15 Mart 2022 tarihinden itibaren Vietnam, giriş politikasını pandemi öncesi eski haline getirecek ve COVID-19 yayılmasını önlemek için aşağıdakiler dâhil olmak üzere kısıtlayıcı önlemler alacaktır. Revize-Vietnam COVID-19 seyahat uygulamaları hakkında detaylı bilgi için yazının tamamını okuyunuz.

1) 2014 yılında yayınlanan, (2019 yılında yasaların uygulama yönergelerinde değiştirilen ve eklenen haliyle) Yabancıların Giriş, Çıkış, Transit ve İkametgahı Hakkında Kanuna göre sertifikalar, her türlü vize ve vize muafiyeti verilmesine ilişkin süreç ve prosedürlerin eski haline getirilmesi;

2) Vietnam’ın taraf olduğu uluslararası anlaşmalar kapsamında yabancılar için vize muafiyetinin geri getirilmesi, akit taraf veya karşılıklı olarak vize muafiyetinin sağlanması; (liste Konsolosluk Bilgi Portalında yayınlanır).

3) 13 ülkenin vatandaşları için tek taraflı vize muafiyetinin geri getirilmesi; (Federal Almanya Cumhuriyeti, Fransa Cumhuriyeti, İtalya Cumhuriyeti, İspanya Krallığı, Büyük İngiltere Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda, Rusya Federasyonu, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Danimarka Krallığı, İsveç Krallığı, Norveç Krallığı, Finlandiya Cumhuriyeti ve Belarus Cumhuriyeti) Vize azami ikamet süresi 15 gündür, 14 Mart 2025 tarihi sonuna kadar uygulanır.

Yolcuların, ülkeye giriş sırasında en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir.

Dönüş bileti olmayan yolcuların Vietnam’a girişi reddedilebilir.

COVID-19 Test Koşulları:

1) 2 yaşın altındaki çocuklar haricindeki tüm yolculardan, Vietnam’a gelmeden önceki;

  • Son 72 saat içinde SARS-CoV-2 (RT-PCR/RT-LAMP tekniği ile) için negatif bir sonucunun,

veya

  • Son 24 saat içinde SARS-CoV-2 (Hızlı antijen testi yöntemi ile) için negatif bir sonucunun, (WHO / hükümet onaylı laboratuvar / klinikten onaylı test) iletilmesi gerekmektedir.

2) Varıştan önce QR kodunu almak için https://tokhaiyte.vn/ adresinde tıbbi beyanda bulunun (Yolcular bunu Vietnam’a varışta da yapabilir)

3) Aşı veya Covid19 geçirip atlatmış olma sertifikası: Gerekli değildir

Pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamında ülkelerin belirlemiş oldukları seyahat kuralları anlık olarak değişebilir. Seyahate çıkmadan önce son kontrolleri yapmak ve resmi makamlar aracılığı ile güncel bilgileri teyit etmek her zaman yolcunun sorumluluğundadır. Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşamamak için yolcularımızdan seyahatten önce son kontrollerini yapmalarını önemle rica eder, sağlıklı ve güvenli yolculuklar dileriz.