1.COVID-19 TEST SONUCU: 12 yaş üzeri tüm yolcular (İranlı ve yabancı uyruklu fark etmeksizin) negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ibraz etmek zorundadır.

A) 12 yaş üzeri yolculardan, pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

B) Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

C) Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları ibraz edemeyen yolcuların İran’a girişine izin verilmeyecektir.

2.YASAKLI ÜLKELER: İkinci bir duyuruya kadar, bu ülkelerden gelen veya bu ülkelerde 4 saatten fazla transit yapan yolcuların İran’a girişlerine izin verilmeyecektir. Bu yolcular ilk kalkış noktasından kesinlikle sefere kabul edilmemelidir.

YASAKLI LİSTE: Birleşik Krallık, Botsvana, Esvatini, Güney Afrika, Lesotho, Malavi, Mozambik, Namibya ve Zimbabve

İSTİSNA: İran vatandaşları, masrafları kendi karşılayacak şekilde, varışta PCR testi yapıldıktan sonra en az 14 gün karantinada kalmak suretiyle, karantina süresi boyunca da 3 kez PCR testi yapılması kaydıyla İran seferlerine kabul edilebilir.

3.DİĞER ÜLKELER: Yukarıda belirtilen ülkeler haricindeki diğer ülkelerden gelen tam aşı olmuş yolcular İran seferlerine kabul edilebilir. Bu yolcular (12 yaş üzeri) uçuştan önce son 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ve seyahatten en az 14 gün önce tam aşı olmuş olduklarına dair Kovid-19 aşı sertifikasını ibraz etmek zorundadır.

NOT(!) Bu yolculara varışta masrafını kendileri karşılayacak şekilde yeni bir PCR testi yapılacak olup pozitif çıkması durumunda karantinada kalmaları gerekmektedir.

4.VARIŞTA YENİ BİR TEST VE KARANTİNA: Tüm yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Kovid-19 şüpheli vaka tespitinde, yeni bir PCR testi yapılır, test sonucu netleşene kadar yolcunun sağlık bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde karantinaya alınması gerekmektedir. Yolcu İranlı ise taahhüt imzalayarak kendini evde izole edebilir. Tüm taşıyıcılar, yolcularını bu hususta bilgilendirmekten sorumludur.

YAZILI FORMLAR: Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce buradaki adresten temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi, evde izolasyona veya otelde karantinaya tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bahse konu formlar kabin içinde dağıtılacak olup uçuş esnasında da yolcular tarafından doldurulabilmektedir.

E-VİZE: E-vize uygulaması devam etmekte olup buradaki adresten başvuru yapılması gerekmektedir.