Şehrin kalabalığı ve stresinden bunaldıkça, turistik köylerde tatil yapma fikri giderek daha cazip hale geliyor. Gürültü, kaos ve trafikten uzak bir ortamda, birkaç hafta doğayla iç içe vakit geçirme fikri kulağa hoş geliyor olmalı. Pekii, gidebileceği böyle bir köyü olmayan insanlar bu hazza nasıl ulaşabilir? Elbette yeni nesil köy tatili alternatifi ile! Özellikle doğayla baş başa olmak, konfordan ödün vermeden sakin bir tatil yapmak isteyenler için bu alternatif mutlaka değerlendirilmeye değer. Tatil planınızı yaparken, “Dünyada Yaşanılası En Güzel 10 Turistik Köy!” yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Bu köylerde tatil yapmak isteyeceğinize eminiz 🙂

1.Cinque Terre, İtalya

Cinque Terre, İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque Terre “Beş Toprak” demektir ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore köylerinden oluşur. Köyler, sahilleri ve bu köyleri çevreleyen tepelikler Cinque Terre Ulusal Parkı’nın içinde yer alır ve bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.

2. Oia, Yunanistan

Oia, Yunanistan’ın Kiklad Adaları’ndaki Thira ( Santorini ) ve Therasia adalarında, Güney Ege’de küçük bir köy ve eski bir topluluktur . 2011 yerel yönetim reformundan bu yana, bir belediye birimi olan Santorini belediyesinin bir parçası olmuştur. Oia adası tüm Therasia adasını ve Santorini ile paylaştığı Santorini’nin en kuzeybatı bölümünü kapsar.

3. Cochem, Almanya

Kültürü ve zengin tarihi ile Almanya’nın en büyüleyici kasabalarından birisi olan Cochem, Eiffel ve Hunsruck arasındaki doğal Mosel Nehri Vadisi’nde kurulan bir yerleşim alanı. Cochem, Mosel Nehri’nin kenarına kurulmuş, dört yanı bağlarla çevrili, şehrin ortasında bulunan harika bir şekilde korunmuş şatosuyla benzersiz bir turist zengini köy! Almanya’nın Rhine bölgesinde bulunan Cochem’e çoğu kişi Riesling şarabı ve likör tadımı yapmak için geliyor.

4.Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, Hollanda’da Overijssel eyaletinde bir köydür. Steenwijkerland belediyesinde yer almaktadır ve güneybatısındaki Steenwijk’e yaklaşık 5 km mesafededir. Giethoorn özellikle 1958 sonrasında ünlü olmuış turistik bölgelerden biridir. Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra, ünlü komedi Fanfare’yi Giethoorn’da çekmiştir. Köyde eskiden hiç yol yoktu ve tüm ulaşım su kanallarından yapılırdı. Sonradan bir bisiklet yolu eklenerek ulaşım için bisiklet de kullanılmaya başlandı.

ALABANDAÖneriyor! “Giethoorn, Hollanda’da Bir Masal Köy!”

6.Sidi Bou Said, Tunus

Arnavut kaldırımlı sokakları ve mavi-beyaz evleriyle tanınan Sidi Bou Said, Akdeniz’e yukarıdan bakan bir yükseltiye kurulmuş, freskli kafelere, Tunus restoranlarına ve küçük sanat galerilere ev sahipliği yapan büyüleyici bir kasabadır. 20. yüzyıl başlarında inşa edilen Ennejma Ezzahra Sarayı kemerler, süslü dış kaplamalar ve desenli karolara sahiptir.

6.Burano, İtalya

Burano, lagünün kuzey ucundaki Torcello yakınlarında, İtalya’nın kuzeyindeki Venedik Lagünü’nde, dantel işi ve parlak renkli evleri ile bilinen bir adadır. Birincil ekonomisi turizmdir. İtalya’ya seyahat etmek isteyenler listenize Burano Adası’nı mutlaka eklemeli! Benzersiz ve unutulmaz bir turistik köy tatili için Burano bizce ilk sıralarda…

7.Colmar, Fransa

Colmar, kuzey-doğu Fransa’da Grand Est bölgesinin üçüncü büyük komünüdür. Haut-Rhin bölgesinin ve Colmar bölgesi vilayetinin merkezidir. Kasaba Alsas Şarap Yolu boyunca yer alır ve “Alsas şarap başkenti” olarak anılır. Yılbaşı yaklaşırken adeta bir masal kente bürünen Colmar, noel pazarları ile ünlü turistik köylerden biridir. Bu deneyimi daha önce hiç yaşamadıysanız, noel pazarları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yeni yıl planlarınıza yön verecek yazımız için “Avrupa’nın Ünlü Alsace Noel Pazarları!”

