• Ağustos 25, 2021
 • admin
 • 0

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye istinaden, yurt içi uçuşlarda aşılı ya da hastalığı geçirmiş olan yolcuların (bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) herhangi bir test zorunluluğu bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirmelerine izin verilecektir.

Aşısız olan yolcuların ise 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla seyahatlerinden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan yolcular, uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi yaptırmaları gerekecektir. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecektir.

Sadece iç hat seferlerinde 06 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olan uygulama!

6 Eylül 2021 tarihi itibariyle aşısız olan yolcuların seyahatlerinden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.

Aşı, bağışıklık ve test bilgilerinin Hayat Eve Sığar uygulaması entegrasyonu sayesinde hava yolu şirketine ulaşması için yolcunun Hayat Eve Sığar Uygulaması > HES Kod Ayarları bölümüne giderek Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermesi gerekmektedir. Bu izinlerin kapalı olması durumunda, kişilerin verileri hava yolu şirketine ulaşmayacağı için, uçuşa kabul sırasında uygun olmayan yolcu olarak görüntüleneceklerdir.

Uygulama Detayları

 1. Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur.
 2. Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dâhil ) uygulamadan muaf tutulmuştur.
 3. 18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)
 4. AŞI: Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına (Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir.
 5. BAĞIŞIKLIK: En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu ”POZİTİF” olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş ”İyileşme sertifikası” sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.
 6. BAĞIŞIKLIK+AŞI: Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.
 7. 4. 5. ve 6. Maddelerde açıklanan AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, Negatif PCR testi talep edilmektedir.
 8. PCR Testi için uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir.
 9. Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.
 10. Yolcular tarafından Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının uçuş öncesinde kontrol edilmesi, yolcuların test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine test sonucunun kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde test sonuçlarını yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.
 11. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.
 12. Yurt dışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler. Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak aşı sertifikası kontrol edilecektir.
 13. PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz Hayat Eve Sığar uygulamasına yansımamış olursa; test, E-nabız veya Hayat Eve Sığar uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir.
 14. PCR testi yurt dışında yaptırmış olanlar içinse manuel kontrol yapılacaktır.

12, 13 ve 14. maddelerde yer alan istisnalar dışında uçuşa kabul sırasında yapılacak Hayat Eve Sığar uygulamasından yapılan sorgu sonucu dikkate alınıp, onay verilmeyen yolcular manuel evrak kontrolüyle uçuşa kabul edilmeyecektir.