04 Aralık 2021 tarihinden itibaren (Belçika vatandaşı ve Belçika’da geçerli oturum izni bulunan vatandaşlar hariç) kırmızı ülke https://www.info-coronavirus.be sitesinde sınıflandırılan ülkelerden gelen TÜM üçüncü ülke vatandaşları (Aşı sertifikası olsa dahi) uçuştan 72 saat öncesi Negatif PCR Test yaptırmaları gerekmektedir. Belçika COVID-19 seyahat kısıtlamaları hakkında detaylı bilgiye ilgili ülkenin resmi web sitesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Kuralların anlık olarak değişebileceğini hatırlatarak, seyahatinizden önce güncel kuralları teyit etmenizi tavsiye ederiz.

12 yaşından itibaren, Belçika topraklarına (Avrupa Birliği veya Schengen Bölgesi’nde bulunan veya Konsey Tavsiyesinin 1.Ekinde (AB) 30 Haziran 2020 tarihli 2020/912’de listelenen üçüncü bir ülkeden) gelen herhangi bir kişi Federal Halk Sağlığı, Gıda Zinciri Güvenliği ve Çevre Kamu Hizmeti’nden https://www.info-coronavirus.be web sitesinde kırmızı bölge veya çok yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılmıştır. Asıl ikametgâhı Belçika’da olmayan kişilerin aşı, test veya iyileşme sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

12 yaşından itibaren, asıl ikametgâhı Belçika’da olmayan ve 30 Haziran 2020 tarihli 2020/912 Konsey Tavsiyesinin 1. Ekinde yer almamış ve “bilgi” https://www.info-coronavirus.be sitesinde kırmızı bölge veya çok yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılan üçüncü bir ülkenin topraklarından Belçika topraklarına gelen herhangi bir kişi, Federal Halk Sağlığı, Gıda Zinciri Güvenliği ve Çevre Kamu Hizmeti’nden bir test sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Yolcu taşıyıcı kullanımını içermeyen ve Belçika’da kalış süresi 48 saati geçmeyen veya Belçika dışında bir önceki kalış süresi 48 saatten fazla olmayan yolcular için aşı, test veya iyileşme belgesine sahip olma zorunluluğunun istisnası, Belçika’ya varışlarından önceki 14 gün içinde bir noktada çok yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılan üçüncü bir ülkenin topraklarında bulunmuş kişiler için geçerli değildir.

“Güvenli Ülkeler” Listesi:

Güvenli Ülkeler (yerleşikler) : Arjantin Avustralya, Bahreyn, Kanada, Şili, Kolombiya, Hong Kong, Endonezya, Kuveyt, Makao, Yeni Zelanda, Peru, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Güney Kore, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay

Açıklama:

Bu ülkelerin vatandaşları, zorunlu olmayan seyahatler için Belçika’ya seyahat edebilirler.

Bu liste, ”AB’nin beyaz listesi” olarak adlandırılan Avrupa Konseyi tarafından derlenmiş ve Belçika düzeyinde belirlenmiştir.

Belçika Sınır Polisi/Otoritesi ile yapılmış olan görüşmeler sonrasında pasaport ve Belçika oturum kartı soy isim uyuşmazlığı ile ilgili yapılan duyuru aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

  • Seyahat edilen pasaportta yazılan soy isim ile oturum izni olan kimlikte soy isimler eşleşmesi gerekir, bu durumlarda evlilik cüzdanının bir değeri yoktur.
  • Ya da yolcu, Belçika ikamet belgesi/kartı kimliğine uygun eski pasaportla seyahat etmelidir (soy isimler aynı olan).
  • Veya yeni pasaport ile seyahat ediyorsa, Belçika Büyükelçiliği’nden yeni bir vize talep etmesi gerekmektedir.
  • Soy isim uyuşmadığı durumda yolcunun sınıra gelmesi halinde oturma iznine el konulacak ve havayoluna da ceza uygulanacaktır.