Dünyaca ünlü, büyük ilgi görmüş film ve diziler nerelerde çekilir hepimiz merak ederiz. Bazen filmin bir sahnesinde olaydan çok ortam büyüler bizi. Dizilerde geçen hayat hikayeleri, gerçeğe yakınlık hissi uyandıran hayatın içinden mekanlar hepimiz için merak konusu olur. Bazen de bizi peşinden sürükleyen film ve diziler sayesinde seyahat etmek isteriz bizi kendine çeken büyüleyici ülkelere… İşte tam da bu ülkelere seyahat etmek isteyenler için unutulmaz film ve dizilere ev sahipliği yapmış ülkeler listesine birlikte göz atabiliriz. Sizin için dünya çapında izlenme rekorları kırmış, popülerliğini hala koruyan film ve dizilerin çekildiği önemli ülkelerden bahsettik.

1.YÜZÜKLERİN EFENDİSİ ve HOBBİT SERİSİ/YENİ ZELANDA

Unutulmaz film ve dizilere ev sahipliği yapmış ülkeler listesinin başına kitapları kadar büyük ilgi gören, Orta Dünya’ya hayat veren, efektsiz tamamen doğal hali ile çekilmiş dış mekan görüntülerine sahip Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filimleri serisini alıyoruz. Konusu kadar sahneleri, dış mekanları ve sıra dışı atmosferi ile de büyüleyen filmin serileri, yönetmen Peter Jackson’ın ülkesi olan Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Geniş çekim açılarının sık sık kullanıldığı filmde Rangitata Valley, yönetmen tarafından müthiş derecede etkileyici kullanılmıştır. Doğal olan mekanlar kadar özellikle set için hazırlanmış bazı ortamlar da bulunur. Bunun en güzel örneği hobbit köyü için yapılmış Matamata (Hobbiton) setidir. Film için kullanılmasının yanı sıra sonrasında da turizme kazandırılmış ve turistlerin yoğun ilgisi ile ziyarete de açılmıştır. Hobbit filmi için sonradan yenilenen Matamata, eski halinden daha ihtişamlı bir görünüm kazanmış ve dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlamış özel bir bölge olmuştur. Diğer önemli sahnelerin çekildiği yerler ise Mount Sunday, Rohan’ın başkenti Edoras için inşa edilmiş ve yapımı tam 9 ay sürmüştür. Meşhur Mordor sahneleri için hemen hemen hiç efekt kullanılmadan Mount Ngauruhoe bölgesinde Yeni Zelanda’nın kendi doğal güzelliklerinden faydalanılıp çekimler yapılmıştır. Sauron’un evi için Mt Ngauruhoe Kraterleri ve Emerald Gölleri, Hutt River Kaitoke Regional Park tüm Ayrık Vadi (Rivendell) çekimleri için kullanılan Yeni Zelanda’nın kendi özgü doğal güzellikleridir. Daha pek çok sayısız sahne için yazabileceğimiz harika bölgeleri ile Yeni Zelanda Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serileri için muhteşem sahnelerin doğmasını sağlayan harika bir ülkedir.

ALABANDAÖneriyor! “Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Güney Amerika Ülkeleri!”

Siz de Yeni Zelanda ve Hobbit Köy’e seyahat ederek film seti yakından görmek isterseniz yurt dışı tatil departmanımız ile iletişime geçerek unutulmaz bir tatil planı yapabilirsiniz.

