Amerika’ya seyahat etme fikri kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Hepimizin hayallerini süsleyen Amerika için yazının henüz başında bile aklımıza yapılacak bir sürü şey geliyor. Dünyanın en güzel manzaralarına şahit olmak, büyüleyici şehir turları ile yeni yerler keşfetmek, dünya mutfağının en iyilerini deneyimlemek, doğanın içinde keyifli anların tadını çıkarmak, eğlencenin doruklarına çıkmak ve sayamayacağımız daha onlarca seçenek için Amerika gezisi iyi bir alternatif. Peki vize engeline takılmadan planlarınıza kolay ve hızlı ulaşmaya ne dersiniz? Türk pasaportuna vize istemeyen, vizesiz seyahat edebileceğiniz Güney Amerika ülkeleri hangileri gelin birlikte bakalım.

Zorlu vize prosedürlerine takılmadan Amerika’ya seyahat etmek hayal değil. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuella olmak üzere Türkiye’den vize istemeyen, vizesiz seyahat edebileceğiniz birbirinden güzel 10 muhteşem Güney Amerika ülkesi var. Bu ülkelere uğraşmadan sadece uçak biletinizi ve kalacağınız yeri ayarlayarak yepyeni ülkelere doğru yolculuğa çıkmak için yapmanız gerek tek şey bize ulaşmak 🙂

Alabanda Turizm, 37 yıllık tecrübesi ve 82 kişilik uzman kadrosu ile tatilinizde de yanınızda! Uygun fiyat teklifleri ve kişiye özel seyahat turlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Güney Amerika Seyahati için En Doğru Zaman, Ne Zaman?

Seyahat etmenin en önemli ipuçlarından biri, gideceğiniz ülkenin mevsimsel durumu hakkında mutlaka önceden bilgisi sahibi olmaktır! Dünyanın neresine seyahat ederseniz edin sizi küçük sürprizler mutlaka bekliyor olacaktır ama yine de bavulunuzu hazırlamadan mevsim durumunu incelemenizi tavsiye ederiz.

ALABANDAÖneriyor! “Uçaklarda Genel Bagaj Kural ve Hakları!”

Dünyanın güney yarım küresinde yer alan Güney Amerika için de bu durum geçerli, mevsimler ve iklim açısından bizden farklı. Hatta Güney Amerika ikliminin biraz zorlu olabildiğini söylemekte fayda var:) Burada çöl iklimi de Akdeniz iklimi de okyanus iklimi de görülebiliyor. Islak ve kuru mevsimleri iyi incelemek ve gitmek istediğiniz ülkeye göre tarihi belirlemek keyifli bir seyahat için oldukça önemli. Kısaca Güney Amerika’ya yaz mevsiminde seyahat etseniz bile akşamları serin bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmanızı ve yanınıza kalın birkaç giysi almanızı tavsiye ederiz.

Aralık, ocak ve şubat ayları Güney Amerika’da yaz mevsimi; mart, nisan ve mayıs ayları Güney Amerika’da sonbahar mevsimi; haziran, temmuz ve ağustos ayları Güney Amerika’da kış mevsimi; eylül, ekim ve kasım ayları Güney Amerika’da ilkbahar mevsimi yaşanıyor. Güney Amerika’yı ziyaret etmek için en güzel zamanlar ise genelde ilkbahar aylarıdır diyebiliriz. Türkiye’de mevsim harika bir yaz tatili planı için rotanızı Güney Amerika Ülkeleri’ne çevirebilirsiniz.

Yılbaşını yaz ayında eğlencenin doruklarına çıkıldığı Rio de Janeiro’da kutlamak kulağa hoş geliyor değil mi? Ya da sonbaharda Buenos Aires ve Arjantin’in büyüleyici sokaklarını keşfe çıkmak, Şili’deki Atacama Çölü ve Brezilya’daki Amazon Yağmur Ormanları’nı kış aylarında ziyaret etmek unutulmaz bir seyahat deneyimi olabilir.

ALABANDAÖneriyor! “Turizm Uçuş Sözlüğü!”

Türk Pasaportuna Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri

 • Arjantin, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Bolivya, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Brezilya, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Ekvador, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Kolombiya, Vizeden Muaf (900 gün)
 • Paraguay, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Peru, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Şili, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Uruguay, Vizeden Muaf (90 gün)
 • Venezuella, Vizeden Muaf (90 gün)

Türkiye’den vize istemeyen, vizesiz seyahat edebileceğiniz Güney Amerika ülkeleri arasından dileğiniz ülkeyi seçin ve dünyanın enlerine de şahit olun! Güney Amerika ülkeleri bu konuda oldukça zengin. Gelin bu doğa harikası destinasyonlara birlikte bazılarına göz atalım.

 • Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi, yerlilerin deyişiyle Kerepakupai Meru Şelalesi Venezuella topraklarında yer alıyor.
 • Dünyanın en uzun sıra dağları olan And Dağları, 8000 km boyunca uzanıyor ve tam 7 Güney Amerika ülkesinden geçiyor.
 • Yeryüzünün en kurak çölü olan Atacama Çölü, Şili sınırları içinde bulunuyor.
 • Dünyanın en geniş yağmur ormanları olan Amazon yağmur ormanları Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuella, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası sınırlarına yayılıyor ve beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alana yayılarak dünyanın öne çıkan oksijen kaynaklarından oluyor.
 • Dünyanın en büyük tuz gölü ve dünyanın en düz yeri olan Salar de Uyuni Gölü, Bolivya’nın güneybatısında yer alıyor.
 • Dünyanın en yüksek ticari ve turistik gölü Titikaka Gölü, 3812 m yükseklikte bulunuyor. Peru ve Bolivya sınırlarında yer alan göl, ulaşım ve balıkçılık için kullanılıyor.
 • Dünyanın en yüksekteki başkenti La Paz, Bolivya’nın yönetimsel başkenti ve burası deniz seviyesinden 3.650 metre yükseklikte.