İnsanlık tarihi boyunca yaratıcı pek çok buluşa imza atılmış, bu buluşlarla günümüz dünyası şu anki halini almıştır. Bu yaratıcı buluşlar arasında ülke topraklarını birbirinden ayıran, devletlerin dünya üzerinde belirli bir kara parçasına sahip olmalarını sağlayan ülkeleri sınırlara bölmek yer alır. Ülke sınırları denilince aklımıza ilk olarak sınırlarda görev yapan güvenlik güçleri, askerler, ülkeye giriş koşullarına bağlı olarak insanların bir ülkeden başka bir ülkeye giriş prosedürlerini kontrol eden memurlar gelir. Özellikle vize gerektiren ülkeler için bu liste daha da uzayabilir. Uzun kuyruklar, pasaport-vize kontrolleri, bayraklar, sorgu sualler, sınırdan geri çevrilme işlemleri olarak karşımıza çıkabilir. Size bu yazımızda sınırlarda yaşanan prosedürlere, can sıkıcı konulara yer vermek istemedik. Dünyanın en ilginç ülke sınırları ve bu sınırların birbirinden farklı özelliklerinin altını çizerek doğanın bütünlüğü nasıl bölmelere ayrılmış bundan bahsedeceğiz.

Doğa bir bütün içerisinde uyumla hayatta kalırken, insanlar onu parçalara ayırmayı tercih etmiş. Bu sınırları çizerken de bazen çok ilginç kurallar belirlemiştir. Yazımızın devamında sizi bir hayli şaşırtacak hatta hayretlere düşürecek bir ülkeden bahsedeceğiz! Ki bu bizim için de oldukça şaşırtıcı bir bilgi! Amerika’dan Belçika’ya, Hindistan’dan Meksika’ya kadar pek çok ülke sınırı hakkında ilginç detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kara Turları sayfamızı ziyaret ettiniz mi? Tüm yurt içi ve yurt dışı kara turları için en uygun ve en geniş konaklama seçenekleri için bize 7/24/”365 Gün” ulaşabilirsiniz.!

Çağrı merkezi için tıklayınız.

Hollanda – Belçika Sınırı

Avrupa Birliği ile başlamak kaostan uzak çok daha medeni sınırlardan bahsetmek için en ideal seçimlerden biri olsa gerek!

Henüz harita üzerinde değil Avrupa Birliği, Hollanda ya da Belçika diye ülkeler bile yokken Baarle kasabası vardı! Şu anda kasabanın Belçika topraklarına ait olan bölümü Baarle Hertog ve karşıda kalan Hollanda bölümü Baarle Nassau olarak ayrılıyor. Bu ayrımda sadece ülkelerin değil, arazi sahiplerinin de etkisi olmuş. Dolayısıyla kasabanın iç kısımlarında ilerledikçe; bir anda kendinizi sürpriz bir ülkede bulabiliyorsunuz! Yollar, mekanlar ve hatta evler bir anda iki ülke arasında bölünebiliyor. Korkutucu sınırlar, sorgulayan görevliler yerine yalnızca bazı noktalarda kısa çizgilerle ayrılan ülke sınırlarına sahip olan iki ülke bize sınırların çok da korkutucu olmadığını gösteriyor adeta!

Hindistan – Pakistan Sınırı

Avrupa Birliği’nden hızlı bir geçişle Asya Kıtası’na geçiş yapıyoruz, biraz uyarıcı etkisi olabilir 🙂 1947 yılından bu yana, istisnasız her yeni günde törenlerle kapanan bir sınır kapısından bahsedeceğiz şimdi size. Bazı ülkeler sınır kavramını yalnızca kelimelerde sınırlandırırken; bazıları için ülke sınırları son derece anlam yüklü.

Neyse ki Pakistan ve Hindistan aralarındaki rekabeti bir tür ritüele dönüştürerek bu törenleri son derece turistik bir hale getirmiş durumda. Pakistan’ın Wagah kenti ve Hindistan’ın Amritsar kentini ayıran sınır kapısı; her iki ülke için de turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında. Özellikle Hindistan ülke olarak her detayı ile dünyanın her yerinden turistlerin ilgi odağı bir ülke olarak, Pakistan sınırı ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerini üzerine çekmektedir.

Sınır bölgesinin her iki yanında da törenleri izlemek için gelen kişilere ayrılan tribünler bulunuyor. Hem yerli halk hem de turistler bu törene büyük ilgi gösterdiği için yerler 2 saat kadar öncesinden dolmaya başlıyor. Öyle ki toplam izleyici sayısının bazen 40 bini bulduğu özel günler de vardır. Üstelik okul gibi kurumlar da vatan sevgisi kapsamında öğrencileri ile birlikte buraya toplu geziler düzenleyerek sınır hakkında önemli gördükleri bilgileri öğrencilere aktarır.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

ABD – Kanada Sınırı

AB ve Asya ülkelerinden bahsetmişken yönümüzü bu defa Kuzey Amerika Kıtası’nda bulunan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada sınırına çeviriyoruz. Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden ikisi yan yana gelince neredeyse 9 bin kilometre uzunluğunda bir sınır meydana geliyor! Haliyle bu durum yani iki ülke arasında sınır alanının hiçbir kesintiye uğramadan devam etmesi durumu da dünya çapında dikkate değer bir konu. Dünyadaki en uzun kara sınırı olan iki ülke arasındaki sınır yaklaşık 8000 kilometredir.