2.GAME OF THRONES/İSKOÇYA

Diziler arasında şüphesiz en büyük etkiyi bırakan Game of Thrones’dur. Oyuncuları ile, sahneleri, dizi için ayrılan bütçesi ve dünya çapındaki izlenme rekorları ve üstü üste aldığı ödülleri ile dizi dünyasının en önemli yapımlarından biri olmuştur. Dünyaca ünlü dizi için İskoçya, Kuzey İrlanda,  Malta, İzlanda, Hırvatistan ve Fas olmak üzere pek çok ülke çekimler gerçekleştirilmiştir. Game of Thrones için çekimlerin yapıldığı ülkeleri de ülkelerin önemli dizi destinasyonları da saymakla bitmez. Bu nedenle listeleyerek kısaca anlatmak istedik. Tabii söz konusu Game of Thrones olunca ne kadar kısaltılabilirse 😊

Kuzey İrlanda’daki dizi çekim bölgeleri; Arya’nın Yoren ve ekibiyle Duvar’a giderken kullandığı yol The Dark Hedges/Antrim Kontluğu, 2. Sezonda Ejderha Kayası olarak kullanılan Downhill Beach/Londonderry Kontluğu burası aynı zamanda Derry 2013 kültür başkenti seçilmiş, kontluğun görülmeye değer önemli yerlerinden biri Mourne Dağları/Down Kontluğu dizide birçok kez kullanılmıştır.

Malta’daki dizi çekim bölgeleri; Khal Drogo ve Khalesi’nin düğünün olduğu yer The Azure Window/Gozo Adası Malta’nın ikinci en büyük adası ve görülmesi gereken önemli ziyaret merkezlerinden biri, buaraya seyahat eden pek çok Türk’ten de geçer not almış bir konum. King’s Landing olarak Dubrovnik ile birlikte kullanılan Mdina, eskiden Malta’nın başkenti olan buram buram orta çağ kokan görülmeye değer eski bir kasaba.

Hırvatistan’daki dizi çekim bölgeleri; King’s Landing olarak pek çok bölümde karşımıza çıkan Dubrovnik tüm ihtişamıyla ziyaretçileri kendisine çekiyor. Çölün ortasında serap gibi bir şehir Qarth 2 sezondan izleyicinin hatırlayacağı sahnelere Lokrum Adası’ndan ev sahipliği yapmış.

Fas’taki dizi çekim bölgeleri; 3. Sezon ile karşımıza çıkan Essaouira Khalesi’nin Essos’tan geçerek köleleri özgürleştirdiği Lekesizler’i ordusuna kattığı Astapor ve bölgesi. Burası Fas’ın güzel balıkçı kasabalarından biri. Quarzazate denilen Berberilerin yaşadığı bir kasaba ve buraya bağlı Ait Benhaddou köyü UNESCO dünya miraslarından bir tanesi

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri!”

İzlanda’daki dizi çekim bölgeleri; 2. ve 3. Sezondaki duvarın ötesinde Yabaniler, Kargalar ve Akgezegenlerin bulunduğu yerler Myvatn Gölü’ndedir. Aynı zamanda Lon Snow ve Ygritte’nin Grjotagja lav mağarasında romantik sahneleri de burada çekilmiştir.

Kısaca listelediğimiz ünlü dizi için çekim bölgelerinden Kuzey İrlanda, Malta, Hırvatistan, İzlanda (Myvatn Gölü) ‘da Game of Thrones turları başlamış bile.

Fas’ da Aït Benhaddou’da ve İzlanda’ da Skatfell Ulusal Parkı’nda da katılabileceğiniz turların mevcut olduğunu meraklılarına duyurmak isteriz.

3.VIKINGS/İRLANDA

Tarihi diziler arasında en ön sıralarda yer alan Vikings, popülerliğini korumaya ve her geçen gün izleyici sayısını genişletmeye devam ediyor. 2013 yılından beri devam eden dizi için dünyanın pek çok yerinde çekimler yapılmıştır. Bunlar arasında yoğun olarak sahnelerin çekildi yerler Kanada ve İrlanda.

