Sömestr tatillerini iple çeken yalnızca çocuklar sanıyorsanız yanılıyorsunuz:) Artık ebeveynler de yılın yorgunluğuna kısa bir mola vermek ve iş stresinden uzaklaşmak için sömestr tatillerini şehirden uzakta geçirmek istiyor. Yılda 1 kez çıkılan yaz tatiline ek kışın yapılacak harika bir sömestr tatilini ailecek maceraya dönüştürmek için “Sömestr tatilinde gidilecek 5 muhteşem yer!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sömestr tatili, ailece vakit geçirmek ve çocuklarla doyasıya eğlenmek için oldukça güzel bir fırsat! Yoğun iş temposundan uzakta, ailecek eğlenceli aktiviteler yapmak ve kalabalıktan uzakta sakin bir tatil için size cazip seçenekler sunuyoruz! Ülkemizin en güzel tatil beldelerinde neler yapabiliriz gelin birlikte bakalım…

Sömestr Tatilinde Gidilecek Yerler

Sömestr tatilinde gidilecek yerler listemizin başında, Türkiye’nin neresinde yaşıyor olursanız olun, özellikle çocuklarla mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz Kapadokya yer alıyor. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel, masal diyarından çıkmış büyüleyici bir rota…

1.Büyülü Bir Seyahat; Kapadokya!

Sömestr tatilinde gidilecek 5 muhteşem yer yazımıza Kapadokya ile başlıyoruz. Gecesi gündüzü, yazı kışı her mevsimi ayrı büyüleyici Kapadokya, seyahatseverler için cezbedici tatil beldelerinden biridir. Kapadokya’nın kendine has coğrafyası, günümüzden on milyon yıl önce yaşanan aktif olan volkanik mekanizmalar olan kalderaların patlamaları sonucu oluşmuş büyüleyici bir yeryüzü şekli. Peribacaları ülkemizde ve dünyada birçok bölgede görülüyor ancak hiçbir yerde Kapadokya’daki kadar görkemli ve geniş bir alana yayılmış değiller. Tarihi ve turistik açıdan yerli ve yabancı gezginlerin oldukça ilgisini çeken Kapadokya, çocuklarla seyahat etmek için de oldukça iyi bir seçenek. Hem eğlenirken hem de ziyaret edecekleri müzeler, yer altı şehirleri ve açık hava müzeleri ile tarihi ve coğrafi bilgilerini yerinde pekiştirmiş olacaklar.

ALABANDAÖneriyor! “Avrupa’nın Ünlü Alsace Noel Pazarları!”

Rüzgarın dekore ettiği peribacaları ile ünlü Kapadokya, şüphesiz her yaş grubundan, şehirden veya ülkeden gezginin ilgi duyduğu Türkiye’nin önemli turistik destinasyonlarından biri. Hava sıcaklığı dikkate alındığında aslında Kapadokya’yı ziyaret etmek için bahar aylarını tercih etmek en doğrusu. Hatta bembeyaz karlar ile kaplı bir Kapadokya manzarasına şahit olmak, unutulmaz deneyimlerden biri olacaktır.

2.Doğanın Tüm Renklerini Taşıyan; Yedigöller ve Abant!

Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğu bölümünde yer alıyor. 125 hektarı bulan bir heyelan set gölü olan Abant Gölü, küçük bir tatlı su gölü olması ve sahip olduğu benzersiz bitki örtüsü ile Tabiat Parkı statüsünü kazanmıştır.

Meşe, köknar, dişbudak, çam, kavak, kayın ve gürgen ağaçlarının, dağ çiçeklerinin, meyveli bitkilerin arasında huzur bulduğunuz, bol bol oksijen soluduğunuz Abant Gölü ve çevresinde; piknik, kamp, bisikletle tur, trekking, sportif olta balıkçılığı, yamaç paraşütü ve daha birçok etkinlik yapabiliyorsunuz. Etkinliği ve doğal güzellikleri bol Abant, çocuklarla kış tatili yapmak için ideal. Doğal yaşam açısından da çeşitlilik barındıran bölgede çocuklar daha önce görmedikleri pek çok hayvanı gezi esnasında görebilirler. Oldukça güvenli ve keyifli bir ortama sahip olan Abant Gölü çevresinde yürüyüş yapmadan dönmeyin, belki de küçük bir su samuru veya sincap ile karşılaşabilirsiniz:)

ALABANDAÖneriyor! “Uçakta Kayak Malzemelerinin Taşınması!”

Yedigöller Milli Parkı ise Batı Karadeniz diyebileceğimiz bölgede muhteşem doğası ile sömestr tatilinde gidebileceğimiz 5 muhteşem yer listesinde yerini alıyor. Böylesine güzel bir yere gitmeye karar verirseniz iki seçeneğiniz var; özel aracınız ya da gezi turları düzenleyen acenteler ile seyahat edebilirsiniz.

