Omicron varyantı sonrası ülkeler yeni kurallar belirlemiş ve uygulamaları devreye sokmuştur. Revize-İsveç Seyahat Kural ve Kısıtlamaları gereği; 21 Ocak 2022 tarihinden itibaren, İsveç’e seyahatlerde negatif COVID-19 testi ibraz edilmesi zorunluluğu kaldırılmış olup, Türkiye’den İsveç’e turistik amaçlı ziyaretlerde dahil olmak üzere, seyahat edecek Türk vatandaşlarının;

  • Geçerli bir vizeye sahip olmaları ya da vizeden muaf bir pasaport türüne sahip olmaları,

ve Aynı Zamanda;

  • AB/DSÖ onaylı (Ülkemizde halihazırda tatbik edilen Pfizer- BioNTech ve Sinovac-CoronaVac aşıları bu kategoriye girmektedir) iki doz aşının, son dozunun 14 gün önce yapıldığını belgeleyen ilgili Türk makamları tarafından tanzim edilmiş ve AB Dijital COVID-19 Sertifikası’na denkliği bulunan aşı sertifikasına sahip olmaları halinde, halihazırda uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf olarak seyahat edebileceklerdir.

Aşı sertifikasına sahip olmayan kişiler için uygulanan mevcut seyahat kısıtlamaları devam etmekte olup, kısıtlamalar ve muafiyetlere ilişkin bilgiye buradaki linkten ulaşılabilirsiniz.

Bununla birlikte, vize uygulamaları ve seyahat kısıtlamalarından bağımsız olarak, İsveç’e girişlerde her türlü takdir ve yetki İsveç Sınır Polisi’ne aittir.

Farklı ülke vatandaşları ve çıkış noktaları için NOTAM‘da belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.