İngiltere Ulaştırma Departmanı tarafından bildirilen son bilgilere göre, Covid-19 varyantı Omicron sebebiyle Birleşik Krallık uluslararası seyahat kurallarında değişikliğe gitmektedir. Bu güncelleme İngiltere için geçerlidir. Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya kural değişikliklerini kendileri yapacaktır. İngiltere’nin Revize COVID-19 Seyahat Kuralları hakkında detaylı bilgi için konsolosluğun resmi web sayfasını incelemeyi unutmayınız. Kuralların anlık olarak değişebileceğini önemle hatırlatmak isteriz.

1-)Aşılanmış yolculardaki gereksinimlerdeki değişiklikler:

15 Aralık 2021 tarihinden itibaren şu anda Birleşik Krallık kırmızı listesinde bulunan tüm ülkeler bu kategoriden çıkartılmıştır, yani Birleşik Krallık’a gelen tüm yolcular kırmızı olmayan liste kurallarına tabi olacaktır. Bu kurallar aşağıda açıklanmıştır.

  • Yolcuların tam aşılanmış kriterini sağlamaları için olan uygunluklar:

Yolcular kalkış tarihinden 2 gün öncesine kadar Negatif COVID-19 testi yaptırıp, uçuş öncesi belgeyi ibraz etmek zorundadır.

Yolcular, İngiltere varışı için PCR testini ilk 2 gün içinde yaptırmalı (2. Gün bitimine kadar herhangi bir zamanda yapılabilir). Test sonucu gelene kadar yolcular izole olmalıdır. Yolcular sadece test sonucu negatif olursa izolasyondan çıkabilirler. Eğer PCR testi pozitif ise yolcular 10 gün daha izole olmalıdır.

Taşıyıcı sorumluluğunda yolcu ile ilgili herhangi bir değişiklik yoktur. Taşıyıcılar yolcuların eğer PLF formuna göre onaylı tam aşılı/aşı muaf değilse PLF formunu doldurup doldurmadıklarına emin olmalıdır ve eğer yolcular PFL formlarını tam aşılı kriterine uygun olarak doldurdular ise taşıyıcı firma yolcuların sunduğu belgelerin varlığından emin olmalıdır. (Uçuş öncesi negatif COVID-19 test sonucu, aşı kartı, yaş belgesi, sağlık kuruluşundan alınmış aşı muafiyet belgesi, yurt dışında yapılan aşıların Birleşik Krallık kurallarına uygun olarak belgelenmesi ya da sağlık kuruluşundan alınan mektubun sunulması)

  • Tam aşılı kriterini sağlayamayan veya aşı bilgisini paylaşmayan yolcuların durumu:

Şu anki uygulamadan bir değişiklik yapılmamıştır. Yolcuların kalkıştan 2 gün önce negatif test sonucunu sunmaları gerekmektedir. Varış sonrasında ise yolcu direkt 10 gün boyunca izolasyona gireceği yere gitmeli. Yolcu varış tarihi sonrası 2 ve 8. günde uygulayacağı PCR test paketini önceden rezerve etmelidir.

2-)Passenger Locater Formu:

Tam aşılı uygunluk kriterini sağlayan yolcular 2. Gün Pcr test rezervasyon numarasını PLF formuna eklemeleri gerekmektedir. Yolcular kesinlikle LFD testi rezervasyonu yapmamalıdır.

3-) Ekip Gereksinimleri:

Ekip gereksinimlerinde veya muafiyetlerinde bir değişiklik yoktur.