Havaların soğuması ve sonbaharın yerini kış aylarına bırakmasıyla yeni yıl heyecanı yavaş yavaş yaşanmaya başlıyor. Yeni yıl gelmeden haftalar önce Avrupa’da şenliklerle dolu, rengârenk, çeşit çeşit Noel pazarları kuruluyor. Kurulan her Noel pazarı bulunduğu yerin rengini ve kültürünü yaşatmaya çalışıyor. Peki noel pazarları denilince sizin aklınıza ilk neresi gelir? Yeni yıl ruhunu yaşamak için şüphesiz ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri Avrupa’nın ünlü Alsace Noel pazarları. Fransa’nın Alsace rotasının kalbi Colmar, noel ruhunu doya doya yaşamak için en doğru adreslerden. Kış soğuklarına rağmen içinizi ısıtan masalsı ve büyüleyici atmosferiyle Avrupa’daki en iyi Noel pazarları sıralamasında her zaman ilk 3’e giren Colmar, içinden geçen nehir ve ışıltılı köprüleriyle Little Venice (Küçük Venedik) olarak da anılıyor.

Alsace rotasının en popüler durağı Colmar’ın yanı sıra, yakın çevresinde bulunan birbirinden güzel küçük köylerde kurulan diğer Noel pazarları ile yeni yıl coşkusunu daha da katlayabilirsiniz. Eğer daha önce Avrapa’nın Ünlü Alsace Noel pazarlarını ziyaret etmediyseniz, Noel pazarlarının en güzel, en renkli, en eğlenceli yaşandığı köşeleri ile Fransa’nın Alsace Loren Bölgesi sizi rüya gibi bir geziye davet ediyor! Başta Colmar, akabinde Kayserberg, Obernai, Strasbourg gibi Avrupa şehirlerinin birçoğunda büyük coşkuyla kutlanan Noel zamanı, seyahatseverlerin en az 1 kere yaşaması gereken bir deneyim diyebiliriz.

ALABANDAÖneriyor! “Avrupa’ya Açılan Kapı Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?”

Rengarenk süslenmiş çam ağaçları, ışıl ışıl caddeler, en şeker oyuncakların sergilendiği vitrinler ve noel şarkıları… Her köşeden gelen mis gibi kavrulmuş badem, tarçın ve zencefil kokusu… Çocuklar sıcak çikolatalarını, yetişkinler sıcak şaraplarını elleri arasına almış; havanın soğukluğu o anın büyüsünü bozamayacak kadar unutulmuş, insanların birbirlerine mutlulukla gülümsediği harika bir ambiyans! Hele bir de kar yağıyorsa lapa lapa, tam bir masal dünyasındasınız işte! Yazarken kendimizi orada hayal ettik, siz okurken sadece hayal etmekle kalmayın, bu kış tatilinizde rotanızı Avrapa’nın Ünlü Alsace Noel pazarlarına çevirin! Kişiye özel turlarımız ve avantajlı fiyat tekliflerimiz için hemen ulaşın!

Noel pazarı nedir? Ne amaçla kurulur?

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kurulan bu pazarların kıvılcımı 1298 yılında Viyana’da, kralın vatandaşlara Aralık ayında “Krippenmarkt” adlı bir pazar kurmasına izin vermesiyle yakılmış olsa da, günümüz Noel pazarlarının ilkinin 1384 yılında Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulduğu biliniyor.

Eskiden azizlere özel kutlanan günlerde insanlar birbirleriyle hediyeleşirmiş. 16. yüzyılda Alman protestan reformcu Martin Luther, bu günler yerine Hz. İsa’nın doğduğu günün hediyeleşmenin daha uygun olacağı görüşünü yaymış. O zamandan beri de Noel pazarları yaygınlık kazanmıştır.

Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları Noel (diğer bir adıyla Christmas) 25 Aralık’a tekabül ediyor. 24 Aralık’a da Noel Arifesi ya da Christmas Eve diyorlar. Noel gününden önceki 4 haftaya tekabül eden döneme de “Advent” deniyor. Noel pazarları da genelde Kasım ayının sonlarında, Advent döneminin başlarında kuruluyor ve Neol Arifesi’ne kadar açık oluyor. Colmar, Strasbourg gibi bazı şehirlerde pazarlar 30-31 Aralık’a kadar kurulmaya devam ediyor. Tam vakti gelmişken bu eşsiz deneyimi yaşamak isterseniz Alabanda ayrıcalıkları tatil planınızı çok daha hızlı, ekonomik ve hayallerinize yakın yapabilirsiniz. Alabanda’da herkese uygun bir tatil mutlaka vardır!

Noel pazarları genellikle o şehir, kasaba ya da köyün ana meydanında kuruluyor. Küçük küçük tahta kulübelerde yiyecek-içecek, süsleme ve hediyelik eşyalar satılıyor. Her pazarın belirli ziyaret saatleri var; kapanış saati geldi mi tüm kulübeler kapanıyor. Noel pazarlarının tek olayı bu kulübeler değil elbette. Çeşitli gösteriler, konserler ve oyunlarla ortam adeta bir festival alanına dönüşüyor! Avrupa’nın ünlü Alsace Noel pazarlarında yapılacak o kadar çok aktivite var ki, en az 3 gününüzü bu bölgeye ayırmanızı tavsiye ederiz.

