Sosyal SorumlulukUncategorized

Yeni 7 Doğa Harikası Kampanyası

Yeni 7 Doğa Harikası Kampanyası’nı organize eden İsviçre’deki Yeni 7 Harika Kurumu, dünya çapındaki anıtların ve doğal değerlerin korunması çalışmalarını “Mirasımız Geleceğimizdir” sloganı ile amaç edinmiş bir kuruluş.

2007 yılında İsviçre merkezli “New7Wonders Vakfı”, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve Yeni Yedi Harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti. Oylama 7 Temmuz 2007’de sona erdi. Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası, Portekiz’in başkenti Lizbon’da ilan edildi. Dünyanın yeni 7 harikası;

1.Ürdün’deki Petra Antik Kenti,

2.Çin Seddi,

3.Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli,

4.Peru’daki Machu Picchu Antik Kenti,

5.Meksika’daki Chichen Itza Piramidi,

6.İtalya’nın Roma kentindeki Kolezyum ve

7.Hindistan’daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.

Şimdi aynı kuruluş Dünyanın 7 Doğa Harikasını seçmeye çalışıyor. Kapadokya’nın da içinde bulunduğu adaylar listesi 7 kategoride toplam 261 beldeden oluşuyor. Amaç 7 Temmuz 2009’da her kategoride ilk 11’e girmek. Bunu sağlamak için Türkiye’de Alabanda Turizm şirketinin genel müdürü Refik Kutluer başkanlığındaki komite 3 aydır uğraş veriyor.

7 Temmuz’da seçilince yarışa devam edebilmek için bir önemli şart ise Kapadokya’nın adaylığının Resmi bir otorite tarafında da destekleniyor olması, henüz bu sağlanmış değil! Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğini açıkladı ve Kapadokya’daki ilgilileri imzaya çağırdı.

Kampanya ya 222 ülkeden toplam 261 ulusal ve çok uluslu aday katılmakta, bu da Olimpiyat oyunlarına katılanlardan veya Birleşmiş Milletler üyelerinden daha fazla. 261 aday arasından, grup kategorilerine göre, her bir grupta 11 aday olmak üzere toplam 77 aday belirlenecek.

Projenin UNESCO Genel Direktörü başkanlığındaki uzman heyeti oylara göre belirlenen bu 77 aday arasından 21 finalist belirleyecek ve 21 Temmuz 2009’da tüm dünyaya açıklayacaktır. 2011 yılında yapılacak üçüncü ve son oylamada 21 finalist arasından Dünyanın Yeni 7 Doğa Harikası yine halk oylaması ile belirlenecektir.