Passenger Name Record (Yolcu İsim Kaydı) kısaltılmış hali ile PNR, uçak rezervasyon bilgilerinin yer aldığı yolcunun uçuş detaylarını içeren 6 haneli harf ve rakamlardan oluşan uçuş kodu olarak kullanılır. Hava yolu şirketleri tarafından yolcuya uçak biletinin satın alınma ya da rezervasyon işleminin yapılmasının ardından e-mail ve sms olarak iletilir. Bu kod sayesinde yolcu uçak biletini değiştirme, açığa alma, bilet detaylarını görüntüleme ve biletin saklanabilir bir kopyasını alma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca yolcu, PNR kodu ve soyadı bilgileri ile ek bagaj hakkı satın alabilir, iletişim bilgilerini değiştirebilir ve ek hizmet alabilirsiniz. PNR kodu nedir, ne işe yarar sorularının cevabı için yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Uygun uçak bileti seçeneklerimiz ve ayrıcalıklı hizmetlerimizden yararlanmak için tıklayınız.

Uçuş bilgilerine ulaşmanın en kısa yolları arasında yer alan Passenger Name Record (Yolcu İsim Kaydı) yani PNR kodu, online check-in için gereklidir. Online check-in, havaalanında yolcuların işlem süresini kısaltan ve konforlu bir uçuş deneyimi yaşamaları için sıra beklemeden işlemlerin kolayca tamamlanmasını sağlayan önemli aşamalardan biridir.

Uçak seyahati için internet üzerinden rezervasyon ya da bilet satın alma işlemi gerçekleştirilmesi halinde hava yolu şirketi farklı olmaksızın yolcuya uçuş bilgilerini içerin PNR kodu iletişim kanalları aracılığıyla gönderilir. Herhangi bir değişiklik, iptal, açığa alma ya da alanda bilet kopyasının alınması gibi durumlarda yolcunun biletine ait PNR koduna erişilebilmesi gerekir. Bu nedenle özellikle internet üzerinden bilet satın alacak kişilerin iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz girmesi önemlidir.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın en ilginç 7 havaalanı!”

Bir PNR kodunun içinde en fazla 999 adet farklı bilgi bulunabilmektedir. Bunların beş tanesi ise zorunlu bilgileri içerir.

PNR Kodu için Zorunlu Bilgiler:

  1. İsim Bilgisi: Yolcunun resmi kimlik belgesinde yazdığı hali ile adı soyadı ve cinsiyetini tanımlayan kod
  2. Uçuş Parkuru: Her bir uçuş için ayrı ayrı satırda parkurlar
  3. İletişim Bilgisi: İletişim bilgisi, genelde telefon numarası
  4. Biletleme veya Opsiyon: Biletleme yapıldıysa bilet numarası, yalnızca rezervasyon yapılmış İSE biletlemenin en son ne zamana kadar yapılabileceği
  5. PNR kodunu oluşturan kişi: Rezervasyonu yapan acente veya hava yolu satış ofisine ilişkin bilgi

(!)Kişisel verilerin korunması kanunu gereğince özellikle kişisel bilgilerinizin güvenliği ve detaylarına ulaşılmasını istemediğiniz durumlarda uçuş bilgilerinizi tutmanız önemlidir.

Tags: