Uçaklar, hızlı ve konforlu seyahatin yanı sıra dünyanın en güvenli ulaşım aracı olmasıyla yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde sıklıkla tercih edilir. Peki bu seyahatleri gerçekleştirmek için kullandığımız havalimanlarını ne kadar iyi tanıyoruz? Genellikle yolculuk esnasındaki konfor ve imkanlar düşünülse de havalimanları da birbirinden farklı özellikleri ile dikkatleri üzerine çeker. Dünyanın en ilginç 7 havalimanı! yazımızda birbirinden ilginç havalimanlarını sizler için derledik. Bazıları sizi çok şaşırtacak!

1.MADEIRA AIRPORT – PORTEKİZ

Avrupa’nın en zorlu havalimanlarından kabul edilen Portekiz’in Madeira şehrinde bulunan ve şehirle aynı ismi taşıyan bu havalimanı, pilotlar için oldukça zorlayıcıdır. Pistinin kısa olması, fazla rüzgar alan bir noktada bulunması bu havalimanını diğerlerinden ayıran özelliklerindendir. Pilotların okyanus ile dağ zinciri arasındaki ince çizgiyi yakalayarak ilerlemesi gerektiği için ve bu havalimanında pilotlar bu konuda önemli sorunlar yaşar. Son anda uçaklarıyla sağ tarafa doğru keskin bir dönüş yapmaları gerekir.

Pistin kısa olması ve bu gibi diğer sorunlar nedeniyle hatta 1977 senesinde çok üzücü bir uçak kazası ile karşı karşıya kalınmıştır. 131 kişinin hayatını kaybettiği bu feci kaza sonrasında ek kolon eklenerek pistin uzatılmasına karar verilmiştir.

2.GISBORNE AIRORT –  YENİ ZELANDA

Bu havalimanı bilinenin biraz dışında! Pistleri genellikle dümdüz geniş ve yalnızca uçaklara ait olarak biliriz. Ancak Gisborne için bu pek mümkün değil. Çünkü pistin tam ortasında tren yolu bulunuyor ve aktif olarak trenler buradan geçiş sağlıyor.

ALABANDA Öneriyor! “Turizm Uçuş Sözlüğü”

3.KANSAI INTERNATIONAL AIRPORT – JAPONYA

Japonlar inşa ettikleri her şeyin kurallara uygun olmasına fazlaca dikkat eder. Ülkede yeterli pist genişliğine sahip havalimanı inşa etmek için alan bulunamayınca çözümü denizin üzerinde bulmuşlar. 4 km uzunluğa ve 2,5 km genişliğe sahip yapar bir ada üzerine havalimanı inşa ettiler. 1987 yılında Osaka Körfezi’nde başlanan inşaat 3 yılda tamamlandı ve 1994 yılında kullanıma açıldı.

Yapım maliyeti ise bir hayli yüksek. 20 milyar dolara mal olan bu havalimanının yanı sıra anakaraya bağlanması için 1 milyar dolara ekstra bir köprü inşa edildi. Tüm bu özellikleri ile Kansai International Havalimanı, Amerikalı mühendisler tarafından milenyum anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

4.VANCOUVER INTERNATIONAL AIRPORT – KANADA

Çoğu havalimanı pisti ve konumu itibari ile diğerlerinden farklılaşırken burası için durum biraz daha değişik. İki büyük akvaryumu ile Kanada’da bulunan bu havalimanı sadece yolcuların değil herkesin dikkatini çekiyor.

ALABANDA Öneriyor! “Uçaklarda Genel Bagaj Kural ve Hakları!”

5.BARRA AIRPORT – İSKOCYA

Bu pist alışılagelmişin çok dışında! Uçaklar iniş yapmak için belli bir zemindeki pist yerine kumu kullanıyor. Evet doğru duydunuz, kuma inişin yapıldığı bu havalimanında 1 yıl içerisinde yaklaşık 2500 uçak yolcularını alıp bırakıyor. Dünyanın tek ticari kumsal havaalanı olma özelliğini taşıyan Barra Havalimanı’nda uçaklar denizin gel-git akıntılarına göre inişlerini ayarlıyor.

6.SAVANNAH-HILTON HEAD INTERNATIONAL AIRPORT – ABD

Klasik bir havaalanı görüntüsünde olmasına karşın bu havaalanını ilginç yapan özelliği kurulduğu yer. Öncesinde mezarlık olarak kullanılan, günümüzde ise havalimanı olarak hizmet veren bölge, 2. Dünya Savaşı esnasında havalimanına dönüştürülmüştür. Bu süreçte tüm mezarlar başka alanlara taşınmış ancak bir çiftin mezarı yerinde kalmıştır.

Arazinin sahibi olan 1880’lerde hayatlarını kaybeden Catherine ve Richard Dotson çiftinin mezarı halen iniş pistine yerleştirilmiş durumdadır.

ALABANDAÖneriyor! “Kodlama ve Tarihi ile Havacılık Alfabesi!”

7.QAMDO BAMDA AIRPORT – ÇİN

Tibet’te yer alan bu havalimanı dünyanın en yüksek noktalarında bulunan havalimanlarından biridir. Bu durum pilotları piste iniş ve kalkış işlemleri konusunda bir hayli zorlamaktadır. 14.219 feette olmak, deniz seviyesindeki havaya göre oldukça incedir. Bu durumda piste inişleri daha da zorlu hale getiriyor. Bu yüzden Tibet’teki bu havalimanın uzunluğu tam tamına 3,4 mil yani 5,4 km.

En iyi fiyat seçenekleri ile Alabanda bir tık uzağınızda! Dünyanın her yerine güvenle uçmak için hemen ulaşın.