Bazı yerler vardır, henüz görmeden çok sever ve yolunuzu bir şekilde oraya çevirip yakından görmek istersiniz. İkonik sayılabilecek kadar ünlü ve fotoğrafları ile bizi kendisine hayran bırakan Giethoorn, Hollanda’da bir masal köy olarak bilinen bu harika yer de işte bu tarife uyan turistik bölgelerden biri. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu masal köy için film seti ya da açık hava müzesi demek çok da yanlış sayılmaz ama köy öylesine büyüleyici ve öylesine gerçek…

Hollanda’nın en güzel köylerinden, Avrupa’nın yeşil Venedik’i diyebileceğimiz Giethoorn, 1958 yılında Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın ünlü komedi filmi Fanfare ile ünlenmiştir. Önceleri yerel düzeyde ün kazanmış olsa da kısa süre içerisinde şöhreti tüm dünyaya yayılmıştır.

Giethoorn, Hollanda’da bir masal köy, Kuzey’in Venedik’i ya da Yeşil Venedik gibi pek çok güzel lakapla anılıyor. Kanallardan oluşan ve tek ulaşım aracının sandallar ve elektrikli tekneler olduğunu düşünürsek, gündelik yaşantımızda görmeye alışık olduğumuz araba ya da motorlu herhangi bir aracı bu köyde görmemiz imkansızdır.

Giethoorn’da Ne Yapılır?

Volendam, Zaanse Schansn ve Giethoorn, Hollanda’nın en ünlü köylerinden! Genel olarak su kanalları ile çevrili olan Hollanda köyleri, yılda binlerce turisti ağırlıyor, görenleri kendine hayran bırakıyor. Giethoorn hobit köyü, Volendam balıkçı köyü ve Zaanse Schansn yel değirmenlerinin olduğu köy olarak bilinir. Tüm evlerin kanallarla birbirine bağlı olduğu Giethoorn’un tertemiz havası, yemyeşil manzarası ve karakteristik mimarisi sizi büyülemeye fazlasıyla yetecek!

ALABANDAÖneriyor! “Castle Combe, Tarihin İçinden Bir Kasaba!”

Peki bu masalsı köyde neler yapabiliriz? İlk olarak yapılacaklar listenize sandalla masalsı bir kanal gezintisine çıkmayı mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Sonrasında yemyeşil evlerin bahçelerinden birkaç adım sonra suya ulaşıp, balık tutmaya çalışarak sakinliğin doruklarında birkaç saat geçirmek ise size çok iyi gelecek!

Giethoorn, Hollanda’da bir masal köy denilince yapılacaklar sadece doğal güzellikleri ile baş başa zaman geçirilecek aktivitelerle ile sınırlı değil elbette. Bu küçücük köyün 3 tane de minik müzesi bulunuyor. Het Olde Maat Uus, tipik bir çiftlik evinin yüz sene önce nasıl göründüğü ve yüz sene öncesinin günlük yaşamı ile ilgili sevimli bir müze. Museum de Oude Aarde ise bölgede çıkarılan değerli taşların sergilendiği bir müze. Klasik arabaları sevenleri burada bir sürpriz bekliyor. The Histomobil Müzesi, son yüzyılda kullanılan çeşitli arabalara, motosikletlere ve at arabalarına ev sahipliği yapıyor.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri!”

Bu Masal Köye Ne Zaman Gitmeli?

Yılın her mevsimi bambaşka bir havaya bürünse de temmuz ve ağustos aylarında yapılan müzik festivalleri sayesinde kanallar ve civar kasabalar bir peri masalına dönüşüyor diyebiliriz. Bazı yerler büyüleyici havasını kalabalık aktiviteler ile daha da yükseltir. Bu yüzden keyfine daha çok varacağınızı düşündüğümüz için Temmuz v eve ağustos aylarını tercih edin deriz!
Her ne kadar bahar ve yaz ayları Giethoorn’un en keyifli ve hava açısından risksiz ayları olsa da bu unutulmaz kasaba kışın ayrı bir masalsı atmosfere sahip!

Siz de yurt dışı seyahatlerinize yenilik getirmek, bambaşka deneyimler yaşamak istiyorsanız yurt dışı seyahat departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz. Bütçenize uygun konaklama alternatifleri, araç kiralama ve transfer, rehber gibi pek çok hizmetimiz ile tatilinizde de yanınızdayız. Detaylı bilgi için tıklayınız.