Bazı şehirleri tarihiyle değil, doğasıyla değil, yemekleriyle hiiç değil ilk önce eğlencenin ve renklerin tavan yaptığı festival ve karnavalları ile tanırız. Dünyanın dört bir yanında 7’den 70’e herkesin katıldığı, kostümlerin sınırları zorladığı, sıra dışı eğlence ile günlerin gecelere karıştığı büyüleyici festivaller ve karnavallar düzenlenir. Bize sorarsanız ölmeden önce yapılacaklar listesine “Dünyaca Ünlü Festival ve Karnavallar”dan en az birine katılmak mutlaka eklenmeli 🙂

Sizin için en dikkat çeken favori festival ve karnavalları listeledik, hayallerin, eğlencenin ve müziğin ötesinde bambaşka bir deneyim için hazır olun!

Venedik Karnavalı, Şubat-Mart, İtalya

Dünyaca ünlü festival ve karnavallar denilince akla ilk gelenlerden biri “Venedik Karnavalı” diyebiliriz. İtalya‘nın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik‘te gerçekleşen bu karnaval rengarenk kostümler içerisindeki insanların meşhur Venedik maskelerini taktığı eğlence dolu bir festival. Her yıl Ocak, Şubat, Mart aylarında gerçekleşen Venedik Karnavalı, şehre binlerce yerli ve yabancı turist çeker. 40 gün 40 gece, insanların gösterişli kostümler giyerek kutladığı Venedik Karnavalı, 1268 senesinden beri kutlanıyor. Pagan kültüründe baharı karşılamak için düzenlenen organizasyon yasaklansa da 1979 senesinde yeniden kutlanmaya başlamış ve o tarihten itibaren her sene düzenlenmiş. İlk yıllarda sosyal sınıf ayrımına karşı bir duruş niteliği taşıyan maskeler, zamanla Venedik Karnavalı’nın vazgeçilmez simgesi haline gelmiş. Karnaval boyunca özellikle Son Marco Meydanı’nda çeşitli etkinlikler, gösteriler ve yarışmalar düzenleniyor. Karnavalın en dikkat çeken etkinliği ise Meleğin Uçuşu, Kartalın Uçuşu ve Aslanın Uçuşu adını verdikleri üç uçuş etkinliğinden oluşuyor. Dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği festivale katılım ise ücretsiz.

Bu eşsiz eğlenceye ortak olmak için plan yapmakta geç kalmayın! Konaklama ve uçak bileti gibi seyahatin temel kalemlerini önceden organize ederek bütçenizi yormadan seyahatinizi gerçekleştirebileceğinizi  hatırlatmak isteriz.

Rio Karnavalı, Şubat, Brezilya

Müzikle dolup taşan, iddialı kostümleri ve dansçı kızların performansları ile dikkat çeken Rio Karnavalı, her yıl akıllara kazınan izler bırakır 🙂  Güney Amerika’nın, hatta dünyanın en büyük ve en ünlü festivali olarak kabul edilen Rio Karnavalı, Brezilya’da bulunan samba okullarının gerçekleştirdikleri gösteri ile başlar. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca yerli ve yabancı turistin katıldığı festival,  Hristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz’den önce düzenlenir.

Rengarenk kostümler, müzikler ve eğlencelerle her insanın hayatında bir defa mutlaka katılması gereken festivalin girişi ise ücretlidir. Yıllara göre değişen giriş ücreti için seyahat öncesinde bilgi almayı unutmayın! Festival tarihe şubat ayına denk gelse de siz havaların soğuk olacağını düşünmeyin. Brezilya, Güney Yarım Küre’de bulunduğu için şubat ve mart aylarında sıcaklık ortalama 30 santigrat derece civarında oluyor. Bu da karnavalın tadını çıkarmak ve hatta sonrasında serin sularla buluşmak için oldukça ideal bir sıcaklıktır.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri”