ALABANDAÖneriyor! “Uçakta Kayak Malzemelerinin Taşınması!”

Noel Pazarları Turu için Doğru Zamanı Seçin!

Noel ve Noel Arifesi Hristiyanlar için oldukça özel bir dini bayram olduğu için bu günlerde genelde her yer kapalı oluyor. En iyi ihtimalle bazı dükkanlar sadece öğlene kadar hizmet veriyorlar. Keza 31 Aralık’ta da öğleden sonra açık yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Yılbaşını yurt dışında karşılayanlar bilir ki, özellikle ilk defa ziyaret edilecek bir şehre 24-25 veya 31 Aralık tarihlerinde gidilmesi büyük bir risktir. Listenize aldığınız ziyaret noktaları sırf bu yüzden ziyaret edemeyebilirsiniz, ki bu bir hayli üzücü bir durumdur. Bu nedenle doğru zamanda doğru yerde olmak istiyorsanız seyahat danışmanlarımıza bir danışın deriz 😊

Söz konusu Avrupa’nın ünlü Alsace Noel pazarları olunca her ülkenin yöresel lezzetleri de işin içine giriyor tabi. Almanya, Fransa ve Danimarka Noel pazarlarından yola çıkarak pek çok ülkede ismen ve cismen benzer yiyecek-içecekler bulabilirsiniz.

Gelin o leziz tatlardan bazıları neymiş göz atalım!

Noel Pazarlarının Lezzetleri!

Bratwurst: domuz etinden yapılan sosis

Rindswurst: sığır etinden yapılan sosis

Currywurst: körili bir sosla servis edilen domuz etinden yapılma sosis

Lebkuchen: zencefil, badem, tarçın ve çeşitli baharatlar barındıran bir tür yumuşak kek-kurabiye

Gebrannte Mandeln: şekerle kavrulmuş badem

Stollen: içinde kuru meyve parçacıkları bulunan, üzeri pudra şekerli, mayalı bir ekmek-kek türü

Bretzel: geleneksel Alman simidi

Glühwein / vin chaud / mulled wine / gløgg: baharatlı sıcak şarap. Alırken bardak/kupa için bir depozito ödüyorsunuz. Eğer bunu hatıra olarak saklamak isterseniz geri vermeyebilirsiniz. Geri götürürseniz depozitonuzu iade ediyorlar. Genellikle bu bardak/kupa işini çok ciddiye alıyorlar ve hatıra olarak götürmenizi teşvik edecek şekilde her sene farklı bir şekilde dizayn ediyorlar.

ALABANDAÖneriyor! “Turistik Seyahate Çıkanlar için 10 Harika Mobil Uygulama!”

Kartoffelpuffer: patatesten yapılan bir çeşit pancake

Maroni: kestane

Langos: Macarların pişiye benzeyen kızarmış hamuru

Pain d’épices: zencefilli kek-kurabiyeler

Bredele: Alsace Bölgesi’ne özgü minik kurabiyeler

Manalas de Saint-Nicolas: minik adam şeklinde çörekler

Berawecka: çeşitli kuru meyvelerden yapılan bir ekmek

Sprengerle: geleneksel tahta oyma kalıplar kullanılarak şekil verilen anasonlu kurabiyeler

Kurtoskalacs / Trdelnik: baca şeklinde çörekler; Budapeşte’de genellikle içi boş servis edilirken Prag’da içini dondurma, krema, çikolata gibi şeylerle doldurup süslüyorlar

Yılbaşı tatilini tam bir Noel büyüsüyle kalplerimizi ısıtan, yılın bu zamanları resmen birer açık hava tiyatrosuna düşen Avrapa’nın Ünlü Alsace Noel pazarlarından biri olan Colmar’da geçirmek isterseniz şimdiden rezervasyon işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz. Colmar, Alsace bölgesinin en güzel yerlerinden biri. Son dönemlerde özellikle Noel Pazarları ile öne çıkan bu bölge seyahat severlerinde oldukça ilgisini çekiyor.

Masal diyarını anımsatan özgürce gezdiğiniz Colmar’ın trafiğe kapalı sokaklarında, 6 farklı Noel pazarı kuruluyor. Place de la Cathédrale, Place des Dominicains , Place de l’Ancienne Douane, Place Jeanne d’Arc, Petite Venise ve eski gümrük binası Koïfhus’ta tahta kulübelerde enfes kokulu yiyecek-içeceklerin, hayal gücü yüksek yetenekli ellerden çıkan süs eşyaları ve hediyeliklerin sergilendiği muhteşem açık vitrinler var. Her biri o kadar göz kamaştırıcı ki tezgahları zevkle gezeceğinize eminiz 🙂