• Mayıs 28, 2021
  • admin
  • 0

Uçaklar, hızlı ve konforlu seyahatin yanı sıra dünyanın en güvenli ulaşım aracı olmasıyla yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde sıklıkla tercih edilir. Peki bu seyahat için kullandığımız havaalanlarını ne kadar iyi tanıyoruz? Genellikle yolculuk esnasındaki konfor ve imkanlar düşünülse de havaalanları da birbirinden farklı özellikleri ile dikkatleri üzerine çeker.

Dünyanın en ilginç 7 havaalanını sizin için derledik. Bazıları sizi çok şaşırtacak!

MADEIRA AIRPORT – PORTEKİZ 

Avrupa’nın en zorlu havaalanlarından kabul edilen Portekiz’in Madeira şehrinde bulunan ve şehirle aynı ismi taşıyan bu havaalanı, pilotlar için oldukça zorlayıcıdır. Pistinin kısa olması nedeniyle uçağın iniş ve kalkış anlarında bazı sorunlar ile karşılaşılır. Bunun yanı sıra, fazla rüzgar alan bir noktada bulunması bu havaalanını diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerindendir. Pilotların okyanus ile dağ zinciri arasındaki ince çizgiyi yakalayarak ilerlemesi gerekir. Ancak Madeira Havaalanı’nda, pilotlar bu konuda önemli sorunlar yaşar. Son anda uçaklarıyla sağ tarafa doğru keskin bir dönüş yapmaları gerekir. Pistin kısa olması ve bu gibi diğer sorunlar nedeniyle geçmiş dönemde üzücü olaylar yaşanmıştır. 1977 yılında 131 kişinin hayatını kaybettiği bu feci kaza yaşanmış ve bu üzücü olayın ardından ek kolon eklenerek pistin uzatılmasına karar verilmiştir.

GISBORNE AIRORT –  YENİ ZELANDA 

Bu havaalanı bilinenin biraz dışında! Pistleri genellikle dümdüz geniş ve yalnızca uçaklara ait olarak biliriz. Ancak Gisborne için bu pek mümkün değil. Çünkü pistin tam ortasında tren yolu bulunuyor ve aktif olarak trenler buradan geçiş sağlıyor.

ALABANDAÖneriyor! “Turizm uçuş sözlüğü!”

KANSAI INTERNATIONAL AIRPORT – JAPONYA

Japonlar inşa ettikleri her şeyin kurallara uygun olmasına fazlaca dikkat eder. Ülkede yeterli pist genişliğine sahip havaalanı inşa etmek için alan bulunamayınca çözümü denizin üzerinde bulmuşlar. 4 km uzunluğa ve 2,5 km genişliğe sahip yapar bir ada üzerine havaalanı inşa ettiler. 1987 yılında Osaka Körfezi’nde başlanan inşaat 3 yılda tamamlandı ve 1994 yılında kullanıma açıldı. Yapım maliyeti ise bir hayli yüksek. 20 milyar dolara mal olan bu havaalanının yanı sıra anakaraya bağlanması için 1 milyar dolara ekstra bir köprü inşa edildi. Tüm bu özellikleri ile Kansai International Havaalanı, Amerikalı mühendisler tarafından milenyum anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

VANCOUVER INTERNATIONAL AIRPORT – KANADA

Çoğu havaalanı pisti ve konumu itibari ile diğerlerinden farklılaşırken burası için durum biraz daha değişik. İki büyük akvaryumu ile Kanada’da bulunan bu havaalanı sadece yolcuların değil herkesin dikkatini çekiyor.

BARRA AIRPORT – İSKOÇYA

Bu pist alışılagelmişin çok dışında! Uçaklar iniş yapmak için belli bir zemindeki pist yerine kumu kullanıyor. Evet doğru duydunuz, kuma inişin yapıldığı bu havaalanında 1 yıl içerisinde yaklaşık 2500 uçak yolcularını alıp bırakıyor. Dünyanın tek ticari kumsal havaalanı olma özelliğini taşıyan Barra Havaalanı’nda uçaklar denizin gel-git akıntılarına göre inişlerini ayarlıyor.

SAVANNAH-HILTON HEAD INT AIRPORT – ABD 

Klasik bir havaalanı görüntüsünde olmasına karşın bu havaalanını ilginç yapan özelliği kurulduğu yer. Öncesinde mezarlık olarak kullanılan, günümüzde ise havaalanı olarak hizmet veren bölge, 2. Dünya Savaşı esnasında havaalanına dönüştürülmüştür. Bu süreçte tüm mezarlar başka alanlara taşınmış ancak bir çiftin mezarı yerinde kalmıştır. Arazinin sahibi olan 1880’lerde hayatlarını kaybeden Catherine ve Richard Dotson çiftinin mezarı halen iniş pistine yerleştirilmiş durumdadır.

QAMDO BAMDA AIRPORT – ÇİN 

Tibet’te yer alan bu havaalanı dünyanın en yüksek noktalarında bulunan havaalanlarından biridir. Bu durum pilotları piste iniş ve kalkış işlemleri konusunda bir hayli zorlamaktadır. 14.219 feette olmak, deniz seviyesindeki havaya göre oldukça incedir. Bu durumda piste inişleri daha da zorlu hale getiriyor. Bu yüzden Tibet’teki bu havaalanın uzunluğu tam tamına 3,4 mil yani 5,4 km.

Hava yolu firmaları ile yapılan özel anlaşmalarımız sayesinde kurumlara özel olarak sunduğumuz promosyon fiyatlarımızdan yararlanmak için tıklayınız.