Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yayınlanan güncel yolcu kısıtlamaları 11 Nisan
2022 tarihine kadar geçerlidir. Revize-Yunanistan COVID-19 yolcu kısıtlamaları kurallarına göre;

A. Avrupa Birliği ülkelerinden veya Schengen bölgesinden gelen ya da Avrupa Birliği Dijital COVID-19 Aşı Sertifikasını kabul etmiş Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Capo Verde, El Salvador, Faroe Adaları, Gürcistan, İsrail, Japonya, İzlanda, Lübnan, Lihtenştayn, Moldova, Monako, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Panama, San Marino, Sırbistan, Singapur, İsviçre, Tayvan, Tayland, Tunus, Togo, TÜRKİYE, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık İngiltere, Uruguay ve Vatikan dan gelen yolcular;
EU COVID-19 Aşı Sertifikası beyan etmeleri halinde herhangi bir test beyan etme zorunlulukları olmadan Yunanistan’a giriş yapabilirler ya da alternatif olarak,

  1. Aşı sertifikasının, tarifeli varışlarından 14 gün önce, COVID-19 aşılanmasını tamamlamış olmak ve öncelikli aşılanmanın son dozunun üzerinden 9 ay geçmiş olması gereklidir. Hatırlatma dozu için herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır. Aşı sertifikasında, yolcu pasaportundaki yolcu adı ve soyadını tamamını, yapılan aşının adını, tamamlanmış doz sayısını ve aşı yapılan tarihleri
    içermelidir.
  2. Covid-19 hastalığından PCR Test veya Antijen test ile iyileşmeyi kanıtlayan ve ilk pozitif teşhisten 14 gün sonrasından 180 gün eskiye kadar geçerliliğini olan EU Covid19 iyileşme belgesine (EU Recovery Letter) sahip olunmalıdır.
  3. OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış, tarifeli varıştan 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde alınmış Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalıdır

B. Avusturalya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinden gelen yolcular aşağıdaki belgelerden birini beyan etmeleri hainde Yunanistan’a girebilirler:

  1. Aşı sertifikasının, tarifeli varışlarından 14 gün önce, COVID-19 aşılanmasını tamamlamış olmak ve öncelikli aşılanmanın son dozunun üzerinden 9 ay geçmiş olması gereklidir. Hatırlatma dozu için herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır. Aşı sertifikasında, yolcu pasaportundaki yolcu adı ve soyadını tamamını, yapılan aşının adını, tamamlanmış doz sayısını ve aşı yapılan tarihleri içermelidir.
  2. COVID-19 hastalığından PCR Test veya Antijen test ile iyileşmeyi kanıtlayan ve ilk pozitif teşhisten 14 gün sonrasından 180 gün eskiye kadar geçerliliğini olan EU Covid-19 iyileşme belgesine (EU Recovery Letter) sahip olunmalıdır.
  3. Yunanistan’a tarifeli varışlarından, yolcular, tarifeli varıştan 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalı ve test sertifikası almalıdır. Covid-19 test sertifikasının, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu veya otorite tarafından yetkilendirilmiş özel laboratuvarlar tarafından çıkış ülkesi veya transit ülkede düzenlenmiş olması gerekmektedir. İlgili test sertifikasında, yolcu pasaportundaki, yolcu adı ve soyadının tamamı, yapılan testin tarihi, hangi test olduğu ve sonucunun İngilizce olarak yer alması gerekmektedir.

C. Diğer tüm ülkelerden Yunanistan’a seyahat eden yolcular, tarifeli varıştan 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalı ve test sertifikası almalıdır. Covid-19 test sertifikasının, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu veya otorite tarafından yetkilendirilmiş özel laboratuvarlar tarafından çıkış ülkesi veya transit ülkede düzenlenmiş olması gerekmektedir. İlgili test sertifikasında, yolcu pasaportundaki, yolcu adı ve soyadının tamamı, yapılan testin tarihi, hangi test olduğu ve sonucunun İngilizce olarak yer alması gerekmektedir.
D. Yukarıdaki zorunluluklar 5 yaş ve üzerindeki tüm yolcuları kapsamaktadır.
E. Hava yollarının yolcuların uçağa binişinden önce, yukarıda yer alan şartların yerine getirildiğini kontrol ve teyit etmeleri gerekir. Bu kuralların ihlali durumunda yolcuların geri gönderilmesi ve masraflar hava yolunun sorumluluğunda olacaktır.
F. Μilliyete bakılmaksızın tüm yolcular varışta rastgele COVID-19 hızlı teste tabi olacaklardır.
Yolcu gelişte testin sonucunu bekler. Eğer sonucu pozitif çıkarsa, 5 gün gözetim altında karantinada, evde veya makamlarca uygun görülüp tahsis edilen belirlenmiş geçici konutlarda ikamet ederler. Karantina süresi, pozitif sonuç alınmasının ardından, bir sonraki gün başlar. Devam eden 5 gün içinde, belirtilerin azalması durumunda ve kişinin ateşi olmaması ve ilk 24 saat içinde ateş düşürücü kullanmayı gerektirmeyen durumlarda, karantinadan çıkılabilir. Ancak, ateşin düşmemesi halinde, ateş düşünceye kadar karantinada kalmak durumundadırlar. Yukarıda bahsi geçen tüm yolcuların yüksek korumalı nefes almayı sağlayan maske takmaları veya alternatif olarak, karantina süresi 5 günün akabinde çift maske takmaları istenmektedir.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!