İhtişamlı savaş sahneleri, etkileyici kurgusu ile izleyiciyi içine alan dizide pek çok sahne yoğun olarak Güney İrlanda’nın Dublin şehrinde çekiliyor. Bu bölgede yer alan göller ve nehirler dizinin ihtişamlı sahnelerine ev sahipliği yapıyor. Kattegat sahneleri bu şehirdeki Lough Tay Gölü’nde çekilmiş, aynı zamanda çoğu sahnenin efekti de yine İrlanda stüdyolarında yapılmış. Vikings 5. Sezondaki siyah kumlu sahneleri için İzlanda’da özel set kurdurmuş ve bunun için önemli bir bütçe ayırmıştır. Dizi 8. Yüzyılda yaşamış sıradan bir çiftçinin kahramanlığa dönüşen hikayesini konu alırken olabildiğince zamanı yansıtmaya çalışmış ve seçtiği bölgelerle gerçekliği ön planda tutmaya çalışmış. Bizlere İrlanda ve Kanada’nın başka bir yüzünü büyüleyici bir şekilde gösteren diziden sonra yerli ve yabancı turistik çekimlerin yapıldığı yerlere ziyarette bulunmak için turlara katılmaya başlamıştır.

ALABANDAÖneriyor! “Giethoorn, Hollanda’da Bir Masal Köy!”

4.HARRY POTTER SERİSİ/LONDRA

Kitaptan uyarlama harika bir film serisi olan Harry Potter için çekimler İngiltere’de gerçekleşmiş olsa da her filminde ayrı yerler kullanılmış. Filmlerin birçok sahnesi için gerçek mekan dışında kurgusal mekanlar da hazırlanmış. Oxford, Londra ve İskoçya film çekimleri için en çok kullanılan bölgeler. Buralarda aynı zamanda filmden sonra turla ya da bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz stüdyolar hala bulunuyor. Şimdi ünlü Harry Potter film serileri nerelerde çekilmiş onları listeleyecek olursak; hepimizin hatırladığı Harry Potter ve sınıf arkadaşlarının uçuş dersi aldığı sahnenin gösterildi Hogwarts, 1000 yıllık geçmişe sahip tarihi Alnwick Kalesi/İngiltere’de yer alıyor. Hogwarts Büyük Salonu ise aslında Oxford İngiltere’deki Christ Kilisesi’ndeki Büyük Salon’dan sonra modellendi. Hagrid’in Klubesi, Hagrids Hut ve güzel çevre İskoçya Argyl, Glencoe’daki Clachaig Gully‘de çekildi. Kulübe film için kurulmuştu. Artık orada değil ama manzarası hala çok güzel yine görülmeye değer özellikte. Hogwarts Ekspresi’nin üzerinden geçtiği ünlü köprüyse aslında İskoçya’daki Glenfinnan Viyadüğü. Inverness-shire, Glenfinnan’daki West Highland Line üzerinde yer alır ve Glenfinnan Anıtı ile Loch Shiel sularına bakmaktadır. Harry Potter Felsefe Taşının Çekildiği Kütüphane, Duke Humfrey’s Kütüphanesi̇ / Oxford – İngi̇ltere’de. Ortaçağdan kalma eski bir kütüphane. Oxford Üniversitesi’nin ünlü Bodleian Kütüphanesi’nin bir bölümünü oluşturuyor. Felsefe Taşı filminde Harry’nin görünmezlik pelerininin altına saklanıp ziyaret ettiği, yasaklı bölümünden hatırlayabilirsiniz. Yasak orman sahnelerinin çekildiği park, Black Park Country Park’I İngiltere yer alıyor. İçerisinde unicorn, at adam gibi figürler yok ama gördüğünüz zaman hatırlayacağınız gerçeklikte. Son olarak Snape’in iksir sınıfı ve Hogwarts koridorlarının çekimleri için de Wiltshire’daki Lacock Abbey mekan olarak seçilmiş.

Harry Potter serisinin kitaplarını birden çok kere okumuş ve filmini defalarca izlemiş büyük hayranlarının olduğunu biliyoruz. Siz de Harry Potter müzesini gezmek isterseniz bunun için tercih edebileceğiniz birçok tur var. Seyahat danışmanlarımızla iletişime geçerek yerinizi şimdiden ayırtabilirsiniz.