11 Eylül’den sonra artan endişeler ve güvenlik önlemleri nedeniyle işler bir parça değişse de Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada kesişimin en güzel örneği Derby Line ve Stanstead arasında yaşanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont eyaletine bağlı Derby Line şehri, Kanada’nın Stanstead’i ile sahip olduğu birçok imkanı paylaşıyor. Buna itfaiye araçları ya da su boruları örnek gösterilebilir. Zor hava koşullarında aynı araçlarla kar mücadelesi veriliyor.

En güzel paylaşım örneği ise ortasından sınır geçen bir kütüphane ve opera binası olan Haskell Free Library and Opera House. Yüz yılı aşkın süredir ortak kullanımda olan bu yapı, hem çimentodan hem de sanattan çok daha fazlasını ifade ediyor. Binanın içindeki kalın siyah çizgiden, hangi ülkede olduğunuzu anlayabiliyorsunuz.

Binaya tek giriş Amerika yönünden olsa da, Kanada vatandaşları da buraya kabul ediliyor. Zaten aksi düşünülemez; çünkü girişten devam ederek vardığınız opera sahnesi Kanada sınırlarına ait!

ALABANDAÖneriyor! “Alışılmışın Dışında Bir Seyahat Deneyimi, Dark Turizm”

Amerika Birleşik Devletleri – Meksika Sınırı

Hazır Amerika Kıtası üzerindeki sınırlardan bahsetmişken dünyanın en ilginç ülke sınırları arasında bizce ilk sıralarda yer alan Amerika ve Meksika arasında ilginç sahil sınırı gelir! Evet doğru duydunuz, iki önemli ülkeyi kocaman demirlerle birbirinden ayıran sahil sınır hattı bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika sınırıyla ilgili bugüne kadar duymuş olduklarımız daha çok yasa dışı işlerden, kaçakçılıktan ve iki ülke arasındaki çekişmeden ibaret. Olumsuzluklara önlem olması amacıyla da yetkililer tarafından çok katı güvenlik önemleri uygulanıyor. Kaçak göçmenlere karşı Amerikan hükümetinin pek de sevgi dolu olduğu söylenemez. Sahilde güneşlenmeye, denize girmeye gelen insanlar bir da Meksika’dan Amerika’ya kaçak yollarla geçmeye çalışan göçmenlerle karşılaşabilirler. İlginç olduğu kadar tehlikeli de olan bu sınır hattında maalesef ki bazı göçmenler yaralanma veya ölümle sonuçlanan girişimlerde bulunmuşlardır. Youtube kanallarında gezginlerin de sıkça yer verdiği bu ilginç sınır için araştırma yapmak isterseniz videolara göz atmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

ALABANDAÖneriyor! “CIP Lounge Nedir, Kimler Kullanabilir?”

İtalya – İsviçre Sınırı

Biraz gerilmişken tekrar Avrupa ülkelerinin sınır bile sayılmayacak kadar güzel ülke ayrım noktalarından devam etmek isteriz. Dağların ayırdığı, doğanın bir bütün olma halinin pek de bozulmadığı İtalya ve İsviçre sınırından bahsedelim. Avrupa kıtasında yer alan iki ülke sınırları boyunca uzanan Alp Dağları’ndayız. Söz konusu Avrupa olunca, tıpkı Belçika ile Hollanda arasında olduğu gibi burada da sembolik bir sınır var. Yani sınır denlince aklınıza gelen tüm o detayları, kuralları, ürkütücü prosedürleri unutun!

1893 yılında inşa edilen tek bir bina; iki ülke için sınırın kesişimini ifade ediyor. Burası halen iklimler üzerinde yapılan araştırmalarda kullanılan bir merkez. Binada hem İsviçre hem de İtalya bayrakları ile karşılaşmanız mümkün. Buraya yalnızca tırmanışla ulaşılabilmesi ise mekanı meraklı gözlerden uzak kılıyor. Burayı dünyanın en ilginç ülke sınırlarından biri olarak kabul etsek de aslında iki ülkeyi birbirinden ayıran sınırların çok da keskin kurallarla insanlar üzerinde gerginlik yaratacak durumlara sebebiyet vermeden de çizilebileceğini görmüş oluyoruz.

Kapanış için aklımızda güzel bir iz bırakması adına aslında sadece sembolik olarak iki ülkenin birbirinden ne kadar medeni şekilde ayrılabildiğini gösteren İtalya ve İsviçre sınırını seçmek istedik. Çünkü dünya bir bütün içinde yaşamaya ve doğası gereği de buna tüm canlılarıyla ihtiyaç duyan bir evrendir. İnsanlığın sahip olma hırsının dünyayı nasıl da parçalara ayırdığını ve ülkeler arasındaki uç noktaların sınırlarıyla bile kendini ne kadar açıkça belli ettiğini anlamak çok da zor olmasa gerek!

Siz şimdi sınırları boş verin, bu dünya hepimizin! Seyahat etmek, dünyayı keşfetmek ve sınırları aşmak Alabanda ile imkansız değil. Seyahat etmek istediğiniz ülkenin giriş kuralları ve vize işlemleri için bize ulaşabilirsiniz.

Alabanda ile hayallere uçak çok kolay!