• Ağustos 19, 2021
  • admin
  • 0

Uluslararası uçuşlarda tüm kişiler, herhangi bir Yunan havaalanına seyahat ediyorlarsa, elektronik https://travel.gov.gr/ ‘de yayınlanan Passenger Locator Formu (PLF) doldurmaları zorunludur. Revize-Yunanistan Yolcu Kısıtlamaları ve pandemi tedbirleri kapsamında yerine getirilmesi gereken koşullar aşağıda yer almaktadır.

Milliyete veya geldiği ülkeye bakılmaksızın tüm yolcular;

  • Covid-19 aşılanma işlemini tamamlamak için, planlanan varıştan en az on dört (14) gün önce tüm aşılanma işlemi bitmiş olmalı ve aşı belgesi sunumu, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu tarafından düzenlenmiş İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca olarak düzenlenmiş olmalıdır. Aşı sertifikasında pasaporta kayıtlı yolcu adı soyadı, aşının adı, türü, verilen doz sayısı ve aşılama tarihleri yer almalıdır.
  • Planlanan varıştan 72 saat öncesinde, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca orofarengeal veya nasofarenngeal yolla küçük numune alınarak gerçekleştirilen Covid-19 için negatif moleküler testi (PCR) veya planlanan uçuş saatinden en fazla 48 saat önce yapılmış olan DIAGNOSTIC RAPID ANTIGEN testi negatif sonuç belgesi olmalıdır. Test sonucu üzerinde yolcunun pasaporta kayıtlı tam adı olarak yer almalıdır.
  • Covid-19 geçirmiş kişiler en son yapılan ve pozitif sonuç alınan PCR ya da Antigen test tarihinden otuz(30) gün sonradan itibaren yüz seksen(180) güne kadar mevzuata uygun olarak resmi ya da resmi otorite tarafından yetkilendirilmiş, yetkili kamu veya özel laboratuvarlardan alınmış İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca dillerinde olmak üzere, iyileştiklerini kanıtlayan nitelikle bir belge ile seyahat edebilirler. İlgili belgede yolcunun pasaporta kayıtlı tam adı doğru şekilde olarak yer almalıdır.
  • AB Gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmiş olan Covid-19’a karşı aşı, 72 saat öncesine kadar PCR TEST, 48 saat öncesine kadar alınmış DIAGNOSTIC RAPID ANTIGEN TEST veya Covid-19 ‘dan iyileşildiğine dair belgeleri veya AB dijital Covid-19 Sertifikasını Dijital veya kağıt formda sunmak gerekmektedir.

(!)Yukarıdaki yükümlülüklere on iki(12) yaşın üzerindeki çocuklardan itibaren herkes dâhildir.

Revize-Yunanistan Yolcu Kısıtlamaları

Dikkat! Milliyeti ne olursa olsun, Arnavutluk, Arjantin, Brezilya, Çin, Küba, Mısır, Gürcistan, Hindistan, Libya, Fas, Rusya Federasyonu ve Birleşik Arap Emirliklerinden gelen yolcular yukarıdaki giriş koşullarını karşıladıktan sonra Yunanistan’a varışta 72 saat öncesinde PCR testi veya 48 saat öncesinde Antijen test yaptırmak zorundadırlar.

Tüm yolcular varışta rastgele Covid-19 hızlı teste tabi olacaklardır. Yolcu gelişte testin sonucunu bekler. Eğer sonucu pozitif çıkarsa, 10 gün gözetim altında karantinada, evde veya makamlarca uygun görülüp tahsis edilen belirlenmiş geçici konutlarda ikamet ederler.

Gelişten on dört (14) gün önce aşılarını yaptırmış olanlar varışta yapılan rapid test sonucu pozitif çıkması durumunda, karantina süresi yedi(7) gündür. Yolculardan karantinalarının son gününde Moleküler PCR test yaptırmaları istenmektedir. Yasağa tabi üçüncü ülke vatandaşları, olağanüstü hallerde zorunlu iş ve kişisel nedenler ile Yunanistan’a giriş yapabilmek için, ikamet ettikleri yerlerdeki Yunanistan elçilik/konsolosluk makamlarına başvuru yaparak, Yunanistan’a seyahatleri için özel izin belgesi almak için başvuru yapmaları gerekmektedir

ÖnemliHatırlatma!

Kurallar anlık olarak değişebilir. Seyahatinizi planlamadan önce, ülkelerin COVID-19 seyahat kuralları kapsamında belirlemiş oldukları güncel bilgileri detayları ile kontrol etmeyi unutmayınız.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!

Revize-Yunanistan Yolcu Kısıtlamaları