• Haziran 1, 2021
  • admin
  • 0

Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarınca alınan kararlara göre; yurt dışından Türkiye’ye gelişler için seyahat güncellemeleri yapılmış, bazı yeni düzenlemeler söz konusu olmuştur.

Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen yolcular ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan yolculardan Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonuç belgesi ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları ise bu kararlara bağlı olarak sona ermiştir.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden, girişten en fazla 72 saat önce yapılmış yapılmış negatif PCR test sonuç belgesini sunmaları talep edilecektir.

Yukarıdaki bilgilerde yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi makamlarınca düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif PCR test sonuç belgesi ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde Covid-19 aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonuç raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen yolcular hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır.

Ayrıca, yurt dışı uçuşlarıyla seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcuların (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde ilgili istasyonlarda kontrol edilecektir.

Havalimanlarımızda ateş ölçümü; Kanada, Singapur, Guanzo seferleri ve kısa bağlantı süresi nedeniyle hot connection noktalarını (90 dakika ve altı bağlantısı bulunan transfer yolcuların kullandıkları noktalar) kullanan yolcular için devam edecek olup, diğer destinasyonlar için kaldırılmıştır.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcular için ise Hes Kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar ve güncel bilgiler için duyuru sayfamızı takip edebilir, bilet işlemleriniz için 7/24/365 bize çağrı merkezimiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.