• Mayıs 10, 2021
  • admin
  • 0

Müze gezileri yurtdışı seyahati planlayan kişilerin her zaman listelerin de yer alır. Müze ziyaretleri o ülkenin tarihi hakkında bize bilgiler verse de aynı zamanda kültürel olarak insana değer katar. Bazen mesleki anlamda bile müze ziyaretleri yapmak gerekir, ki bu ziyaretler sayesinde hem yeni şeyler öğrenmenin hem de zamanda yolculuk yapmanın tadına varılır. Biz de sizler için dünya üzerindeki binlerce müze arasında seçim yaparak mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz dünyaca ünlü müzeleri listeledik! “Dünyada ziyaret edilmesini tavsiye ettiğimiz 5 önemli müze” yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çeken ziyaret merkezlerini bizimle paylaşabilir, gezi rotanıza eklemek için seyahat danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Hattı

METROPOLITAN SANAT MÜZESİ / NEW YORK

Dünya’daki en geniş koleksiyonlardan birine sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi’nde, 2 milyon sanat eseri bulunmaktadır. Bu özelliği ile Amerika’nın en büyük sanat müzesi olma özelliği taşır. Sanat severlerin yoğun ilgisini çeken müzeye girişler ücretsizdir, ancak ziyaretçilerden müzeye bir miktar bağış yapmaları istenmektedir. Bu da sanata değer veren kişiler için daha motive edici bir yöntem olmuş diyebiliriz. Bir çok medeniyete ait sanat eserlerine ev sahipliği yapan müze, New York Manhattan’daki Cental Park’ın doğu ucunda hemen yakınında bulunur. Konumu ile de ziyaretçiler için en cazip gezi noktalarından biridir.

Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi 20 Şubat 1872’den beri kapılarını ziyaretçilerine açık tutmaktadır. Müzede Ortaçağ Avrupası’ndan, Mısır, Asya, Hint, Bizans ve tabi ki İslam sanatından pek çok eserler, kostümler, aksesuarlar, müzik aletleri, antik silahlar gibi tarihi sanat eserleri sergilenmektedir.

BRITISH MUSEUM / LONDRA

Dünya’nın en eski ve en büyük müzelerinden biri olarak İngiliz Müzesi bilindik ismi ile British Museum, Birleşik Krallık şehirlerinin önemli başkentlerinden Londra’da yer alır. Dünya’nın her yanından getirilen Antik Çağ yapıtları ve Etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze olma özelliği taşır. Yerli ve yabancı turistler için çok önemli ziyaret merkezlerinden biridir. Bu nedenle dünyanın her yerinden insanların yoğun ilgisi ile yılda milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar.

Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal’ın Ninova’daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum’daki Mausoleion’dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın en güzel 10 şehri!”

LOUVRE MÜZESİ / PARİS

Fransa’nın başkentinde yer alan Louvr9e Sarayı’na kurulmuş olan Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesidir.  Yaklaşık olarak koleksiyonunda 350.000 eser olsa da günümüzde sergilenen 35.000 tarihi sanat eseri ile 2017 yılında 8.1 milyon ziyaretçi oranı ile dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi seçilmiştir. 13. Yuzyılın başlarında inşa edilen saray 1793 yılında müze haline getirilmiş, bir yangın atlattıktan sonra 1932 yılında yapılan tamirat ve tadilat işlemleri ile günümüğzdeki son halini almıştır. Bugün İtalyan, Fransız, İspanyol ressamlar başta olmak üzere dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerinden oluşan, aralarında Mona Lisa, Saint Jean Baptiste, Madame Récamier gibi eserlerin de bulunduğu koleksiyonun en değerli parçaları Louvre Müzesi Resim Koleksiyonu içerisinde sergileniyor.

Sadece içeriği ile değil içine kurulmuş tarihi yapısıyla da büyük önem taşıyan müzenin binası şehrin içinden geçen ünlü Sen Nehri’nin kıyısındadır. Bu nedenle ziyaretçiler müze gezisi sonrası nehirdeki tur aktivitilerine da katılabilir tarihin kalıntıları ve şehri nehir boyunca da izleyebilirler. Paris görülmeye değer önemli dünya şehirlerinden biridir, mutlaka gezi listenize ekleyin ve ölmeden önce görülecek yerler listesinde ilk sıralara alın deriz.

VATİKAN MÜZESİ / VATİKAN

Dünya’nın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzesi, İtalya seyahatine çıkan herkesin mutlaka uğraması gereken önemli ziyaret merkezlerinden biridir. Dünyanın ne önemli heykellerine ev sahipliği yapan müzede Sistine Şapeli ile birlikte toplamda 54 galeri bulunmaktadır. 2011 yılında 5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşması ile dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğrayan önemli müzelerden biri olduğunu gösteriyor. Oldukça büyük olan müze içinde bölümden bölüme değil tarihtan tarihe ziyaret ediliyor diyebiliriz. Roma’ya giden yerli veya yabancı turistler müzeyi ziyaret edebilmek için uzun kuyruklar beklese de buna değeceğini  müze gezisi esnasında görebiliyorlar. En az 3-4 saatin mutlaka ayrılması gereken Vatikan Müzesi ziyaretçilerine uygarlık tarihinde bir yolculuk deneyimi sunuyor.

ALABANDAÖneriyor! “Turizm Uçuş Sözlüğü”

HERMITAGE  / ST. PETERSBURG

1754 yılında kurulup, 1852 yılında halka açılan Hermitage müzesi, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Büyük Katerina tarafından kurulan müzede,  dünyadaki en büyük resim koleksiyonu yer alırken toplamda 3 milyondan fazla eseri de içinde barındırmaktadır. Katerina’nın zamanında Kış Sarayı, Saray Meydanı’nın merkezi bir parçası olarak görev yapan müze günümüzde saray ve müze bir olarak kullanılmaktadır. Saray Meydanı, kentin en önemli binalarına bağlanarak St. Petersburg’un bağlantı merkezi olarak hizmet etmiştir. Saray Meydanı’nın varlığı St. Petersburg’un kentsel gelişimi için son derece önemlidir ve sembolik değeri hala korunmaktadır.

Yurt dışı gezilerimizde seyahat ettiğimiz ülkenin kültürünü ve tarihini öğrenmek, kendi tarihimizden izlere rastlayacağımız müzelerini ziyaret etmek isteriz. Çünkü biz özellikle yurt dışı tatillerimizde eğlence ve dinlenmenin yanında yeni şeyler öğrenmeyi seven bir milletiz. Bu yüzden biz de kurum olarak tatil departmanımızdaki turlarımızın içeriğini daha zengin ve çeşitli tutmaya özen gösteriyoruz.

Yeni tatlar, yeni yerler, yeni deneyimlerle sizi buluştururken, yeni bilgilerle de tatilinizi hafızanıza kazınacak bir kültür gezisine dönüştürüyoruz. Eğer siz de gezip görmenin yanında öğrenmenin de önemli olduğunu düşünüyorsanız, Alabanda Tatil sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın her yerine düzenlediğimiz kara turlarımız hakkında bilgi alabilir, hayallerinizdeki tatile bizimle ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyatlara güvenli ve sağlıklı seyahatler için her zaman buradayız!

Dünyanın en önemli müzeleri