Bir havacılık terimi olarak INAD yani Inadmissible Passanger(Kabul Edilemez Yolcu), yolcuların seyahat etmek istedikleri ülkenin resmi otoriteleri tarafından ülkeye girişine izin verilmemesi durumuna denir. Ülkeye girişine izin verilmeyen yolcular, INAD yolcu olmak ve INAD edilmek hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyiniz.

Sivil havacılık kuralına göre, INAD edilmiş bir yolcunun sorumluluğu seyahat etmiş olduğu hava yolu şirketine aittir. Hava yolu şirketi yolcuyu eşyalarıyla beraber seyahat başlangıç noktasına geri götürmek ile yükümlüdür. Ancak yolcunun geldiği noktada ülkeye alınmamasına sebebiyet verecek vize sorunu, ülkeye giriş yasağı gibi durumlar söz konusu ise yolcu, vatandaşı olduğu ülkeye veya gidebileceği başka bir ülkeye geri gönderilir.

Hangi Durumlarda INAD Yolcu Olunur?

Turistik veya herhangi başka bir seyahat amacı ile kendi ülkesi dışında farklı bir ülkeye seyahat etmek isteyen yolcular, sınır polisi ya da pasaport kontrol memuru gibi yetkililer tarafından talep edilen belgeleri sunamamaları, eksik belge ibraz etmeleri ya da bu belgelerde usulsüz bir durum saptanması halinde “ülkeye kabul edilemez yolcu” olarak sınıflandırılırlar.

Bu yolcular ülkeye kabul edilmedikleri gibi, sınır kontrol polisi ya da memuru tarafından soruşturmaya tabi tutulurlar. Soruşturma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, gelmiş oldukları hava yolu şirketi bilgilendirilir ve yolcu aynı hava yolu şirketi olmak koşulu ile ilk uygun sefer saatinde ülkesine geri gönderilir.

INAD Etmek Nedir?

INAD etmek, bir yolcuyu seyahati başlamış dahi olsa gerekli kontrollerinin yapılmasının ardından eksik ya da hatalı bir durum olması halinde ülke sınırları içerisine almamak demektir. INAD işlemi, çoğunlukla ülkeye giriş yapmak isteyen yolcunun vizesinin geçerli olmadığı ya da transit uçuş yapan yolcunun transit vizesinin bulunmadığı durumlarda gerçekleşir. Uçağa binilmiş ve yolculuk başlamış olsa da, varış noktasındaki pasaport kontrol memurlarının yolcuyu geri gönderme hakkı her zaman vardır. Bu nedenle pasaport süresi, pasaportun özellikle kimlik ve vize bilgilerinin yazılı olduğu sayfalarda herhangi bir deforme işleminin olmaması, bilgilerin net anlaşılır olması, vize süresi ve vize giriş hakkı (single-multiple entry) veya transit vize isteyen ülkelerin talep ettiği işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesi gibi konuların mutlaka kontrol etmesi tavsiye edilmektedir.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Nedir, Nasıl Alınır?”

INAD Edilmenin Sonuçları Nedir?

INAD yolcu, kabul edilmediği ülke tarafından eşyalarla beraber gelmiş olduğu hava yolu şirketi sorumluluğunda ülkesine geri gönderilir. INAD edilen yolcu, eğer geldiği uçak geri dönüyorsa çoğunlukla o uçak vasıtası ile geri gönderilir. Uçakta uygun yer yoksa, yolcu hava yolu şirketinin ilk uygun uçağını beklemek üzere dinlenme alanlarına alınır. Bazı durumlarda INAD yolcular günlerce uygun uçak beklemek durumunda kalabilirler. Bu nedenle, yurt dışına seyahat ederken yolculara tüm belgelerinin geçerli olduğundan emin olmaları tavsiye edilir. Yolculuğa başlamadan önce gidilecek ya da transit vize ile aktarma yapılacak ülkenin vize şartları dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Alabanda profesyonel vize danışmanlık hizmetleri ile tüm dünya ülkeleri için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Alanında uzman kadromuz 7/24/”365 gün” hizmetinizdedir. Detaylı bilgi ve hızlı randevu işlemleri için tıklayınız.