Omicron varyantı sonrası küresel olarak seyahat koşullarında değişikliklere gidilmiştir. Varyantın hızlı yayılması ülkeleri daha sıkı önlemler almaya yönlendirerek, kurallarda yeniden düzenlenmeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere istinaden aşağıdaki kuralların dikkate alınması gerekmektedir.

Özel riskli ülkelerden gelen (1.South Africa 2.Botswana 3.Zimbabwe 4. Namibia 5. Lesotho 6.Mozambique 7. Malawi) veya Sırbistan’a girmeden önceki son 14 gün içinde özel riskli bir ülkede bulunan YABANCI VATANDAŞLAR ayrıca aşağıdakileri de sunmalıdır:

  • Sırbistan’a gelmeden önce www.e-zdravlje.gov.rs/landing, “Yabancılar Gözetim Kaydı” bölümüne yaptıkları kaydın başarılı olduğuna dair alınan e-posta.
  • Evde karantina önlemlerinin kabul edildiğine dair doldurulmuş ve şahsen imzalanmış rıza beyanı.

Tüm yolcular, ülkeye girişten itibaren ilk 24 saat içinde ve önlemlerin başlamasından itibaren 7. gün içinde zorunlu test ile 14 günlük ev karantinasına tabi tutulacaktır. Test, masrafları test edilen kişiye ait olmak üzere Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılacaktır (negatif sonuç karantinadan çıkma hakkı vermez). Bu 14 gün içinde herhangi bir semptom görülmezse, ek teste gerek kalmadan karantina önlemleri sona ermiş olacaktır.

Not(!) Özel riskli ülkeler dışından gelen yolcular için ise 48 saat önce PCR Testi veya 2 doz aşı olup üzerinden 14 gün geçmesi gereklidir.