CIP Lounge nedir, kimler kullanabilir? sorusuna özetle değinecek olursak; CIP (Commercial Important Person), ticari önemli kişiler için havaalanlarında  hava yolu şirketleri tarafından verilen özel hizmetlerdir. Bu özel yolcu salonları sanatçılar, iş insanları, devlet sanatçıları gibi meslek gruplarına ve tur operatörlerinin yolcuları ile hava yolu şirketi tarafından CIP olarak onaylanan yolculara daha çok hitap eder. Bu özel alanlara girebilmek için yolcuların fazladan para ödemeleri, CIP hizmeti sunan hava yolu firmasının business class uçak bileti ile seyahat etmeleri ya da hava yolunun belirlediği mil statüsüne ulaşılmış olmaları gerekmektedir. Bu koşulların yanında CIP lounge hizmetini ek olarak satın alan veya hava yolu firmasına üyeliği olan yolcular da ilgili hizmetlerden yararlanabilmektedir.

ALABANDAÖneriyor! “Uçaklarda Genel Bagaj Kural ve Hakları!”

CIP salonları, havaalanlarına farklı hava yolu firmaları tarafından kurulmaktadır. CIP salonlarına giriş, yolcunun bilet sınıfına ya da hava yolu firmasının üyeliğine göre de değişmektedir. Buna göre yolcular ücretli olarak bu salonlardan yararlanabildiği gibi, üyelik sınıflarına göre ücretsiz yararlanma imkânlarına da sahiptirler. Elbette CIP salonlarının imkânlarından yararlanılmak isteniyorsa, bu durumda uçuş için tercih edilen hava yolu firmasının koşullarını öğrenmek daha doğru olacaktır.

CIP Lounge Salonlarında Bulunan Hizmetler

Özel yolcu salonları, uçuş öncesinde yolcuların hoş ve konforlu vakit geçirmesi üzerine kurulmuştur. CIP salonlarının amacı, yolcuların uçuş saatini beklerken hem dinlenip hem de hoş vakit geçirecekleri nezih bir ortamın sağlanmasıdır. CIP hizmeti, özellikle uçuş saatini bekleme süresi fazla olan yolcular için daha çok tercih edilen ayrıcalıklı bir hizmet türüdür.

0-6 yaş için ücretsiz olan CIP salonları içerisinde;

  • Konforlu oturma alanları,
  • Zengin ve lezzetli ikram çeşitleri,
  • Sıcak ve soğuk içecekler,
  • Güncel yerli ve yabancı dergi/gazete seçenekleri,
  • Ücretsiz kablosuz internet bağlantısı,
  • Bilgisayar,
  • Yazıcı,
  • TV,
  • Kilitli şarj otomatı,
  • Mescit alanları gibi zengin içerikte hizmet seçenekleri mevcuttur.

ALABANDAÖneriyor! “Kontuar Nedir, Kontuarda Hangi İşlemler Yapılır?”

Bunların yanı sıra CIP salonları, yolcuların seyahat öncesinde rahat vakit geçirmesi için özel olarak tasarlanmış, gürültü ve kalabalıktan uzak, sessiz ve konforlu salonlardır. Bu alanlarda yolculara bir otel konforu kadar rahat bir ortam oluşturulmak amaçlanmış, yolculuğun her anından keyif almaları sağlanmak istenmiştir. CIP hizmetlerine ek olarak, bazı firmalarda koltuk seçiminde öncelik sahibi olmak ve uçağa özel araçla gitmek gibi ayrıcalıklar da bulunmaktadır. CIP salonlarındaki bu özel hizmetlerden yararlanmak, iç hat uçuşlarında bekleme sürelerinin kısalığı nedeniyle çok bir fark yaratmasa da dış hat uçuşlarında ve özellikle uçuş saatleri arasında fark olan aktarmalı seyahatlerde oldukça konforlu bir alternatiftir.

IATA’nın en eski üyelerinden olan Alabanda, bilet bölümündeki 30 kişilik donanımlı ekibi ile yurt içi ve yurt dışına yapacağınız sağlıklı ve güvenli uçuşlarınız için 7/24/”365 Gün hizmet vermektedir.