8.Kaleköy, Türkiye

Turistik bir köy tatilinden daha fazlasını arıyorsanız, ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Kaleköy tam size göre! Buraya bir kez gelenler eminiz ki tekrar tekrar ziyaret etmek isteyecek! Geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla dayanan Kaleköy, Likya Birliği’ne bağlı antik Simena kentinin üzerine kurulmuş küçük bir köy. Demre’ye bağlı, bir yarımada üzerinde bulunan Kaleköy’e ulaşım deniz yoluyla sağlandığı için bir ada izlenimi yaratıyor. Kaleköy Türkiye’de kara ulaşımı olmayan nadir yerlerden biri aslında. Kaş merkezden ya da Üçağız’dan kalkan tur teknelerinin uğradığı, ama an fazla 1 saat kaldığı köy kesinlikle daha çok ilgiyi hak ediyor. Karadan ulaşım yok dediysek, sakın üzülmeyin. Tekne turu ile Kaleköy’e ulaşmak çok daha keyifli ve büyüleyici olsa da karadan da harika bir patika yolu takip ederek bu köye ulaşabilirsiniz. Karadan yürüyerek seyahat edenleri ilk olarak kale karşılıyor.

1. derece sit alanı ilan edilmiş köyde, yapılaşma kontrol altında. Bazı evlerde antik yapı malzemelerinin kullanıldığı belli oluyor. Köy içindeki taş merdivenlerin yüzyıllar öncesinden kaldığını anlayabiliyorsunuz. Köyün yerlisi artık sadece turizm ile geçindiği için konaklamalı tatil yapmak isteyenler için de şirin butik pansiyonlar ve birbirine benziyor olsa da harika bir deniz manzarasına sahip çok sayıda restoran bulunuyor. Tavsiyemiz sanırım kendisini biraz belli ediyor:) Kaleköy’ü mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

9.Hallstat, Avusturya

Hallstatt, Avusturya’da bir bölge olan Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür. Hallstätter gölü kıyısındadır. 2001 yılındaki nüfus sayımı 946’dır. Alexander Scheutz 2009 yılından beri Hallstatt belediye başkanlığı yapmaktadır. Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir ve buna Hallstatt kültürü adı verilmektedir. Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. Hallstatt UNESCO Dünya Miras Alanı içindedir.

10.Bibury, İngiltere

Bibury İngiltere’de, Gloucestershire’de bir köy. Thames Nehri’nin kolu olan Coln Nehri’nin iki kıyısındadır. Köy, Cirencester’in 6.5 mil (10.5 km) kuzeydoğusundadur. Geleneksel kırsal köyde bulunan çay evleri ile Cotswold İlçesi’ndeki birçok korunan binaları ziyaret eden turist için ana turizm yeridir.

Bonus(!) Göreme, Türkiye

ALABANDAÖneriyor! “Hafta Sonu Tatili için 5 Popüler Yer!”

Göreme, Nevşehir ili Merkez ilçesine bağlı bir beldedir. Geçim kaynağı turizmdir. Göreme kasabasının eski isimleri ‘Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar’dır. Göreme ile ilgili 6. yüzyıla ait bir belgede ilk olarak ‘Korama’ adına rastlanıldığından dolayı en eski adının bu olduğu düşünülmektedir. Göreme’nin en ünlü ören yeri Göreme Açıkhava Müzesi olarak bilinen, kayalara oyulu birçok kilisenin yer aldığı Göreme Tarihî Millî Parkı bölgesidir. Bölgenin, gezilecek pek çok tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındırdığını, yılda milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptığını hepimiz biliyoruz. Peki tüm dünyanın yoğun ilgi gösterdiği Kapadokya’ya daha önce gittiniz mi? İlk kez seyahat etmek isteyenler ya da her gittiğinde büyüsüne kapılıp yeniden görmek isteyenler için Yurt İçi Turizm&Tur departmanımız ile hizmetinizdeyiz.

Gelişen teknoloji, hızla artan şehirleşme ve gündelik koşuşturmalar nedeniyle insanlar daha sakin, daha doğal yerlere seyahat etmenin özlemini duyuyor. Farklı yerlere seyahat etmek ve farklı deneyimler yaşamak için planlar yapıyorsak, neden turistik köyler listemizde olmasın ki! Dediğinizi duyar gibiyiz. Farklı coğrafyalardan şaşırtıcı güzellikteki köyleri merak edenler ve seyahat planı yaparken doğa ile baş başa olmak isteyenler için seyahat danışmanlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Alabanda sağlıklı ve keyifli seyahatler diler!