• Temmuz 27, 2021
  • admin
  • 0

Bahreyn ulusal otoriteler tarafından verilen Bahreyn Covid-19 seyahat kuralları kararı uyarınca; 20 temmuz 2021, saat: 00:01 tarihinden itibaren aşağıdaki protokoller geçerli olacaktır.

  1. Aşağıdaki yolcuların dışında, diğer yolcuların Bahreyn’e girmesine izin verilmemektedir.
  • Bahreyn vatandaşları
  • Vize gerektirmeyen GCC vatandaşları
  • Bahreyn’de oturumu olan yolcular
  • Boardıng öncesi geçerli e-visa verilmiş olan yolcular
  • Varışta havalimanı vizesi almaya hakkı olan yolcular
  • Kabin ekibi
  • Askeri personel

2. GCC ülkelerinde oturumu olan yabancı uyruklu vatandaşların, Bahreyn’e varışta vize uygulaması askıya alınmıştır. Eğer vatandaşı olduğu ülkenin varışta vize uygulaması varsa varışta vize alabilir.

(!) Aşağıdaki kararlar 6 yaşından küçük yolcuları kapsamaz.

3. Kırmızı listedeki ülkelerden (Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Vietnam, Mozambique, Myanmar, Zımbawbe, Mongolıa, Nambıa, Tunısıa, Mexıcan State, Iran, South Afrıca, Indonesıa, Iraq, Philiphines, Panama, Malaysıa, Uganda ve Dominican Republic) gelen veya son 14 gün içinde bu ülkelerden biri üzerinden transit yapmış yolcuların ülkeye giriş yapması yasaktır. Bahreyn vatandaşları ve Bahreyn’de geçerli ikamet vizesi olan yolcular uçuştan son 48 saat içinde yapılmış ve üzerinde QR kod bulunan negatif PCR testi ibraz etmeleri halinde yukarıdaki kısıtlamadan muaftır.

Ayrıca bu yolcuların ülkeye varışlarında ve kalışlarının 10. gününde tekrar PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu yolcular için varışta ilgili otoriteler (National Health Regulatory Authorıty – Nhra) tarafından belirlenmiş otel veya kendi ikametlerinde 10 gün karantina zorunluluğu bulunmaktadır. Karantina sürecini belirlenmiş otellerde geçirecek yolcuların ödemesi önceden yapılmış otel rezervasyonunu uçuştan önce göstermeleri gerekmektedir. Karantina sürecini evinde geçirecek yolcular, kendi veya birinci derece aile yakını üzerine kayıtlı veya kiralanmış ikamet belgesini (fatura, kira sözleşmesi, tapu) ibraz etmeleri gerekmektedir. 

4. Yolcular (aşısı olmayan) ve kırmızı listedeki ülkelerde uçuştan en fazla 76 saat önce alınmış ve üzerinde QR kod bulunan negatif PCR test sertifikası sunmalıdır. Ayrıca yolcuların Bahreyn’e varışlarında ve kalışlarının 10. Gününde PCR testi yaptırmaları gereklidir.

Kırmızı listedeki ülkelerden herhangi birinden gelmeyen, Gulf Cooperatıon Council (GCC) tarafından aşılanmış veya karşılıklı aşı anlaşması bulunan ülkelerden (Macaristan, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail) gelen ve geçerli aşı sertifikası olan yolcuların negatif PCR sertifikası ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır. Ayrıca kırmızı listedeki ülkelerden herhangi birinden gelmeyen, covid-19 hastalığı geçirip tamamen iyileşmiş ve Bahreyn sağlık otoriteleri tarafından tanınan kurumlarca verilmiş geçerli bağışıklık sertifikası olan yolcular varışta PCR uygulamalarından muaftır. 

Yolcular aşıların yapıldığı ülkedeki resmi sağlık kurumları tarafından verilmiş aşı veya bağışıklık durumunu gösterir resmi dokümanı veya alternatif olarak Bahreyn otortelerince kabul edilen ülkelerdeki yolcuların aşılandığı ve iyileştiğini gösterir mobil uygulama ile ibraz edilebilir.

Abd, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore ve Singapur veya Avrupa Birliği tarafından verilmiş geçerli aşı sertifikası olan yolcular karantinadan muaftırlar ancak ülkeye varışta ve kalışlarının 10. Gününde PCR testi yaptırmakla yükümlüdürler.

Aşı olmayan yolcuların ve Bahreyn hükümeti tarafından tanınmış geçerli aşı sertifikası olmayan yolcuların, test gerekliliklerinin yanında ülkeye varışta hükümet (National Health Regulatory Authorıty-Nhra) tarafından daha önceden belirlenmiş bir otelde veya kendi ikamet adreslerinde 10 gün boyunca karantinada kalmaları gerekmektedir. Karantina sürecini belirlenmiş otellerde geçirecek yolcuların ödemesi önceden yapılmış otel rezervasyonunu uçuştan önce göstermeleri gerekmektedir. Karantina sürecini evinde geçirecek yolcular, kendi veya birinci derece aile yakını üzerine kayıtlı veya kiralanmış ikamet belgesini (fatura, kira sözleşmesi, tapu) ibraz etmeleri gerekmektedir. 

(!) Zorunlu test ve karantinadan doğan bütün ücretler yolcu tarafından ödenecektir.