Kontuar, her hava yolu şirketi için ayrı alanlarda yer alan, havaalanında yolcuların bagaj teslimi, biniş kartı ve check-in işlemlerini gerçekleştirmeleri için ayrılmış gişe bölümleridir. Kontuar alanında bir görevli desteği ile yolcular işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir, aynı zamanda bilet işlemleri konusunda da destek alabilirler. Kontuar nedir, kontuarda hangi işlemler yapılır? sorularının cevabı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kontuar Check-in Nedir, Nasıl Yapılır?

Kontuar check-in, uçak biletini satın almış yolcuların uçuş saatinden 2-3 saat önce alanda bulunarak, uçağa biniş işlemlerini gerçekleştirmesidir. Kontuar gişesinde yoğunluk dönemlerine bağlı olarak genelde sıra olabilir. Sıra size geldiğinde gişe memuru, işlemler boyunca size yardım edecektir. Bayram vb. günlerde yoğunluk nedeniyle uzun bir kontuar kuyruğu oluşabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak havaalanına biraz daha erken gitmeyi tercih etmelisiniz.

Check-in kontuarında yolcunun bilet ve kimlik kontrolü yapılır, bagajı teslim alınır ve bilet kartı ile bagaj kartı yolcuya görevli tarafından teslim edilir. Eğer yolcunun yalnızca el bagajı varsa ya da bagajı yoksa online check-in ve kiosk check-in yöntemi ile çok daha hızlı bir şekilde biniş kartı sahibi olabilir. Kiosk check-in veya online check-in işleminden sonra eğer yolcunun bagajı varsa kontuar sırasına girmesi ve bagaj teslim işlemini tamamlaması gerekir.

ALABANDAÖneriyor! “Aktarmalı Uçuş Nedir, Transit Yolcu kimdir?”

Gelişen teknoloji sayesinde yolculara pek çok kolaylıklar sunulmaya devam etmektedir. Bunlar içerisinde en güzel örneklerden biri; Türk Hava Yolları’nın kontuar alanında yeniliklere giderek, yolcuların kendi biletlerini basmaları ve kargolarını otomatik bantlardan uçağa gönderebilmeleri için yeni nesil otomatik kontuar otomatlarını kullanmaya başlamasıdır. Yolcuları bu otomatlarda verilen talimatları uygulayarak kolayca işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kargo bagajı bulunmuyorsa ve online check-in yapılmış ise yolcular kontuar alanlarında bulunan bilet otomatlarından biniş kartlarını alabilir ve bekleme salonuna geçerek uçuş saatlerini bekleyebilirler. Bazı hava yolu şirketlerinde bu bilet otomatları mevcut olmayabilir. Bu nedenle uçak biletinizi satın alırken bu bilgiyi seyahat danışmanınızdan talep ederek ön hazırlık yapabilirsiniz.

Kontuar Check-in Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Check-in işlemleri sırasında yurt içi ve yurt dışı uçuşlar için belirlenen süreler içerisinde kontuar alanında işlemleriniz yaptırmalısınız. Aksi taktirde gecikmesi yaşanması nedeni ile uçak kapıları kapanabilir ve uçağa alınmama durumları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Özellikle bayram tatili başlangıç ve bitiş günlerinde kontuar alanlarında yoğun sıralar olduğundan, bu günlerde en az 2-3 saat önceden bu alanda olmanız tavsiye edilir. Aksi taktirde Check-in ve bagaj teslim işlemlerinizi yapamayabilirsiniz ve bunun sonucunda uçak biletiniz yanabilir.
  • Kontuar alanında işlemlerinizi yaptırabilmeniz için mutlaka onaylı ve geçerli bir kimlik belgeniz olması gerekmektedir.
  • Kargo bagajı ve kabin bagajı ağırlık limitlerine dikkat etmelisiniz. Bilet satın alma işlemi esnasında size verilen ağırlık hakkını aşar iseniz ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Havacılık yasaları gereği bir başkası adına Check-in işlemi yapamazsınız. Uçak bileti kime ait ise geçerli kimliği ile sadece kendisi işlem yapabilir. Bu nedenle zamanında alanda olmaya büyük özen gösteriniz.

ALABANDAÖneriyor! “CIP Lounge Nedir, Kimler Kullanbilir?”

Kontuar Check-in Sırası Beklemek İstemeyenler için Tavsiyeler

Check-in kontuarlarında beklemeden özellikle yoğun dönem ve saatlerde, hızlıca uçağa kabul noktasına gitmek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var;

  • Bagajınızın bulunmadığı ya da sadece el bagajınızın olduğu durumlarda hava yolu şirketlerinin mobil uygulamaları ya da web sayfalarından online check-in işlemlerini gerçekleştirerek doğrudan uçağa biniş noktasına gidebilirsiniz.
  • Kiosk noktalarından self check-in yaparak zamandan kazanabilirsiniz.
  • Uçuşunuzdan birkaç saat önce havaalanında olarak sıra oluşmadan check-in ve bagaj teslim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.