Ülkemizde yaz mevsimi başlarken kuzeyde beyaz gecelerin sezonu açılmış oluyor. Tam kış bitti sıcak havaların tadına varmanın zamanı geldi derken, bu defa da hayatımızda 1 kere mutlaka deneyimlememiz gereken beyaz geceleri görmek için soğuk diyarlara, Avrupa’nın kuzey ülkelerine seyahat etmek isteyebiliriz. Işığın sözünün geçtiği, Kuzey Avrupa ülkeleri Beyaz Geceler sezonunda tam anlamıyla karanlık olmuyor. Gece ve gündüz neredeyse birbirinin aynısı oluyor ve gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor. Üzerinde güneşin batmadığı ülkeler ve büyüleyici tatil rotaları ile bu kış tatil planınızı gelin beraber yapalım 🙂

Kuzey Avrupa’nın bazı bölgelerinde güneş hiç batmıyor. Geceleri sık ağaçlarla kaplı ormanlarda veya şehirde gezintiye çıktığınızda caddelerde veya ara sokaklarda hiçbir ışıklandırmaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyüşe çıkabilir veya etrafı dilediğiniz saatte keşfe çıkabilirsiniz. Güneşin haftalarca gece gündüz demeden gökyüzünde kaldığı Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, İzlanda yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Özel anlarını ölümsüzleştirmek isteyen, ailecek farklı bir deneyim yaşamak veya hiç tanımadığı bir gezgin grubu ile bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmak isteyen tüm yolcularımızı kuzey ışıklarını görmeye davet ediyoruz! Lapland turlarımız hakkında detaylı bilgi için arayınız.

Kuzey Işıklarının Büyüleyici Görüntüsü!

Her yıl bölgeyi ziyaret eden binlerce turist beyaz gecelerin mistik etkisiyle büyüleniyor.  Doğaseverler nordik gecelerini eşsiz doğa güzelliğiyle festival atmosferinde hep birlikte günü geceyle birleştirip uyanık geçiriyor.

Aslında bu ülkelerin dünyanın her bir yerinde bu kadar fazla insanı kendisine çekmesinin en büyük nedeni “gece yarısı güneşi”dir. Kuzeyin (belki de dünyanın) bu en zengin ülkelerinde, bu aylarda güneşin hiç batmadığına şahit olmak eşsiz bir his olsa gerek!

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri!”

Kuzey Avrupa Ülkeleri’nin Büyüleyici Atmosferi

Beyaz Geceleriyle ünlü İskandinav ülkeleri her yılın belli dönemlerinde ziyaretçilerini müthiş bir doğa şölenine tanık ediyor. İskandinav ülkeleri belirli dönemlerde tam anlamıyla karanlığa bürünmeyip yerli ve yabancı binlerce turiste gecenin gündüzle buluştuğu o sihirli anı deneyimleme imkanı veriyor.

Yıllara ve iklim durumuna göre biraz farklılıklar gösterse de beyaz geceler haziranın ortasında başlıyor ve temmuzun ilk haftasında sona eriyor. İşte bu üç hafta boyunca İskandinav bambaşka bir hal alıyor. Her yıl binlerce turist “beyaz geceler”i  yaşamak için dünyanın dört bir yanında İskandinav ülkelerine akın ediyor. Bu ülkeler Türkiye’den de azımsanmayacak derecede fazla ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Siz de “Arctic Circle” içinde yer alan Kuzey Avrupa ülkelerinde eşsiz “beyaz geceler” deneyimini yaşamak isterseniz yurt dışı seyahat departmanımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Beyaz Geceler ve Unutulmaz Bir Festival

Macera düşkünleri, benzersiz deneyimleri yaşamak isteyen doğaseverler müthiş tabiat olayını her defasında heyecanla bekliyor ve bu ülkelerde gökyüzünün net olarak görülebildiği bölgelerde geceler de düzenlenen festivallerle gündüzler gibi hareketli geçiyor. “Beyaz Geceler” döneminde özellikle  Stockholm, Kopenhag ve Oslo’da düzenlenen etkinliklerle 24 saat açık olan sokak kafeleri, restoranlar ve barlar dolup taşıyor.

Ayrıca beyaz geceler denilince aklımıza gelen diğer bir ülke Rusya, St Petersburg’da da her yıl dünyaca ünlü doğa olayı Beyaz Geceler için festival düzenlenir. St. Petersburg’un popülerleşmiş kültürel etkinliklerinden olan Beyaz Geceler Festivali adını İskandinav’ın doğa olayından alır. Festivalde her yıl uluslararası dansçılar, müzisyenler ve konuk yıldızların performansları da dahil olmak üzere opera ve müzik etkinlikleri serisi sunulur.

