Uçak seyahati teknolojinin ilerlemesi ile gün geçtikçe daha konforlu ve sınırsız hale geliyor. Özellikle uzun parkurlu uçuşlarda yolcuların seyahatlerini eğlenceli ve verimli hale dönüştürmek için bazı hava yolu şirketleri hizmette sınır tanımamakta, her geçen gün ürünlerine bir yenisi eklemektedir. İnternetli uçaklar hakkında merak edilenler konusu üzerine yoğunlaşırken, yolcularımızın uçuşlarını daha verimli hale getirebilmeleri için gerekli bilgileri aktarmak istedik.

Uçakta bağlanabilirlik, wi-fi ile internet erişimi hava yolu şirketlerinin önemli hizmetlerinden biridir. Uzun süren yolculuklarda, özellikle iş amaçlı internet ihtiyacının artmasıyla beraber hava yolu şirketleri de bu bağlamda yeniliklere gitmeye başlamış, bazı uçaklarına wi-fi erişimi getirmiştir. Bu sayede yolcular internete bağlanarak yolculuklarını hem keyifli hale getirip eğlenceli vakit geçirebiliyor hem de uzaktan bağlantı ile yapılabilecek tüm işlerini yolculuk esnasında tamamlayabiliyor. Yalnızca uzun mesafeli değil, kısa mesafeli bazı uçuşlarda da bu yenilik kullanılmaya başlanmış ve hava yolu şirketleri tarafından internetli uçakların sayısının devamlı olarak arttırılacağı bildirilmiştir.

ALABANDAÖneriyor! “Uçakta Kayak Malzemelerinin Taşınması”

THY internetli uçaklar konusunda kendisini en çok geliştirmiş hava yolu şirketlerinden biridir. Uzun uçuşlar yapan Boeing 777 ve Airbus 330 tipi 28 uçağında internet hizmeti veren THY, kısa mesafeli uçuşlar yapan uçaklarda da internet hizmeti vermek için hareket geçti. Londra, Paris gibi kısa mesafe uluslararası uçuş yapan Boeing 737, Airbus 320 ve Airbus 319 tipi uçaklara da kablosuz internet sistemi kurulacak.

3 Bin Metrede Sınırsız İnternet

THY; ABD, Japonya, Çin gibi uzun uçuşlarda kullanılan Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarda iki farklı paket halinde internet hizmeti sunmaktadır. 1 saatlik paketin ücreti ile 24 saatlik paketin ücreti arasında fiyat farkı bulunmaktadır.. Business sınıfında seyahat eden yolculardan ise ücret alınmamaktadır. Ancak yine de seyahat önce tüm güncellenen fiyatlar hakkında hava yolu şirketinizden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

THY’nin şimdilik 28 uçakta verdiği kablosuz internet hizmeti, uçak 10 bin feet (3 bin metre) yüksekliğe ulaştığında devreye giriyor. Air France 6 bin metrede, Delta Havayolları 9 bin metrede, Singapur Havayolları, 10 bin 500 metrede, Emirates ise 12 bin metrede kablosuz internet hizmeti veriyor.

Yapılan araştırmaya göre yolcular havada en çok sosyal medyayı kullanıyor. En çok girilen uygulamalar arasında Facebook ve WhatsApp bulunuyor.

ALABANDAÖneriyor! “İyi Bir Uçuş için Yapılması Gerekenler!”

Uçak Modunda İnternet bağlantısı

uçaklarında gerçekleştirdiği yurt dışı uçuşlarında sunduğu yüksek hızlı kablosuz internet bağlantısı sayesinde yolcular çalışmalarına devam edebilir ve dünyayla olan iletişimini kesintisiz bir şekilde sürdürebilir. Dizüstü bilgisayarlar, tablet ve akıllı telefonlarla kullanabilecek geniş bant teknolojili kablosuz internet bağlantısıyla, yüksek bant genişliği gerektiren uygulamaları bile sorunsuz bir şekilde yolcular kullanabilmektedir.

Business Class’ta uçan misafirler için ise 1 GB ücretsiz internet hizmeti sağlanmaktadır. Economy Class’ta seyahat eden misafirler için kablosuz internet bağlantısı hizmetinden belirlenmiş paketlerden kendi kullanımlarına uygun olanını satın alarak faydalanmaları sağlanmıştır. Kotasını dolduran Business Class misafirler de MB paketlerinden satın alarak bu hizmeti kullanmaya kaldıkları yerden devam edebilirler.

Uçakta İnternet İhtiyacı Neden Doğdu?

İnternetli uçaklar hakkında merak edilenler yazımızın devamında aslında ilk olarak merak edilen konuya değiniyoruz. Uçakta internet kullanımı harika bir konfor evet. Peki bu ihtiyaç ilk olarak nasıl ortaya çıktı? Yolcu artık telefonuna bağlı kalmak istiyor. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, genç nüfusta internete bağlı olmak, ikramdan daha öncelikli hale gelmeye başlamış. THY’de dünyadaki bu trendi görerek, dar gövde uçaklarında da internet hizmeti vermek için büyük bir yatırım yapmaya karar vermiştir. İlave olarak 10 bin fit yerine ‘kapıdan kapıya internet’ hizmetine geçeceğini de bildiren THY, yolcuların uçak push back yapmaya başladığında internete bağlanabileceklerini açıklamıştır. Yolcular uçaktan inene kadar internete bağlı olacaktır. Cep telefonlarını uçak modunda wifi’ye bağlı olarak kullanabilecek ve bu sayede dünya ile bağlantısını kesmeden seyahatini gerçekleştirebilecektir. Dünyada birkaç hava yolunda başlanan bu uygulayamaya THY’de başlayacağını duyurmuştur.

Alabanda Turizm olarak yolcularımıza her zaman en iyi hizmeti sunmak için sizlerin merak edeceği konulara burada yer vererek, aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Her hafta yeni bir seyahat başlığı ile burada olacağız. Web sitemizi takip etmeyi unutmayın!

Sağlıklı ve güvenli uçuşlar dileriz.