Holi Festivali, Mart, Hindistan

Hindistan’da düzenlenen bu festival için aynı zamanda renklerin festivali de denir. İyiliğin kötülüğe karşı zaferini simgeleyen Holika’dan esinlenerek “Holi” adını alan festivalin tarihçesi mitolojiye ve efsanelere dayanıyor. Şeytana küfürler eşliğinde “Holi-hai!” diye bağıran halk, festival bitiminde ateşin külünden bir tutam alır ve kötülükleri uzak tutmak için evlerine götürür. Festivalin ikinci gününde ise şarkılar söylenir danslar edilir. Tüm sokaklar rengarenk olur. Festivalde kullanılan renkler ise duyguları temsil eder; kırmızı masumiyeti, yeşil canlılık ve enerjiyi, mavi sakinlik ve ağırbaşlılığı, sarı ise dindarlığı.

Katılımın ücretsiz olduğu Holi festivali dünyanın her yerinden binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Sokaklar bin bir renge boyanır, hiçbir şeyi umursamadan dans eden, eğlenen insanlarla dolup taşar. Hindistan konumu, tarihi, doğası ve yemekleri kadar kendine has eğlence kültürü ile de turistler için benzersiz destinasyonlar biridir. Kalabalıklar arasında kaybolmaktan, tanımadığınız insanlarla müziğin ve eğlencenin birleştirici gücü ile doyasıya eğlenmek, stresten uzak saatler geçirmek isterseniz bu festival tam size göre diyebiliriz. Önümüzdeki dönem neler gösterir bilemeyiz ama geçmişteki festivallerden fotoğraf ve videolara ulaşarak gelecek tatil planlarınıza Hindistan Holi Fest’i dahil etmenizi tavsiye ederiz.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Alması Kolay Ülkeler!”

Dia De Los Muertos (Ölüler Günü), Nisan, Meksika

Aslında Latin Amerika ülkelerinin çoğunda kutlansa da en renklisi Meksika’da gerçekleşiyor. Tarihinin 14. yüzyıllara, Azteklere dayandığı inanılan festivalin amacı ise ölülere anmak. Başlangıçta festival olarak düşünülmeyen organizasyon zamanla şenliklerin yapıldığı bir ortama dönüşmüş. 19. yüzyılın sonların Meksikalı sanatçı José Guadalupe Posada’nın resmettiği Calavera de la Catrina, zaman içerisinde Meksika halkının hayali bir karakteri olmuş ve Ölüler Günü Festivali ile özdeşleşmiş. Festivalin son günün sevdikleri, hayatlarını kaybeden yakınlarının mezarlarına giderek Flor de Muerto (ölülerin çiçeği) bırakır. Cadılar Bayramı’nın aksine festivalin amacı insanları korkutmak değil, ölülere anmaktır ve festival günü resmi tatil kabul edilir.

Yas tutmanın saygısızca olduğunu savunan yerliler, ruhlarla bir olmayı ve onları evlerine misafir etmeyi tercih ederler. 2008’de UNESCO tarafından tanınan bu bayram, günümüzde tüm farklı etnik ve kültürel köklere sahip Meksikalılar tarafından kutlanıyor. Hristiyan geleneğinde ise “Soul’s Day” veya “All Saint’s Day” olarak da karşımıza çıkıyor. Diğer adıyla Dia de los Muertos, Ölüler Günü Festivali 2021 yılında, Meksika’da 1 Kasım – 2 Kasım tarihleri arasında kutlanacak. İnanışa göre 1 Kasım’da çocuklar, 2 Kasım’da ise yetişkinler öbür dünyadan ziyarete gelecek. Bu tarihler arasında iki dünya arasındaki köprü aktif olacak. Sıra dışı bir deneyim olacağını kestirmek zor olmasa gerek.

Festival öncesinde Meksika’da harika bir yaz tatili geçirmek isterseniz seyahat danışmanlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.