COVID-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında ülkeler sıklıkla giriş koşullarında güncellemeler yapmaktadır. Revize- Lübnan BEYRUT Covid-19 Kısıtlamaları 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki şekilde güncellenmiştir;

1- Lübnan’a gelecek tüm yolcular sağlık bakanlığı tarafından oluşturulan MOPH PASS platform üzerinden kayıt yaptıracaklardır.

Link: https://PASS.MOPH.GOV.LB

MOHPS uygulamasına kayıt yaptırmayan ve 30 USD ödeme yapıldığını kanıtlayamayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir. Beyrut’a gelmek isteyen yolcular, hava yoluna EMD yolu ile ödeme yapamayacaklardır.

2- Lübnan’a gelecek tüm yolcular (12 yaş ve altı yolcular hariç) çıkış ülkelerinde bulunan sertifikalı laboratuvarlardan alınmış ve örnek veriliş ile boarding başlangıç 48 saat sınırını geçmeyecek PCR veya 24 saat sınırını geçmeyecek QR code bulunan antijen testlerini online platform yolu ile sisteme yükleyeceklerdir. İşlem tamamlandığında aşağıda örneği bulunan ve QR barkod içeren form hazırlanmış olacaktır. Bu form için gerekli link yolcularımıza mesaj yolu ile iletilecektir.

3- Lübnan’a gelecek tüm yolcular (12 yaş ve altı çocuklar ile UNIFIL üyeleri hariç) varış da havalimanında PCR teste tabi tutulacaklardır.

4- PCR test ödeme yönteminde değişikliğe gidilecektir.

Buna göre;

Lübnan’a gelecek tüm yolcular (12 yaş ve altı çocuklar ile UNIFIL üyeleri hariç) gelmeden önce kredi veya debit kart yöntemi ile 30 Usd ödeme yapacaklardır. Ödeme online platform (MOPH PASS) üzerinde gerçekleştirilecektir. Yolcular daha fazla bilgi ve asistanlık almak için aşağıda bulunan bağlantılardan birini kullanabilirler.

  • Lübnan içinden 1214 Ext 2 aranarak,
  • Lübnan dışından 009616659023 aranarak veya WhatsApp üzerinden sesli mesaj veya yazılı mesaj yöntemi ile bilgi alabilirler.

5- Varışlarında havalimanında PCR test yapılan yolcular 24 saat ile ev karantinasında tutulacaklardır. Sonuç 24 saat içerisinde yazılı mesaj ile bildirilecektir. Yolcular ayrıca https://PASS.MOPH.GOV.LB bağlantısı ile de bilgi alabileceklerdir.

6- PCR test sonucu pozitif çıkar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yolcu ile bağlantı kurulamaz ise yolcu 1787 Covid-19 hotline ile iletişime geçmelidir.

Ayrıcalıklar:

1- Lübnan’a gelecek yolcular için çıkış istasyonunda PCR veya ANTİJEN test ibrazı zorunluluğu aşağıda bulunan şartı yerine getiren yolcular için aranmayacaktır.

  • COVID-19 aşısı yaptıranlar (format gereği bir doz olan aşılar dahil) için seyahat tarihi en az aşı tamamlandıktan 2 hafta sonra olabilir. Aşı tamamlanış tarihi 6 ayı geçmemelidir. Fakat bu yolcularımız BEY varışlarında havalimanında PCR teste tabi tutulacaklardır. Bu nedenle durumlarını destekleyici tüm belgeleri online platform üzerinden doldurmalıdırlar.

2- Lübnan’dan çıkış yaparak 1 hafta içerisinde dönüş yapacak tüm yolcular (çıkış günü ile dönüş günü en fazla haftanın aynı günü olmalıdır.) Fakat bu yolcularımız BEY varışlarında havalimanında PCR teste tabi tutulacaklardır. Bu nedenle durumlarını destekleyici tüm belgeleri online platform üzerinden doldurmalıdırlar.

Bu resmi bildirimin uygulanmaya başlaması ile öncesinde yayınlanmış tüm bildirimler ve uygulamalar iptal olacaktır.

Yeni uygulamalar 15.02.2022 günü başlayacaktır. Resmi otorite kararlarının anlık olarak değişebileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Bu nedenle seyahatinizden önce son kontrollerinizi yapmayı lütfen unutmayınız!

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!