böyle bir durumda kişinin başvurusunu kabul etmeyip, işlemlerini yeniden doğru bir şekilde tamamlayarak gelmesini talep edebilir. Bu başvuru sahibi için hem maddi hem de manevi zaman kaybı demektir. Tüm bu aksiliklerin önlenmesi için profesyonel hizmet almak, zamanında ve doğru bir vize başvurusu için büyük önem taşır.

ALABANDAÖneriyor! “Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Güney Amerika Ülkeleri!”

Vize Reddi

Vize başvurusu sonrasında gerekli işlem süresinin tamamlanmasının ardından, başvurunuz olumlu sonuçlanabileceği gibi vize reddi durumu ile de karşılaşabilirsiniz. Tüm evraklarınızın tam olması ve başarılı geçen bir mülakat sonucunda da vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda tarafınıza vize reddi gerekçelerinizi açıklayan genel geçer bir ret belgesi sunulmaktadır. Yanlış başvuru, mülakat sorularına verilen çelişkili yanıtlar veya yanlış vize türü seçimi gibi konular, kişinin vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Vize reddi, yalnızca başvuru yaptığınız ülkenin elçilik veya konsolosluğuna bağlı vize departmanın inisiyatifindedir.

Bir sonraki başvurularınızı ve seyahat planınızı riske atmamak, doğru ve eksiksiz bir vize başvuru süreci yaşamak için Alabanda olarak her zaman hizmetinizdeyiz.

Profesyonel Vize Danışmanlık Hizmetleri Ne Sağlar?

 • Vize dosyanızın hazırlanması için gerekli bilgi ve belgelerin tarafınızdan talep edilerek, evraklarınızın en doğru şekilde vize başvurusuna hazır hale getirilmesi
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızın yapılması veya satın alınması gereken noktalarda, satın alma işlemi için hizmet verilmesi
 • Şahsi başvuru istemeyen ülkeler için başvuru dosyanızın elçiliğe iletilmesi ve sonuçlandığı zaman teslim alınıp, operasyonel hizmetin eksiksiz sağlanması
 • Şahsi başvuru gerektiren ülkeler için sonuçlanma süresi dikkate alınarak, randevu işlemlerinin size uygun gün ve saatte planlanması
 • Vize mülakatına girecek başvuru sahipleri için mülakat öncesinde gerekli bilgilerin eksiksiz aktarılması ve vize dosyasının hazır halde teslim edilmesi
 • İlk kez vize alacak kişiler için özel danışmanlık hizmeti sunulması ve durum değerlendirmesi yapılarak bilgi verilmesi

Vize Nedir, Nasıl Alınır? sorusu için temel seviyede bilgiler verilmiştir. Vize işlemleri ile ilgili bilgi ve prosedürlerin anlık olarak değişebileceğini hatırlatırız. Seyahat planınızı yapmadan önce güncel bilgileri edininiz.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!