Dünyada üzerinde toplamda 208 ülke olduğunu düşünürsek her biri kendine has kültürü ve ilginç özellikleri ile dikkatleri çekebilir. Vatikan ve Filistin’in de yer aldığı bu ülkelerden; Avrupa Kıtası içerisinde toplamda 64 ülke, Asya Kıtası içerisinde 53 ülke yer almaktadır. İçerisinde ülke yer almayan tek kıta bölgesi ise Antarktika Kıtası’dır. Tüm dünya ülkelerinin özelliklerine tek tek yer veremesek de içlerinden bazılarına blog köşemizde değinmek istedik. İşte 10 ülke hakkında ilginizi çekecek 10 ilginç bilgi!

1) 2500 köprülü şehir, Hamburg/Almanya!

Dünyadaki en çok köprüye sahip ülke ve şehir sıralamasında Almanya’nın Hamburg şehri birinci sırayı alıyor. Hamburg köprüleri ülke için gerçek bir dönüm noktasıdır diyebiliriz. Mimari ve mühendisliğin gerçek şaheserleri olarak adlandırılabilecek çok eski ve modern köprülere sahiptir. Devamında en çok köprüye sahip ülkeler sıralaması şöyle ilerler; Avrupa’da Venedik (400), Amsterdam (1200) ve St.Petersburg (400)…

2) Neredeyse hiç ağaç bulunmayan ülke, Haiti!

Yok denecek kadar az sayıda ağaçlarıyla uydu görüntülerinden Dominik ile olan sınırı çok rahat ayırt edilebilen bir şehirden bahsediyoruz. Öyle ki bir uydu görüntüsü ile iki ülke arasındaki sınır hattını görmek mümkün hale geliyor. Maalesef ormanları hunharca yok edilmiş Haiti, çorak bir arazi görünümüne terk edilmiştir.

3) Yakında tamamen sular altında kalacak bir ülke, Maldivler!

Dünya üzerinde en alçakta yerleşim kurmuş halk Maldiv halkıdır. Doğa harika güzelliğe sahip, Hint Okyanusu’nda 1200 adadan oluşan Maldivler, küresel iklim değişikliği nedeniyle neredeyse 15 yıl içerisinde tamamen sular altında kalmış olacak. Daha önce seyahat etme fırsatınız olmadıysa ya da bir kere daha bu eşsiz deneyimi yaşamak istiyorsanız, Maldivler’e seyahat etmek için balayına çıkmayı beklemeyin:) Yalnız ya da eğlenceli bir arkadaş grubuyla da burada unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz 🙂

4) İnsan yoğunluğunun en düşük olduğu ülke, Moğolistan!

İnsan yoğunluğunun en yüksek olduğu Hong Kong’un Mong Kok Bölgesi’nde 1.5 kilometre kareye düşen kişi sayısı 340.000 iken Moğalistan’da bu sayı sadece 4! Evet yanlış duymadınız, insan yoğunluğu o kadar azdır ki neredeyse herkes birbirinden uzak yaşar diyebiliriz:)

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri!”

5) %99’u çölle kaplı ülke, Libya!

Dünyanın en kurak yerlerinden biri olan Libya için çöl ülkesi de diyebiliriz. Öyle ki ülkenin bazı bölgelerine çok uzun yıllardır tek bir damla yağmur bile düşmemiştir. Afrika’nın en kurak bölgesi olan Libya’nın El Kufrah bölgesine yılda düşen yağmur miktarı 0.8 mm’dir.

6) En Çok Dilin Konuşulduğu Ülke, Papua Yeni Gine!

Ülkenin resmi dili İngilizce olsa da, nüfusun yalnızca %1-2’si İngilizce konuşmaktadır. Dünyada en çok dilin konuşulduğu ülke unvanıyla Papua Yeni Gine’de 820’nin üzerinde dil konuşulmaktadır.

7) Üzerinde nehir bulunmayan ülke, Suudi Arabistan!

Bir ülkede tek bir nehrin bile olmaması kulağa imkansız gibi geliyor olsa da doğru! Geniş topraklara sahip Suudi Arabistan’da herhangi bir akarsu bulunmaması nedeniyle içme suyu deniz suyunun arıtılmasından ve yer altı kaynaklarından sağlanmaktadır.

ALABANDAÖneriyor! “Türkiye’nin En Büyük Kayak Merkezleri!”

8) New York’un ünlü Central Park’ından daha küçük bir ülke, Monaco!

Aslında Vatikan Monaco’dan daha küçük bir ülke olsa da, Monaco gibi üzerinde kalıcı oturma iznine sahip kimse olmadığı için Monaco kalıcı oturma iznine sahip kişilerin yaşadığı en küçük ülkedir. Resmi dili Fransızca’dır ve İtalya sınırına yalnızca 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uzunluğu 3.350 m olan Monaco’nun, en geniş yerde genişliği 1.000 m’yi bulurken en dar yerde 245 m’yi bulmaktadır.

9) Üzerinde en çok göl bulunan ülke, Kanada!

3 milyonun üzerindeki göl sayısı ile Kanada, dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60’ından fazlasına sahip ülke unvanına sahiptir. Ülkede yer alan göller yüzölçümünün neredeyse %10’unu kaplarken, Kanada’daki göllerin büyüklüğü Türkiye topraklarından 100 bin kilometre kare daha büyüktür. Bir başka deyişle Türkiye 780 bin kilometre kare toprağa sahipken; Kanada’nın 890 bin kilometre karelik gölleri vardır. Dünyanın göl zengini ülkesi Kanada’nın yüzölçümü 100 kilometre kareden daha büyük 561 adet gölü bulunmaktadır.

10) Dünyanın akciğeri olan ülke, Rusya!

Dünyadaki ormanların yaklaşık %25’i Sibirya’da bulunur ki bu alan ABD’den daha büyük anlamına gelmektedir. Bu ormanlar Rusya’yı dünyanın en büyük oksijen üretim merkezi haline getirmektedir.

Bazı ülkeler var ki sizi çok daha fazla şaşırtacak… “10 ülke hakkında ilginizi çekecek 10 ilginç bilgi” yazımız ile ülkelerin ilginç yönlerine ait bilgilere ilerleyen haftalarda burada devam edeceğiz.

Alabanda Turizm ayrıcalıkları ile tüm dünya ülkelerine seyahat etmek çok kolay! Profesyonel vize danışmanlık hizmeti, konaklama, uçak bileti, transfer, araç kiralama, rehberlik ve çok daha fazlası için bize 7/24/”365 gün” kesintisiz ulaşabilirsiniz.