Uçak seyahati hepimiz için en konforlu uzun yolculuk seyahat araçlarından biridir. Zamandan kazanırken aynı zamanda normalden daha kısa süren bir yolculuk sayesinde gereksiz yorgunluklarımızdan kurtulmuş oluruz. Peki bu seyahati daha da konforlu ve ayrıcalıklı hale getirmek istemez misiniz? Ödediğiniz ücrete ve bazı özel durumlara göre koltuk sınıf seçiminiz değişirken uçak seyahatinizde sunulan özel hizmetler de değişecektir.

Economy, business ve first class koltuk seçimlerinde uçakta bizi neler bekliyor birlikte kısaca göz atalım!

Economy Class Uçak Bileti

Çoğumuz economy class yolcuğunu daha sık yapmış ve bu sınıfın sunduğu hizmetlere az çok aşina olmuşuzdur. Çünkü amacımız hızlı ve zahmetsiz bir yolculuk ise economy class sınıfında uçmak hepimize yetecektir demek çok da yanlış olmaz. Günümüz koşullarında konforun artmasıyla birlikte economy sınıfında uçmak da aslında yeterince iyi bir yolculuk sayılabilir. Tercih ettiğiniz hava yolu şirketinin sunduğu hizmete, koltuk özelliklerine, uçak yılına ve tabiki bindiğiniz uçağa ve uçuş süresine göre imkanlar değişiklik gösterse de konfor konusunda yıldan yıla önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Economy class uçuşlarında genel olarak önemli olan gitmek istediğiniz yere zamanında varmanız, koltuk özelliklerinin kabul edilebilir olması yani koltuk genişliği ve bacak mesafesi dediğimiz koltuk araları mesafesinin konfor alanınızı ihlal etmeyecek düzeyde olması gibi özellikleri sayabiliriz.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın en ilginç 7 havaalanı!”

Genellikle economy sınıfında koltuk araları 28 ila 34 inç (71,1 – 86,3 cm) ve koltuk genişliği de 17 ila 33 inç (43,1 – 83,8 cm) arasında değişir. Bu birkaç santimetrelik farklar dışarıdan pek önemli değil gibi görünse de, 6 saatten fazla bir zamanı oturarak geçirdiğinizde o farkı hissedilebilir hale gelecektir! Economy class biletinizin size sunduğu diğer haklar ise güç çıkışları, hediye çantası, yiyecek, uçuş eğlencesi, TV ekranı türü ve hizmet kalitesi gibi hizmetler yer alır.

Business Class Uçak Bileti

Genellikle economy sınıfında seyahat etmiş kişiler business class yolcuğundan sonra aradaki farkı daha net görebilir. Ödemiş olduğunuz bilet ücretine bağlı olarak bilet sınıfınız haliyle de uçuş konforunuz değişir. Özellikle uzun süreli okyanus aşırı uçuşlar için business class tarifesinde uçak bileti satın alarak seyahat etmek her zaman daha konforlu olacaktır. Business class uçak bileti satın almak size sadece yolculuk esnasında ayrıcalıklar tanımakla kalmaz aynı zamanda uçuş öncesinde daha havaalanına gelmeden hizmetlerinizi almaya başlarsınız.

Uçuş öncesi konforlu lounge alanlarında özel yiyecek-içecek(alkollü-alkolsüz) ikramları, belirli mesafede ikamet eden kişiler için özel şoförlü ulaşım hizmetleri, ekstra bagaj hakkı, check-in işlemlerinde sıra beklemek zorunda kalmamak gibi pek çok özel haklara sahip olursunuz. Uçuş esnasında ise business class yolcuları için yine her şey düşülmüştür. Gerçek tabak, çatal ve bardaklarda yiyecek içecek imkanı, geniş ve konforlu koltuklar, özel içecek ikramları gibi pek çok hizmet ile karşılaşır yolculuğunuzu keyifli hale getirebilirsiniz.  Koltuk özelliklerine kısaca değinecek olursak; tam yatar pozisyona getirilebilen koltuklar business class için genel standarttır ve koltuk genişliği 34 inç (86,3 cm), koltuk aralığı ise 87 inç (220 cm) boyutlarına kadar çıkabilmektedir. Bu özellikleri ile uzun saatler süren uçuşlarınız için en uygun seçeneklerden biridir.

ALABANDAÖneriyor! “Turizm Uçuş Sözlüğü”

First Class Uçak Bileti

Günümüzde hava yolları neredeyse artık sadece economy ve business class uçak bileti satışı yapıyor. Business class uçak biletleri tüm beklentileri karşıladığı için iki sınıfa ayrılmış bilet ile uçuş konforunuzu belirleyebiliyorsunuz. Ancak yine de uzun zaman önce uçuş lugatımıza yerleşmiş ve yoğun taleple kullanılmış first class uçak biletlerine de değinebiliriz.

Uçak seyahatleri için lüks kavramını tam anlamıyla karşılayan, hizmetlerinde sınır tanımayan ve yolcuların akıllarına gelebilecek tüm istekleri için önceden her şeyin dört dörtlük planlandığı bir bilet sınıfı. First class uçak biletleri için ödediğiniz ücret kendi içerisinde de değişiklik gösterebilir. Hava yolu şirketine, koltuk ve uçak seçiminize, alanda almak istediğiniz ekstra hizmetlere bağlı olarak biletinizi satın alıp uçuşunuzu sınırsız konfor alanı içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Business class uçuşlarınızda olduğu gibi first class uçuşlarınızda da koltuk konforu, boyutları ve mahremiyeti oldukça yüksek seviyedir. Size özel bir suit koltukta etrafınızdaki herkesten bağımsız bir uçak yolculuğu yapıyorsunuz demek çok da yanlış sayılmaz. Genel olarak koltuk boyutları çok geniştir (32 inç (81,2 cm) genişliğe ve 92 inç (233,6 cm) koltuk aralığına ulaşan boyutlara sahiptir. Tabii uçak bileti fiyatlarının da aynı sınırsız lüks hizmet anlayışıyla doğru orantıda arttığını hatırlatmaya gerek yoktur sanıyoruz ki! Bu nedenle bütçenize uygun uçuş gerçekleştirirken aradığınız kriterler arasında lüks bir otel odasındaymış hissi ile seyahat etmek varsa first class uçuş tam size göre!

Seyahat planınızı yaparken hangi sınıf olursa olsun uygun fiyat seçeneklerimizden yararlanmak için Alabanda bilet bölümümüzden destek alabilirsiniz. Sınırsız hizmet anlayışımız ile kesintisiz olarak bize 7/24 ulaşabilirsiniz.