Burada Gece Gündüz Bir!

Karanlık bir kışın ardından güneş altında 24 saat vakit geçirmek istiyorsanız ve doyumsuz bir doğaseverseniz önümüzdeki yaz tatilinizi Schengen sahasına dahil olan Schengen vizesiyle giriş imkanı bulunan Kuzey Avrupa ülkelerinde geçirebilirsiniz. Schengen vize işlemleri için bize 7/24/365 ulaşabilirsiniz. Alanında profesyonel ekibimiz ile vize işlemleriniz artık çok kolay!

ALABANDAÖneriyor! “Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?”

En tepedeki en güzel şehir denilebilecek kadar eşsiz bir atmosfere sahip olan Tromsö’de ise yaz güneşi bir kez yüzünü gösterince, altı ay boyunca bir daha gitmek bilmez. Burası dünyanın bir ucu desek yanlış söylemiş sayılmayız. Kutup dairesinin de 400 kilometre kuzeyinde öyle bir yer ki kuzeye doğru birkaç adım atsanız, sanki kayıp dünyanın altına düşeceksiniz hissi verir. Yazın sıcaklık 10 dereceye kadar yükselirken, kışın eksi 25-30 dereceye kadar düşebileceğini hatırlatmak isteriz. Valinizi hazırlarken hava durumuna göre giysiler tercih etmeniz tatilinizi çok daha konforlu hale getirecektir.

Gece yarısı güneşi beyaz bulutların arasından bir görünür, bir saklanır ama hiç batmaz. Karanlığın silindiği beyaz geceler döneminde, fiyortların hemen kıyısından yükselen karlı siyah dağları, pencerelerinde hiç kimsenin görünmediği kırmızı evleri, balıkçı teknelerinin üstünde çığlık çığlığa uçuşan martıları, uzaklardan geçip giden karpuz kıçlı mavi balıkçı teknesini, beyaz bir çizgi gibi zirveden aşağıya doğru akan ince şelaleleri seyrederken geceyi unutmanın keyfini başka bir hisle deneyimlemek unutulmaz bir an olsa gerek!

Uykuya dalmak için yapay karanlığa ihtiyaç duyulan bu ülkelerde aslında uykunun tatlılığı yerini keşfetmenin sonsuz hazzına bırakıyor diyebiliriz. Ertesi sabah uyandığınızda, manzarayı bir gece önce bıraktığınız gibi görmeniz mümkün. Seyahatiniz artık bittiğinde, her şeyi yerli yerinde bırakıp havaalanına doğru yola çıktığınızda bir süre güneşli, bir süre karanlık, çokça gri olan bir kentte yaşayıp yaşayamayacağınıza dair düşüncelere kendinizi teslim edin. Bakalım sonuç ne olacak 🙂

ALABANDAÖneriyor! “Dünyaca Ünlü Festival ve Karnavallar!”

Beyaz Geceler Seyahat Tavsiyeleri

Beyaz geceler için düzenlenen turlara katılmanız sizin için çok daha güzel bir deneyim olacaktır. Düzenlenen tur sayesinde her yerini görme şansınız olabileceği gibi pek çok eğlenceli aktiviteye de katılabilirsiniz. Özellikle seyahat programınıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz Lapland, dünyaca ünlü “beyaz geceler” fenomenini görmek için İsveç’teki en iyi yerlerden biridir. Lapland’da gece gündüzün daha parlak bir dönüşümü olarak kendini gösteriyor. Beyaz Geceler sezonu boyunca Lapland arkaik dağlarında yürüyüş yapmak eşsiz bir macera olarak nitelendiriliyor. Gece parlayan güneş ışığı ağaçları aydınlatıyor ve ziyaretçilerine dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Beyaz Geceler Fenomeninin tam tersi Finlandiya’da Kaamos adıyla “kutup gecesi” olarak yaşanıyor.

Reykjavik Outdoor Macera Turları

Beyaz Geceler’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de yürüyüş yapmanın da benzersiz olduğu biliniyor. Önümüzdeki “beyaz geceler” sezonunda da her yıl olduğu gibi Reykjavik’de outdoor macera turları düzenlenecek. Bu “vahşi” turlar sizi jeotermal buhar alanlarına götürür ve turun sonunda katılımcılar Reykjavik’in beyaz gecelerinde nehir sularının tadını çıkarma ve yıkanma fırsatı bulacak. Bu yolculuklarda, güneşten gelen özel ışığın açık deniz üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, Alabanda güvenli ve sağlıklı seyahatler diler!