1.642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmış muhteşem bir doğal güzellik. Kuzeyden güneye 1.500 metre mesafede sıralanmış irili ufaklı 7 heyelan set gölünden meydana geliyor. Milli park bünyesinde bulunan bu göllerin isimleri ise şöyle: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’ün en derin yeri 15 metre. Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlı. Platonun en geniş gölü ise Nazlıgöl.

3.Farklı Bir Sömestr Tatili; Sonbaharda Kaş!

Antik kent Antiphellos’un üzerine kurulu olan Kaş merkezi, 1800’lü yılların sonuna doğru Meis’te yaşayan bazı Rum ailelerin kurdukları evler ile bir yerleşim merkezi haline gelmiş. 80’li yıllara kadar küçük bir balıkçı kasabası görünümündeymiş. Önce yabancı sonra yerli turistin keşfetmesi ile birlikte alternatif bir tatil kasabası olmuş. Küçük, sıcak ve diğer turistik beldelere göre daha sakin bir yer olması özelliği ile sömestrda kalabalıktan uzak çocuklarla kar tatili dışında alternatif tatil konsepti arayanlar için keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olabilir.

Kaş, günümüzde restoran ve konaklama yerlerinin dışında birçok etkinliği yapabileceğiniz küçük bir şehir havasında. Yürüyerek 1-2 saatte rahatlıkla dolaşabileceğiniz küçüklükte. Tüm mekanların iç içe olması canlı, hareketli ve samimi bir hava katıyor Kaş’a. Burası küçük çocuklarınızın veya gençlerin güzel bir tatil deneyimi yaşayacağı harika bir yer. Tavsiyemiz sahilleri, çarşısı ve kendine has yapısını koruyan tarihi evlerini görmek için dar sokaklarında yürüyüşe çıkmanız.

4.Beyaza Bürünmüş Klasik Bir Sömestr Tatili; Uludağ!

Türkiye’de kış ve doğa sporları denildiğinde akla ilk gelen yer olan Uludağ, özellikle kış aylarında turistleri kendine çekiyor. Kayak ve trekking gibi çeşitli aktiviteler sunan Uludağ’ı tatil planlarına dahil etmek isteyenler için hazırlanmış Uludağ gezi rehberi sayesinde bölgenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

ALABANDAÖneriyor! “Türkiye’nin En Büyük Kayak Merkezleri!”

Kış sporlarına gelenler için Uludağ’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında kayak merkezleri geliyor. Sonrasında birçok farklı trekking turu size Uludağ Milli Parkı’nın keşfedilmemiş doğal güzelliklerini yakından görme şansı sunuyor. Muhteşem bir manzaraya şahit olmak isteyenler için de Kilimli, Buzlu ve Aynalı gölleri kaçırılmayacak bir fırsat olarak kendini gösteriyor. Özellikle doğal güzelliklere ilgi duyanlar için Uludağ’ın çevresinde birden fazla şelale bulunuyor.

5. Popüler Konaklama Konseptleri ile; Sapanca!

Sapanca: Adapazarı’na bağlı, gölü ile ünlü olan ve dereleri, içme suyu havzası ve ormanlarıyla son yıllarda gelişen bir turizm noktası olan Sapanca; konumu ile pek çok büyük şehre de oldukça yakın.  

Sapanca, Adapazarı’na yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Merkeze bu kadar yakın olmasına rağmen şehrin gürültüsünden ve kalabalığından oldukça uzak. Hafta sonu kaçamaklarınız için bile son derece uygun konumda. Oldukça dingin, huzurlu ve doğayla iç içe bir hafta sonu geçirebilmek son yıllarda en çok tercih edilen bölgelerden biri.

Sapanca Gölü ise etrafı ormanla çevrili, yaklaşık olarak 40 kilometrekare genişliğinde doğa harikası bir göl. Kıyısındaki bitki türlerinin çeşitliliği, suyunun berrak mavisi özellikle doğanın canlandığı bahar aylarında tam bir renk cümbüşü yaratıyor. Çınar ağaçları, sebze meyve bahçeleri arasında uzanan gölgeli yolları bölgeye ve göle ayrı bir güzellik katıyor.   

Sapanca’ya geldiğinizde gezebileceğiniz ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kırkpınar ve Kurtköy beldeleri de var. Kurtköy’de dereler, geniş piknik alanları, alabalık çiftlikleri ve restoranlar bulunuyor. Buraya ayrıca Sapanca’nın meyve bahçesi desek çok da yanılmış olmayız. Kırkpınar’da ise daha çok yeşillikler içinde ve rahat yürüyüş alanları var. Bölgedeki restoran ve kafeler de çok tercih ediliyor.

Sömestr tatilinde gezilecek 5 muhteşem yer yazımızda sizler için ülkemizin görülmesi gereken güzelliklerini sıraladık. Yurt İçi Turizm&Tur Departmanımız, kişiye özel seyahat planı ve grup turları hakkında detaylı bilgi almanız için hizmetinizde! Rezervasyon için hemen ulaşın.

Tags: