5-soruda-seyahat-saglik-sigortasi2

Yurt dışına seyahat ederken tamamlanması gereken bazı prosedürler vardır. Özellikle karşımıza ilk olarak yaşadığımız ülke ile seyahat edeceğimiz ülke arasında belirlenmiş vize prosedürleri çıkar. Vize başvuru işlemlerine bağlı olarak “Yurt dışı seyahat sağlık sigortası” terimi ile tanışırız. Bazılarımız bu belgenin yalnızca vize başvuru işlemleri için gerekli olduğunu düşünse de yurt dışına seyahat eden herkesin -vize gerekliliği olsun olmasın- temin etmesi gereken önemli bir belge olduğunu söylemek yanlış sayılmaz. Bazen planlarımız dışında gelişen ani sağlık durumları seyahatimiz esnasında tıbbi yardım almamızı gerektirebilir. Bu gibi kötü senaryolar için hazırlıklı olmak demek, kolayca temin edilecek bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmak demektir. Zamandan kazanmanın yanı sıra maddi olarak da büyük bir harcamanın önüne geçip, daha az maliyetle tıbbi tedavi görmenin kapılarını açacak bu belgeyi seyahate çıkmadan önce tüm yolcuların temin etmesi önemle tavsiye edilir. Peki bu belgeye nasıl sahip olabiliriz? 5 soruda yurt dışı seyahat sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler yazımız ile kolayca bu belgeyi temin edebilir, aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. İlk olarak nedenini açıklamak sanıyoruz ki aklınızdaki çoğu soruyu ortadan kaldıracaktır…

1.Neden Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalıyız?

Yurt dışına seyahat edebilmek için pasaport türünüze bağlı olarak bazı ülkelere vize başvurusunda bulunmanız gerekebilir. Bir vize başvurusu dosyasının özellikle de Avrupa/Schengen ülkelerinin olmazsa olmazı yurt dışı seyahat sağlık sigortasıdır. Kalınacak gün sayısı fark etmeksizin 1 günlük bir seyahat dahi olsa bahsi geçen sigorta poliçesinin dosyanızda olması gerekir. Peki bu sigortayı neden yaptırıyoruz? Elbette yurt dışına seyahat ederken herhangi bir tedavi gerektirecek durumla karşılaşacağımız aklımıza gelmez. Ancak ani ortaya çıkan sağlık problemleri tıbbi destek almamızı gerektirebilir. Yurt dışında sağlık desteği almak ülkemizden daha farklı olduğu için elimizde bir sağlık sigortası poliçemizin olması işlerimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

ALABANDAÖneriyor! “Vize Nedir, Nasıl Alınır?”

Örneğin hastalık ya da kaza sonucunda acil müdahale edilmesi gereken durumlarda sağlık masraflarınız, teminatlarınız doğrultusunda sigortanız tarafından karşılanır. Yararlanabileceğiniz teminat sayesinde maddi ve manevi olarak kendinizi güvende hisseder, oluşabilecek harcamalarınızı minimum seviyede tutabilirsiniz. Hastane ve tıp merkezi gibi sağlık kuruluşlarında geçerli bir sigortanızın olması aynı zamanda işlerinizi oldukça hızlandıracaktır. Bu sebeple sigortanızı vize başvurusu gibi zorunlu haller için bile yaptırmış olsanız, teminatları ve karşıladığı tedavileri sigorta acentenizden detayları ile öğrenmenizi tavsiye ederiz.

2.Seyahat Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası poliçelerinin ülkelere ve kapsamına göre teminatları da değişmektedir. Ana teminatlar arasında; ayakta tedavi harcamaları, yatarak tedavi harcamaları, vefat halinde cenazenin ülkeye nakli ve ferdi kaza teminatı bulunur. “Seyahat Yardım Hizmetleri” adı verilen ve poliçenize dâhil edebileceğiniz ek teminatlar sayesinde ise kayıp bagajın bulunması ve size teslim edilmesinden evde meydana gelen bir kaza nedeniyle oluşacak seyahat masraflarının karşılanmasına kadar pek çok güvenceye sahip olabilirsiniz. Fakat bu noktada, ek teminatların sigorta şirketlerine ya da tercih ettiğiniz sigorta ürününe göre değişebileceğini belirtmemizde fayda var.
Seyahate çıkmadan önce bir yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçesi temin etmek isterseniz kurumumuz ile irtibata geçebilirsiniz. Size özel kampanyalı fırsatlarımız için tıklayınız.

3.Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Seyahat sağlık sigortası yaptırmak bazı ülkelerin vize başvuru işlemleri esnasında zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle vize prosedürlerine hakim olmak, sigorta poliçenizi temin edip etmemeniz konusunda yol gösterici olacaktır. Ancak bazı ülkeler vize başvuru işlemleri esnasında sigorta poliçesini dosyada zorunlu tutmamış olsa da, seyahat esnasında pasaport kontrol memurları yolcudan konaklama belgesi, dönüş bileti ve seyahat sağlık sigortası gibi evraklarını göstermesini isteyebilir. Bu sebeple profesyonel seyahat acentelerinden vize danışmanlık hizmetleri ve uçak bileti hizmeti gibi konularda destek almak, seyahatiniz esnasında karşılaşacağınız çoğu engeli ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. 5 soruda seyahat sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda aradığınız cevapları bulamadıysanız çağrı merkezimiz üzerinden bize kolayca ulaşabilirsiniz.

Alabanda Çağrı Merkezi Hattı —>

4.Kaç Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalıyım?

Seyahat sağlık sigortaları yolcunun talebine ve konaklayacağı gün sayısına göre belirlenir. Minimum 7 günlük olarak başlayan seyahat sağlık sigortası istenirse maksimum 365 gün olarak da temin edilebilir. Özellikle vize başvuru işlemleri için kişinin tahmini seyahat tarihlerini dikkate alarak gidiş tarihinden bir gün önce ve dönüş tarihinden bir gün sonra olarak poliçesini kestirmesi gerekir. Sık sık seyahat eden ve uzun süreli vize talebinde bulunan kişilerin ise poliçelerini 1 yıllık olarak kestirmesi tavsiye edilir. Ancak bu zorunlu bir durum değildir.

Örneğin Avrupa/Schengen ülkelerinden birine vize başvurusunda bulunan kişi, sigortasını gidiş tarihinden bir gün önce başlatıp dönüş tarihinden bir gün sonrası olacak şekilde bitirmelidir. Ancak bazı Schengen ülkeleri kalış süresine bakmaksızın en az 15 günlük sigorta yapılmasını veya dönüş tarihinden itibaren 15 gün sonrasını kapsayacak şekilde devam etmesini isteyebilir. Burada önemli olan yine gideceğiniz ülkenin resmi kurallarını iyi biliyor olmanızdır.

ALABANDAÖneriyor! “Uçaklarda Genel Bagaj Kural ve Hakları”

5.Bagaj haklarım konusunda seyahat sağlık sigortasının avantajları nelerdir?

Bagajların kaybolması, bulunamaması gibi durumlar yolcuların başına sık sık gelen olumsuz bir durum. Ancak bu durumu güvence altına almak seyahat sağlık sigortası ile mümkün! Seyahat sağlık sigortanızdaki ek teminatlar sayesinde bagajınızla ile ilgili yaşayabileceğiniz problemleri kolayca çözebilirsiniz. Kaybolan bagajınızın bulunması, hasar alması veya gecikmesi gibi konular için yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası ile bagajınızın bulunması için çalışma yapılması, geciken bagajınızın size ulaştırılması ya da hasarın karşılanması gibi haklarla bagaj güvenliğinizi de sağlamış olursunuz.

Yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinizde gideceğiniz bölge ve konaklayacağınız gün sayısı gibi koşullar arasında ayrım yapmaksızın sağlığınızı güvence altına almak için seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Alabanda ayrıcalıkları ile eni bir seyahat planlarken, sigortanızı da tek elden kolayca temin edebilirsiniz. Çok sayıdaki avantajlı seçenek arasından size en uygun olanı rahatça satın alabilir ve yolculuklarınıza gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz.

Alabanda sağlığınızı önemser ve sizin için her zaman en iyisini planlar!

5-soruda-yurt-disi-seyahat-saglik-sigortasi-banner