Son 14 gün içinde Avustralya, Kanada, Fransa, Hindistan, Pakistan, Nepal, Filipinler, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuş olan kişilerin Hong Kong’a girişleri yasaklanmıştır.

Diğer yolcular için; HKG’ye halihazırda geçerli çalışma/öğrenim vizesi ve oturum/ikamet izni olanlar giriş yapabilmekte olup, yabancı/turist vizesi giriş yapamamaktadır. (Çin vatandaşları giriş yapamazlar.)

1) IST/HKG seferinin kalkışından önce son 48 saat içerisinde (numune ve IST kalkış saati arası hesaplanacak) alınmış negatife sonuçlu (PCR bazlı test for COVID-19) İngilizce veya Çince test sonuçlarını, (rapordaki isim ve pasaport aynı olmalıdır.)

2) Yolcuların uçağın iniş gününden başlamak üzere HKG’de min. 14 günlük konfirme karantina otellerindeki rezervasyonlarını,

3) Alınan negatife sonuçlu sağlık raporunun resmi devlet otoritesi tarafından tanındığına dair bir kanıt (ilave bir doküman) aranacaktır. ISO15189 referansı raporda yer alsa bile tek başına yeterli kabul edilmemektedir. Yolcunun ek bir dokümanla ilgili raporun sağlık otoritelerince tanındığını kanıtlaması gerekmektedir.

4) Tam doz uygulanmış bir aşı sertifikası gerekmektedir. Link için TIKLAYINIZ.

https://www.coronavirus.gov.hk/eng/high-risk-places.html (details at link)

SEAMAN YOLCU:

  1. Geçerli bir seaman book ve pasaport ve Hong Kong Marine Department tarafından düzenlenmiş bir onay mektubu
  2. Son 48 saat içerisinde alınmış negatife test raporu. (IST kalkıştan önce 48 saat önce numune)
  3. Gemi acentesi tarafından düzenlenmiş bir garanti mektubu.
  4. Seaman yolcuların Hong Kong’da görevli oldukları gemilerin Kargo gemisi olması ve ilgili geminin yük indirip – bindirmesi yapması gerekmektedir. Sadece seaman ekip değiştirecek olan gemiler için düzenlenmiş seaman mektupları ve ilgili mektubu taşıyan yolcuların kabul edilmemesi gerekmektedir.
  • 15 Ocak 2022 itibariyle HKG üzerinden tüm transit/transferler yasaklanmıştır.

Sadece diplomatik pasaport sahibi yolcular, protokol onaylı olarak transit Seyahat edebilirler. Türkiye grup A listesinden çıkarılana kadar ilgili yasak devam edecektir.

Bu yasak, Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarına katılan diplomatlar, hükümet yetkilileri ile sporcular ve personel için geçerli değildir ve özel muafiyet prosedürleri uygulanacaktır.

Kuralların anlık olarak değişebileceğini önemle hatırlatmak isteriz, seyahate çıkmadan önce son kontrolleri yapmayı unutmayınız.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!